Akıllı Gündem

Tapuda e-arşiv dönemi başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yeni başlayan uygulamayla tapularda e-arşiv dönemine geçiliyor.

Tapuda e-arşiv dönemi başlıyor

Bundan böyle tüm arşivin taranarak depolanmasıyla gereksiz arşiv yığınlarının olmayacağına dikkat çeken TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun; digital ortamda taranan tüm bilgi ve belgelerin e-arşiv yöntemiyle depolanarak bütün bilgiye her an en sağlıklı şekilde ulaşılacağını belirtiyor.

 

PRATİK VE ÇAĞDAŞ BİR YOL

Hakan Erilkun bu uygulamanın tapu dairelerinde adeta devrim niteliği taşıdığını söyleyerek şöyle devam etti: “Tapu dairelerinde özellikle geçmiş kayıtlara ulaşmak uzun zaman alıyor. Bu da işlemlerin onay prosedürüyle beraber uzamasına, bazen günler almasına neden oluyor. E-arşivleme yoluyla tüm belgelerin depolanması hem belgelerin sağlıklı tutulması hem de bilgilerin korunması ve bilgiye ulaşım anlamında büyük rahatlık sağlayacak. Ayrıca çok daha pratik hem de çağdaş bir yol izlenecektir.”

 

PİLOT BÖLGE SEÇİLEN KONYA VE TUZLA’DA BAŞARI SAĞLANDI

Tapu ve belediyelerdeki bir diğer önemli gelişmenin ise mimari projelerin elektronik ortamda gönderileceğini vurgulayan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “E-Proje Uygulamasıyla hayata geçirilecek mimari projelerin hem tapu dairesine hem de belediyeye elden, sayfalar dolusu çizim halinde ulaştırılmasının yarattığı yük ortadan kalkacak. Bundan böyle projeler belediyede tapu dairesine elektronik ortamda ulaştırılacak. Konya Karatay ve Tuzla bölgeleri bu uygulama için pilot bölge olarak seçilmişti. Uygulamada büyük başarı elde edildi, şimdi Türkiye geneline hızla yayılacak. Çizimlerin e-proje şeklinde ulaştırılması hem incelemede sağlıklılığı hem de gereksiz evrak yığınından kurtulmayı sağlayacak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ