Akıllı Gündem

Tarım Dışı İstihdam Verilerinde Dikkat Edilecek 5 Konu

Tarım Dışı İstihdam Verilerinde Dikkat Edilecek 5 Konu

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

ABD doları, zayıf ABD verilerine rağmen bugün majör dövizler karşısında yüksek ticaret yaptı. Buradaki esas mesele, dünün dramatik kayıplarının ardından getirilerini artıran stok piyasaları idi. USD/JPY 1 ayın yükseğini gördü ve şimdi gözü 108 seviyesinde. Asya veya Avrupa ticaret oturumları esnasında çift bu seviyeye yaklaşabilirken, Cuma gününün tarım dışı bordro raporu (NFP) öncesi bunu kırması mümkün görünmüyor. Mart ayında faiz oranlarının henüz artması ile yaklaşan bu iş raporu Fed’in politikası üzerinde ani bir etki etmeyecek. Yatırımcılar Haziran’a kadar en erken zamanda bir faiz artırımı daha bekliyor. Tarım dışı istihdamın piyasalar üzerindeki önemi büyük. Ekonomistler iş büyümesinin dolar için negatif olabilecek adar önemli bir düzeyde yavaşladığını düşünüyor ancak ayrıca işsizlik oranlarında bir ilerleme ve daha güçlü ortalama saatlik kazanç büyümesi de bekliyor. Geçen ayın NFP raporu 100 binden fazla artış ile beklentileri aştı yani, revizyonlar da dikkatlerde olacak.

Diğer son verilere bakalım, güçlü bir iş raporundan ziyade daha zayıf olacağına dair argümanlar daha fazla ancak imalat dışı ISM istihdam unsurunun Mart ayında artması ile eğer özellikle ilk iş büyümesi düşük revize edilirse, ortalama rakamları beklentileri aşabilir.

Daha Güçlü Bordrolar Lehine Argümanlar

Daha Zayıf Bordrolar Lehine Argümanlar

Tarım Dışı İstihdamda Dikkat Etmemiz Gerekenler

Doların son gücünü dikkate alırsak, yatırımcılar daha güçlü bir işgücü piyasası rakamları için pozisyon alıyor ancak bu ay NFP için özellikle zor bir ay olmasına sebep olabilecek (ücret büyümesi ve işsizlik oranlarında) aşağı yönlü sürprizler olması da çok muhtemel. Aynı zamanda, sürprizin yönüne bağlı olarak büyük reaksiyonlar olabileceği anlamına da geliyor. Eğer bordrolar 200 bini aşar, ücret büyümesi %0,3 yükselir ve işsizlik oranı beklenildiği gibi düşerse, USD/JPY 108’i kolaylıkla aşacaktır. Bununla beraber, ücret büyümesi yalnızca %0,2 artar, işsizlik oranı sakin kalır ve bordrolar 200 bin veya daha az bir değerde olursa, USD/JPY çiftini 106,80 altında görebiliriz.

Kanada doları da yarının NFP raporu ile aynı zamanda yayınlanacak olan Kanada işgücü piyasası raporu ile hareket halinde olacak. USD/CAD veriler öncesinde düşük seyrediyor, yatırımcılar net değişimi yükseltecek olan tam zamanlı iş büyümesinde bir artış umut ediyor. Kanada’nın ticari açığı beklenenden daha da genişlemiş olmasına rağmen Kanada doları, yatırımcıların gözü bir NAFTA anlaşmasında iken, pek çok majör döviz karşısında günü yüksek bitirdi. Başbakan Trudeau’ya göre, NAFTA görüşmeleri büyük bir ilerleme kaydediyor ve anlaşmanın gelecek hafta Peru’daki bölgesel forumda duyurulabileceğine dair söylentiler var. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları da bir yandan, güçlü Avustralya ekonomi raporlarına rağmen büyük düşüşler yaşadı. Ticaret dengesi ve hizmet sektörü aktivitesi gelişti ancak dövizi etkileyen tek mesele ABD dolarındaki iyileşme oldu. Bu noktada, AUD/USD’nin ve NZD/USD’nin nasıl işlem göreceği NFP raporlarına bağlı.

Diğer yanda, euro ve sterlindeki elden çıkarmalar veriler ile desteklendi. Alman fabrika siparişleri ve Euro bölgesi perakende satışlar Şubat ayında beklenenden düşük büyüme gösterdi. Üretici fiyatları artmasına rağmen bu artış, diğer raporlar ve Euro bölgesi PMI verilerindeki aşağı yönlü revizyonlar ile dengelendi. İmalat ve inşaatın yanında hizmet sektör aktivitesinin yavaşladığını göz önüne aldığımızda sürpriz olmayan bir şekilde, bugünün en kötü performansı sterline aitti. Tüm 3 İngiliz PMI raporu da Mart ayında düştü ve bu düşüşler GBP/USD çiftini 1,40 altına götürdü. ABD doları güçlü işgücü piyasası raporu sonrası artış yaşarsa, GBP/USD 1,39’a kadar gerileyebilir.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ