Akıllı Gündem

Tahvilde rekor faize yüksek talep

Türkiye’de 10 yıllık tahvil faizi rekor seviyede gerçekleşmesine rağmen yüksek taleple karşılandı.

Tahvilde rekor faize yüksek talep

Türkiye’de 10 yıllık tahvil faizi rekor seviyede gerçekleşmesine rağmen yüksek taleple karşılandı.

Bugün gerçekleşen tahvil ihalelerinde maliyetler artış gösterirken, yatırımcının talebi 2013’ten bu yana en yüksek oranda gerçekleşti. 

Türkiye’nin 10 yıl vadeli tahvil satışında bileşik faiz yüzde 12,83 ile rekor seviyeden gerçekleşti. Buna karşın 625 milyon liralık satışa karşılık 3,3 milyar lira talep geldi.

Böylelikle talep-satış oranı tarihteki en yüksek ikinci seviyesi olan 5,32’den gerçekleşti. 2013’teki ihalede 6,58 talep-satış oranı ile rekor kırılmıştı.

Hazine’nin 2 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 6,50 kupon ödemeli, sabit kuponlu tahvilinin yeniden ihracında teklif 1,87 mlyr TL, net satış 622,2 mln TL seviyesinde gerçekleşti. 

İhaleleri takip eden analistler ihalelerin oldukça iyi bir talep gördüğüne dikkat çekti. Analistlere göre enflasyon ve Moody’s’in not indirimi sonrasında kura göre tahvil tarafında yoğun bir satış görülmüştü. Bu ihaleler içinde bulunduğumuz dönemde tahvil tarafından toparlanma eğilimine işaret etti. 

ING Bank Trading Grup Müdürü Murat Yardımcı, “İhaleler oldukça talepli. Son enflasyon ve Moody’s haberi ile 100 baz puana yakın satış gelmişti. Seviye olarak da piyasa bu seviyelerden alıcılı. Yarın Fed toplantısı var. O toplantıya kadar alışın devam etmesini bekliyorum. Fed tarafından 2018 ve 2019 kaç artırım geleceği beklentisine gore piyasa yön bulacaktır.” değerlendirmesini yaptı. 

 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ