Akıllı Gündem

Suudi Arabistan, petrol üreticilerinin üretim kısıntısını 2019’a uzatmasını bekliyor

Suudi Arabistan, petrol üreticilerinin üretim kısıntısını 2019’a uzatmasını bekliyor

Timothy Gardner / Valerie Volcovici

WASHINGTON, 23 Mart (Reuters) – Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el Falih, küresel petrol stoklarını istenilen seviyelere düşürmek için OPEC ve Rusya öncülüğünde geçen yıl başlatılan üretim kısıntılarının 2019’a uzatılmasının beklendiğini söyledi.

Falih, OPEC üyelerinin, 2019 yılında da Rusya ve OPEC dışındaki diğer petrol üreticisi ülkelerle arz kesintisi konusunda birlikte çalışmaya devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve OPEC dışı petrol üreticileri Ocak 2017’de petrol üretimini günde 1.8 milyon varil azaltmak ve arz fazlasını sona erdirmek için üretim kısıntısı anlaşması imzalamışlardı.

Üretim kesintileri petrol fiyatlarının varil başına yaklaşık 65 dolar seviyesine yükselmesini destekledi. Petrol üreticileri Haziran ayında işbirliğinin devamını görüşmek üzere Viyana’da toplanacaklar.

Bugün ABD hafif ham petrol vadeli fiyatı CLc1 varil başına 64.30 doları, Brent ham petrolü ise LCOc1 68.91 doları gördü.

Falih, Washington’da Reuters’la yaptığı söyleşide, “Biz, stokları normal saydığımız seviyeye getirmeden önce daha hâlâ zamanımızın olduğundan kesinlikle eminiz ve bunu yıl ortasında Viyana’da buluştuğumuzda ifade edeceğiz” dedi.

“Bundan sonra da, umarım 2019’da kullanacağımız mekanizmayı yıl sonuna kadar tanımlayabiliriz.”

Falih, daha önce OPEC’in üretim kesintisi anlaşmasını gereğinden erken sona erdirmektense, petrol piyasasındaki arzı hafif kısmanın daha iyi olacağını söylemişti.

Falih dün yaptığı açıklamada, üreticilerin, daha fazla koordinasyonu kabul etmenin, “kesintileri aynı düzeyde sürdürmek anlamına gelmediği” gibi görüşünde birleştiklerini vurguladı.

“Bu, sadece mekanizmanın işe yaradığı ve (üreticilerin) bu mekanizma içinde daha uzun bir süre çalışmayı taahhüt ettikleri anlamına geliyor” diyen bakan, yeni bir çerçevenin “hızlı davranmayı” ve “piyasanın istediği üretim seviyelerine göre farklı davranmaya hazır olmayı gerektirdiğini” söyledi.

Küresel petrol stoklarını beş yıllık ortalamalara indirme çabalarına öncülük eden Suudi Arabistan ve Rusya, ABD’deki kaya petrolü üretimindeki hızlı artışla canlanan fazla arza son vermeye çalışıyorlar.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ