Akıllı Gündem

TDİ üzdü, ücretler güldürdü…

TDİ üzdü, ücretler güldürdü…

ABD Tarım Dışı İstihdamı Mart ayında 103 bin arttı
ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verisi 190 Bin beklenirken, 103 bin kişilik artış gösterdi. Bir önceki ay verisi 13 bin artış göstererek 326 bin kişi olarak yukarı yönlü revize edilirken, Mart ayında yaşanan artışın on iyi aylık ortalamaların altında kaldığını görüyoruz. Raporun dikkat çeken güncellemesi ise Ocak ayı rakamının 239 bin seviyesinden 176 bine aşağı yönlü revize edilmesi. Çarşamba günü açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinde ise Tarım Dışı İstihdam rakamının tersine beklentilerin üzerinde 241 bin kişlik artış gerçekleşti. Tekrardan iki önemli veri arasındaki pozitif korelasyonun bozulduğunu görüyoruz.

Raporun içeriğine baktığımızda, Mart ayı tarım dışı istihdamında artış gösteren ana sektörün 87 bin kişilik artış ile hizmetler ağırlıklı sektör olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan inşaat sektöründe 15 bin kişi işten çıkarılırken, imalat sektöründe yaşanan 15 bin kişilik yaşanan artış raporun olumsuz tarafı olarak ön plana çıkıyor. Diğer sektörlere baktığımızda, imalatta 22 bin, sağlık ve eğitim sektöründe 25 bin, turizm sektöründe 5 bin, profesyonel iş hizmetlerinde ise 33 bin kişinin istihdama dahil edildiğini görüyoruz. Raporun olumsuz tarafı olarak ise, ticaret ve ulaştırmada yaklaşık 21 bin ve perakende satış sektöründe yaklaşık 4 bin küsür kişinin işten çıkarıldığı görülüyor. İşgücüne katılım oranı ise yüzde 63,0 seviyesinden 62,9’a geriledi.
İşsizlik oranı değişim göstermeyerek yüzde 4,1 seviyesinde açıklandı
Olumsuz gelen Tarım Dışı İstihdam oranına paralel işsizlik oranı verisinde de aynı seviyelerin korunduğunu görüyoruz. Özellikle daralma gösteren iş gücüne katılım oranının da değişim göstermeyen işsizlik oranı rakamı ile örtüştüğü görülüyor.

Saatlik ücretler beklentiye paralel arttı
Ortalama Saatlik Kazançlar verisi Mart ayında yüzde 0,3, yıllık olarak ise yüzde 2,7 oranında arttı. Haftalık ortalama çalışma saati ise değişmeyerek 34,5 seviyesinde açıklandı. Diğer taraftan saatlik kazançların ise 0,08 Dolar artarak 26,82 seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Veri beklentilere paralel gerçekleşse de piyasalar tarafında olumlu algı yarattığı söylenebilir.

SONUÇ
ABD’de beklentilerin oldukça altında gelen Mart ayı Tarım Dışı İstihdam verisine paralel işsizlik oranında değişim gözlenmezken, saatlik ücretler verisinde ılımlı artış yakalandığını görüyoruz. Bir sonraki Fed toplantısı öncesinde son aldığımız Tarım Dışı İstihdam raporunun Fed’in politikaları önünde herhangi bir engel teşkil etmediğini söyleyebiliriz. 4 faiz ihtimalini değerlendiren piyasalarda son dönem konuşma gerçekleştiren üyelerin etkisi ile 3 faiz öngörüsü güçlü kalmaya devam ediyor. Özellikle ücretlerde meydana gelen ivmelenmenin enflasyon açısından olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Kararsız bir fiyatlama gördüğümüz veri sonrasında meydana gelen hareketliliğe bakacak olursak, Dolar’da meydana gelen değer kaybı ile EURUSD paritesi tekrardan 1,2250 seviyesi üzerine tırmandı. USDTRY’de geri çekilmeler 4,04 seviyesi altını test ederken, Ons Altın’da fiyatlamalar 1326-1332 bandı arasında seyretti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ