Akıllı Gündem

Süperbilgisayar Nedir?

Süperbilgisayar nedir, hangi amaçlarla kullanılır? Merak ettiğiniz her şeyi açıklıyoruz…

Süperbilgisayar Nedir?

Süperbilgisayar nedir, hangi amaçlarla kullanılır? Merak ettiğiniz her şeyi açıklıyoruz…

Süperbilgisayar nedir, hangi amaçlarla kullanılır? Merak ettiğiniz her şeyi açıklıyoruz…

Süperbilgisayarın sözlük tanımı “özellikle güçlü bir ana bilgisayar”. Bu bilgisayarın “gücü” ise saniyede işleyebildiği işlem sayısıyla belirleniyor.

Bugünkü en hızlı kişisel bilgisayarlar, yıllar öncesinin süperbilgisayarları kadar hızlılar. Peki süperbilgisayar, tam olarak nedir?

2016’ya kadar lider olan NUDT Tianhe-2 yerini 93,01 petaflop’luk performansa sahip Sunway TaihuLight’a bıraktı. Top 500’e göre süperbilgisayarların bir sonraki lideri, Summit olacak. Oak Ridge National Lab’de geliştirilen bu süperbilgisayar, 2018 yazında aktif hale gelecek.

Taihulight, şu işlemci yapısıyla öne çıkan, süper-verimli bir bilgisayar:

Süperbilgisayarlara birçok farklı sektörde ihtiyaç var. Örneğin General Electric, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilgisayar uzmanlarıyla birlikte çalışarak gelişmiş uçak motoru simülasyonları üretiyor. Bu simülasyonlar, firmaya yakıt verimliliğini artırma konusunda yardımcı oluyor.

Süperbilgisayarların kullanıldığı alanlar arasında Gulf of Mexico’daki petrol rezervlerini daha iyi tanımlamak, uçaklar için daha iyi aerodinamik tasarımlar geliştirmek, karaciğer hastalıklarına yönelik yeni tedaviler geliştirmek, tehlikeli olabilecek kasırgaları tahmin etmeye yönelik yeni hava modelleri üretmek, normalde hasar verici ve maliyetli olacak çeşitli askeri simülasyonlar var.

Kuantum bilgisayarlar, transistor tabanlı işlemciler yerine atomaltı parçacıkların durumunu değiştirerek çalışıyorlar. Top500’de henüz herhangi bir kuantum bilgisayar yok, çünkü bugün kararlı bir kuantum süperbilgisayarı henüz üretilmiyor. IBM’in 2017’de duyurduğu 50 kübit’lik kuantum bilgisayar, kuantum “mikro durumunu” yalnızca 90 mikrosaniye koruyabiliyordu. Kuantum bilgisayarlar gelecekte çok önemli bir yere gelebilir ancak şu an geleneksel, silikon tabanlı süperbilgisayarlar karşısında rekabet edecek seviyeye erişmiş değiller.

 

Kaynak: chip.com.tr

Bu içerik chip.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ