Akıllı Gündem

Suudi Arabistan’da eşinin telefonunu karıştırana hapis cezası

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, eşinin telefonunu rızası olmadan karıştıranlara hapis ya da para cezası getiriyor

Suudi Arabistan’da eşinin telefonunu karıştırana hapis cezası

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, eşinin telefonunu rızası olmadan karıştıranlara hapis ya da para cezası getiriyor

Suudi Arabistan, petrol fiyatlarındaki rekor düşüşle birlikte yaşadığı gelir kaybını sosyal ve ekonomik reformlarla kapatma çabasını sürdürüyor.

Krallık’tan yapılan açıklamaya göre evli çiftlerin eşlerinin telefonunu izin almadan karıştırması suç sayılacak. Yeni çıkarılacak yasa kapsamında, bu suçun cezası bir yıl hapis ya da 133 bin dolar (500 bin riyal) para ödemesi veya her ikisi birden olacak.

Açıklamada “Yeni anti-siber suç yasası kapsamında bir kişinin eşinin bilgisayarına ya da herhangi bir bilgi içeren cihazına tehdit ve şantaj amacıyla girmesi suç sayılacak” denildi.

Hükümetten yapılan açıklamada yeni yasanın kişilerin mahremiyetini ve internet kullanıcılarının haklarını korumak amacıyla hazırlandığı belirtildi.

Gelirlerinin yüzde 70’ini petrolden kazanan Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının yaklaşık 3 yıldır belini doğrultamaması nedeniyle bütçe açığı vermeye başladı.

2016’nın başında aksiyon alma kararı alan Veliaht Prens Muhammed bin Salman, ülkesini ekonomik ve sosyal anlamda modernleştirmek “Vizyon 2030” planını oluşturdu.

Bu plan kapsamında enerji imparatorlığı Saudi Aramco’nun halka arzının yanı sıra, kadınlara araba kullanma ve futbol maçlarına gidebilme hakkı, sinemaların yeniden açılması, kadınların da askere alınabilmesi, eğlence sektörüne 64 milyar dolar yatırım yapılması da yer alıyor.

Salman’ın bu planının nihai amacı, Suudi Arabistan’ın imajını yenilemek ve daha fazla yatırımcıyı ülkeye çekebilmek.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ