Akıllı Gündem

Suudi Arabistan 20 milyar dolarını ABD’de nereye harcayacak?

Suudi Arabistan’ın ABD ile imzaladığı 36 mutabakat zabtının detayları

Suudi Arabistan 20 milyar dolarını ABD’de nereye harcayacak?

Suudi Arabistan’ın ABD ile imzaladığı 36 mutabakat zabtının detayları

Son iki yıldır petrole bağımlılığını azaltacak bir reform programı izleyen Suudi Arabistan, aralarında Google’ın da olduğu birçok ABD’li şirketle 36 adet mutabakat zabtı imzaladı.

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada anlaşmaların değerinin 20 milyar dolardan fazla olduğu belirtildi.

Anlaşmalar kapsamında Suudi enerji devi Saudi Aramco, ulusal bir bulut servisi kurulması için Google’la, siber güvenlik hizmeti sağlaması için de savunma ve ordu yazılımcısı Raytheon’la aynı masaya oturdu. 

Dünyada petrolünün yüzde 12’sini çıkaran Saudi Aramco, 2012’de tarihin en büyük siber saldırılarından birine maruz kalmıştı. “Shamoon” isimli zararlı yazılım 30 bin bilgisayarı etkisiz hâle getirmiş, dokümanlar, e-postalar, resimler tamamen silinmişti.

Askeri endüstrisinin yüzde 50’sini 2030’a kadar yerelleştirmeyi hedefleyen Suudi Arabistan, ABD’li uçak üreticisi Boeing’le bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzalayacak. Anlaşma kapsamında Boeing, Suudi Arabistan filosuna eğitim desteği de sağlayacak. 

Suudi Arabistan Askeri Endüstrisi (SAMI) danışmanı Ahmed Al Khateeb de Boeing’le ABD’nin Seattle kentinde bir mutabakat zabtı imzalanacağını doğruladı.

20 Mart’ta Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelmesinin ardından cuma günü ABD’nin batı yakasına geçecek.

Salman’ın ABD turnesi yatırımcı ilişkilerini kuvvetlendirmek için çok iyi bir fırsat olarak görülürken 27 Mart’ta New York’ta düzenlenen “2018 Suudi-ABD CEO Forumu”na katılanlar arasında Morgan Stanley CEO’su James Gorman, Mastercard CEO’su Ajay Banga, PepsiCO’nun CEO’su Indra Nooyi de vardı. 

Bunun yanı sıra Japon bankacılık devi Softbank’tan bugün yapılan açıklamada Suudi Arabistan’la 200 milyar dolarlık güneş enerjisi projesine imza atıldığı, bu projenin türünün tek örneği olacağı belirtildi.

Gelirlerinin yüzde 70’ini petrolden kazanan Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının yaklaşık 3 yıldır belini doğrultamaması nedeniyle bütçe açığı vermeye başladı.

Bunun üzerine 2016’nın başında aksiyon alma kararı alan Veliaht Prens Salman, o dönem Bloomberg’e yaptığı açıklamada ekonomik dönüşüm planı sözü vermiş ve petrole bağımlılığın azaltılacağını söylemişti.

Salman’ın bahsettiği projeler arasında devlete ait petrol şirketi Saudi Aramco’nun halka arzı, turizm yatırımları tahvil ihracı, masraf ve ücretlerde kesintiler de bulunuyor.

Salman’ın emriyle başlatılan programla 2 trilyon dolarlık devlet fonu yaratılarak Orta Doğu’nun en büyük ekonomisini petrol çağının sonuna taşımak hedefleniyor.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ