Akıllı Gündem

Spoiler Ne Demek? Spoiler (spoyler) Nedir?

Bu bilgilendirme yazımızda sizlere Spoiler (spoyler) konusunda bilgi vereceğiz

Spoiler Ne Demek? Spoiler (spoyler) Nedir?

Ayrıca Spoiler ne demek? Spoiler (spoyler) nedir? konularını anlatacağız. Ayrıca Spoiler yemek nedir? Spoiler vermek nedir? ve Spoilerden nasıl korunuruz? sorularını da cevaplayacağız.

Spoiler Ne Demek?

Spoiler ne demek? sorusu ile başlayalım. Spoiler sosyal medya ve internet sitelerinde sıkça karşılaşılan bir kelimedir. ”Spoiler verdi”, ”spoiler verme”, ”dikkat spoiler içerir” gibi başlıklar ile karşınıza çıkabiliyor. Bilmeyen kişiler ise spoiler nedir? diye merak edebilir ve kelimenin anlamını öğrenmek isteyebilirler. Spoiler, ipucu vermek anlamına gelir.

Spoiler Yemek Nedir?

Bir kitap okuyarak, film ya da dizi izleyerek alacağınız hazzı olumsuz yönde etkileyeceğini bilerek, sizin isteğiniz olmadan ipucu verme işlemine ”spoiler vermek” denir. Örneğin, yıllardır izlediğiniz bir dizinin final bölümünü arkadaşınız sizden önce izledi, fakat siz henüz izleme fırsatı bulamadınız. Siz istemeden eğer arkadaşınız final bölümü ile ilgili size herhangi bir içerik paylaşımı yaparsa, size spoiler vermiş olur ve sizin o dizinin final bölümünü izlediğinizde alacağınız hazzı düşürür. Spoiler veren kişinin, spoiler’ini duyan kişiye, ”spoiler yemiş” denir. Spoiler yememek için, internet sitelerinde konu başlıklarına yerleştirilen ”spoiler vardır” işaretlerine dikkat etmek gerekiyor. Bir eser izleyeceğiniz zaman karşınıza spoiler pencereleri çıkabilir. Spoiler pencerelerini ”yok say” butonu kullanarak kaldırabilirsiniz.

Spoiler Vermek Nedir?

Spoiler yeme durumunun tam aksine, eğer siz bir film, kitap yada video oyunu hakkında başkalarının isteği olmadan, detay yada ipucu verirseniz spoiler vermiş olursunuz. Nasıl sizin bir eserden alacağınız haz düşüyorsa karşınızda ki kişilerinde siz spoiler verdiğinde eserlerden alacağı haz düşer. Yani örneğin, bir kitabın sonunu arkadaşınıza söylemeniz onun o kitabı okumaktan vazgeçmesine bile neden olabilir.

Spoilerden Nasıl Korunuruz?

Özellikle dijital platformlar çok fazla spoiler içerir. Sizde yazacağınız yazı spoiler içeriyorsa, büyük başlıklarla ”spoiler içerir” gibi bilgi verip başkalarının spoiler yeme riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Kendiniz spoiler yemek istemiyorsanız da internet siteleri üzerinde bulunan spoiler koruması uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Spoiler ne demek? ve Spoiler nedir? konuları hakkında bilgi verdik. Ayrıca Spoiler yemek nedir?, Spoiler vermek nedir? ve Spoilerden nasıl korunuruz? sorularını cevapladık. Diğer bilgi makalelerimize bakmayı unutmayın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ