Akıllı Gündem

Suudi borsasına 90 milyar dolarlık haber

FTSE Russell’in gelişen piyasalar endeksine eklenmesiyle Suudi Arabistan’a 90 milyar dolara varan fon girişi yolu açılacak

Suudi borsasına 90 milyar dolarlık haber

FTSE Russell’in gelişen piyasalar endeksine eklenmesiyle Suudi Arabistan’a 90 milyar dolara varan fon girişi yolu açılacak

Arap dünyasının en büyük borsası olan Suudi Arabistan borsası, uluslararası endeks yapıcı FTSE Russell’in gelişen piyasalar endeksine eklenecek.

Suudi borsasına iki yılda 90 milyar dolara varan fon girişinin yolu açılacak.

FTSE Russell CEO’su Mark Makepeace, “Suudi Arabistan FTSE endeksine katılması 2001’den beri gelişen piyasalar için en önemli olayı.” dedi.

FON GİRİŞİ 90 MİLYAR DOLARI BULABİLİR

Kararla birlikte 20 sektörden 184 şirketin işlem gördüğü 500 milyar dolar piyasa değeri taşıyan borsaya 5 milyar dolar pasif fon girişi yaşanacağı tahmin ediliyor.

EFG Hermes’in hesaplamalarına göre Suudi Arabistan borsasının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’ın yabancı yatırımcı oranlarına ulaşması durumunda gelecek iki yıldaki girişi 30 ila 45 milyar dolar arasında olabilir. Meksika ve Rusya’daki yabancı yatırımcı oranlarına ulaşılması durumunda ise giriş 90 milyar doları bulabilir.

FTSE’nin rakibi MSCI’ın Suudi borsası için kararı Haziran ayında belli olacak. MSCI’in Suudi borsasını gelişen piyasalar endeksine eklemesi durumunda tahmin edilen pasif fon girişi ise 10 milyar dolar.

KADEMELİ GİRİŞ YAPILACAK

Uygulamanın diğer gelişen ülke borsalarına etkisini sınırlandırmak için girişin 2019’un Mart ayında başlaması ve kademeli olarak 2019 Aralık ayında tamamlanması planlandı.

Suudi Arabistan’ın endeksteki payı yüzde 2,7 olacak ve Saudi Aramco’nun yüzde 5 hissesinin halka arzı halinde bu pay yüzde 4,6’ya çıkacak.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Katar ve Kuveyt’ten sonra söz konusu endekse katılan beşinci Arap ülkesi olacak.  Kuveyt hisse senetleri de değer bazında yüzde 50’si Eylül ayında, geri kalan yüzde 50’si Aralık ayında endekse dahil edilecek.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ