Akıllı Gündem

Tata, Thyssenkrupp ile kuracağı ortak çelik şirketinde çoğunluk hissesini almayı düşünüyor-Kaynaklar

Tata, Thyssenkrupp ile kuracağı ortak çelik şirketinde çoğunluk hissesini almayı düşünüyor-Kaynaklar

Maytaal Angel / Euan Rocha / Christoph Steitz

LONDRA/MUMBAI/FRANKFURT, 9 Nisan (Reuters) – Hintli Tata Steel’in TISC.NS , Alman Thyssenkrupp TKAG.DE ile Avrupa’daki çelik üretimi için başlatacakları ortak girişimde, şirket borsada kote olduktan sonra çoğunluk hissesini almayı düşündüğü bildiriliyor.

Thyssenkrupp ile Tata Steel 20 Ekim 2017’de Avrupa’daki çelik üretim faaliyetlerini yüzde 50-50 ortaklıkla kuracakları şirkette birleştirmek için mutabakat zaptı imzalamıştı. çelik üreticisinin faaliyetlerinin birleşeceği girişim, ArcelorMittal’in MT.AS ardından Avrupa’nın ikinci büyük çelik üreticisi olacak.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Tata’nın çoğunluk hissesini alma isteği, çelik imparatorluğunu küresel çapta genişletme taahhüdünün bir işareti.

Şirket eski yöneticisi Cyrus Mistry döneminde, yıllar süren kayıplardan sonra İngiltere’deki çelik varlıklarını satışa çıkardığında, yatırımcılar ve analistler şirketin büyüme kararından vazgeçtiğinden kuşkulanmışlardı.

Planlanan ortak girişimde böyle bir gelişme, Thyssenkrupp’un yüksek marjlı sanayi ve teknoloji ürünleri üretmeye odaklanmak için çelik üretiminin risklerinden uzaklaşma stratejisine de uyum sağlayacak.

Kaynaklardan biri, “Farklı vizyonları var. Thyssenkrupp, çelik sektöründen çıkmak isterken, Tata kalmak ve büyümek istiyor” dedi.

Tata Steel ve Thyssenkrupp konuya ilişkin açıklama yapmadılar.

İkinci bir kaynak, ortak girişim borsaya kote olduktan sonra Tata Steel’in, Thyssenkrupp birleşmesinden “zaman içinde daha büyük bir pay alması mümkün” dedi.

Kaynak, bunun borsaya kote olunduğu zamanki piyasa koşullarına ve şirketin Hindistan’daki faaliyetlerinin ne kadar iyi durumda olacağına bağlı olduğunu da ekledi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ