Akıllı Gündem

Teknolojide de yetenek avcısı dönemi

Finans teknolojilerindeki hızlı gelişim, bankaları futbol takımları gibi yetenek avcılığına yani scouting’e itti. Hollandalı ING, dünya çapında 300 milyon euro bütçeli bir fintech avcı ekibi kurdu

Teknolojide de yetenek avcısı dönemi

Finans teknolojilerindeki hızlı gelişim, bankaları futbol takımları gibi yetenek avcılığına yani scouting’e itti. Hollandalı ING, dünya çapında 300 milyon euro bütçeli bir fintech avcı ekibi kurdu

Dünyada hızla gelişen fintechler 2017’de 27.4 milyar dolarlık yatırım çekti. Buna bankaların teknolojiye yaptığı yatırımlar da eklenince artık finansın teknoloji odaklı bir sektör olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bu alana en çok yatırım yapan bankalardan biri olan ING de şu anda Türkiye’de dijital dönüşüme beş yıl için 150 milyon dolar ayırmış durumda.

2021’E KADAR 900 MİLYON EURO
Bankanın bunun dışında küresel dönüşüm için ayırdığı miktar ise 2021’e kadar 900 milyon euro. Türkiye’nin de dahil olduğu 13 ülkedeki operasyonlardan sorumlu olan Rekabetçi ve Büyüyen Ülkeler’den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Aris Bogdaneris, SABAH’a gelecek planlarını anlattı. Bogdaneris, teknolojik gelişimin önünde kimsenin duramayacağını ve dönüşümü sağlayamayanın yok olacağını söyledi. Aris Bogdaneris, “Şu anda 300 milyon euro fon ayırdığımız scout ekibimizin tek işi fintech bulmak” dedi. Robot danışmanlık alanında dünyanın her yerinde iyi firmaları aradıklarını belirten Bogdaneris, “Örneğin Almanya’da bir tanesini devreye soktuk. Bunun dışında anında krediyle ödeme sistemleri alanları ile de ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

KGF’DE YAPAY ZEKA KULLANDIK
ING Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay da yapay zekânın önemine değinerek “KGF kredilerinde yapay zekâyı kullandık. Herkes uyurken bizim robotlarımız gece bile çalışıyordu. Sabah olunca tüm şubelerimizin elinde işlenmiş data vardı KGF ile ilgili. Kredilerde bu nedenle başarılı olduk. Şimdi hazine ve finansman işlerine de yaymayı planlıyoruz” dedi.

GELECEKTE DAHA AZ BANKA OLACAK
Regülasyonların maliyetine de değinen Bogdaneris, gelecekte sektörde daha az banka olacağını söyledi ve ekledi: “Avrupa ve Türkiye’de bankacılıkta bir konsolidasyon göreceğimiz kesin. Aynı zamanda fintechler’le de rekabetin arttığını göreceğiz. Ancak daha çok göreceğimiz bankaların fintechlere yatırım yapması olacak. Şu anda bizim banka olarak 100’den fazla işbirliğimiz var fintechlerle.”

 

Kaynak: teknokulis.com

Bu içerik teknokulis.com sitesinden otomatik olarak alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ