Akıllı Gündem

Spor salonunda çok fazla vakit geçirmek zayıflamayı güçleştiriyor

Zayıflamak isteyenler, dikkat! Bilim insanları, spor salonunda saatler harcamak daha hızlı zayıflamanın garantisi değildir, dedi.

Spor salonunda çok fazla vakit geçirmek zayıflamayı güçleştiriyor

Yapılan bir araştırmaya göre kilo vermek için sürekli spor salonuna gidip kalori yakmak geri tepebilir. Çünkü vücudunuz yüksek aktivite seviyesine alıştıkça daha da çok çalışmanız gerekecek. Metabolizmada meydana gelen değişim, egzersize güvenerek zayıflamak isteyenlerin işini güçleştirir.

Aşırı kilolardan kurtulmak için çok sıkı egzersize başlayan kişiler birkaç ay sonra kilo kaybetme oranlarında düşme görürler. Hatta bazı kişiler kilo almaya bile başlayabilir.

ABD’de yürütülen bir araştırmada 300 erkek ve kadının 1 haftalık enerji tüketimi ve aktivite seviyeleri takip edildi. Araştırmanın sonuçlarına göre ise belirli bir aktivite eşiğinden sonra insanların fazladan ne kadar kalori yaktığının hiçbir önemi yok. Yani diyetsiz zayıflamak çok da mümkün değil.

Araştırma ekibinin başı olan Dr. Herman Pontzer: “Egzersiz sağlık için oldukça önemlidir. Egzersizin vücudumuzu ve zihnimizi sinde tutmak için faydalı olduğuna dair binlerce kanıt var. Ancak bu egzersizler diyetin üstlendiği görevi yerine getirmezler. Özellikle konu zayıflamak ya da sağlıklı kiloda kalmak olduğunda diyet önemli bir rol üstleniyor.

Dr. Pontzer, avcı-toplayıcı topluluk olan Hadza’da çalışmalarını sürdürdükten sonra aktivite ve enerji harcaması arasındaki bağı araştırdı. “Hadza oldukça aktif. Her gün uzun mesafe yürüyüş yapıyorlar ve hayatlarını devam ettirmek için günlük olarak ağır iş yapmak zorundalar. Bu yüksek aktivite seviyesine rağmen günlük harcadıkları enerji miktarı daha sakin ve hareketsiz yaşayan Avrupa insanlarıyla aynı. Bu gerçekten şaşırtıcı.”

Yeni araştırma, fiziksel aktivitenin günlük enerji tüketimine olan zayıf ancak ölçülebilir etkisini gösteriyor. Tabii ki bu herkes için geçerli değildir.

Günlük olarak ortalama aktivite seviyesine sahip insanlar, daha hareketsiz yaşayanlara göre 200 kalori daha fazla yakıyorlar; fakat daha çok kalori yakan kişiler bunun hiçbir faydasını görmüyorlar.

Yapılan araştırmaya göre fiziksel aktivitenin çok ince bir çizgisi var. Çok az aktivite sağlıksızken çok fazla aktivite de uyum sağlayabilme için metabolizmanın büyük değişimlere girmesine sebep olur.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ