Akıllı Gündem

SpaceX, devasa Falcon 9 roketi ile bir ilke daha imza atıyor

Dahi işadamı Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, bir ilke daha imza atıyor. Şirket tarafından bir Falcon 9 roketinin 3. kez kullanılmak üzere hazırlandığı ve hazırlıkların son aşamaya geldiği açıklandı.

SpaceX, devasa Falcon 9 roketi ile bir ilke daha imza atıyor

Uzay yarışında tekrar kullanılabilirlik her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Bu konudaki çalışmalarını bir adım daha ilerleten SpaceX, önümüzdeki kasım ayı içinde, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.SpaceX devlet satış müdürü Lars Hoffman, aynı Falcon 9 roketinin 3. kez uzaya fırlatılacağını açıkladı.

Katıldığı bir sempozyumda açıklama yapan Hoffman,”Bugüne kadar Falcon 9 ile 60’ın üzerinde göreve çıktık. 30 kez roketlerimizi Yeryüzü’ne indirme başarısına ulaştık. Ayrıca, daha önce kullanmış olduğumuz bir roketlerden 16’sını sorunsuz şekilde tekrar uzaya göndermeyi başardık. Şimdi ise bir adım daha ileriye gidiyoruz ve aynı roketi üçüncü kez kullanmaya hazırlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tekrar kullanılabilirliği artık yavaş yavaş bir rutin haline getirmeye başladıklarını belirten Hoffman,”Uzaya daha güvenli, daha performanslı ve daha ucuz bir ulaşım yolu sağlıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

SpaceX’in 19 Kasım’da çıkacağı görevde Falcon 9’un final versiyonu olan Block 5 kullanılacak. İlk kez geçtiğimiz mayıs ayında fırlatılan Falcon 9 Block 5, geliştirilmiş tekrar kullanılabilirlik özellikleriyle dikkat çekiyor. Elon Musk, Block 5’in hiçbir yenileneme işlemine ihtiyaç duymadan en az 10 kez kullanılabileceğini söylemişti. Ekstra bakım ve yenilemelerle beraber ise bu sayı 100’e kadar çıkabiliyor.

Elon Musk’ın 2002 yılında temellerini attığı SpaceX, devrimsel olarak nitelendirilebilecek projeleriyle kısa sürede uzay sektörünün lider şirketlerinden birisi haline geldi. Şirketin nihai hedefini kızıl gezegen Mars olarak belirleyen Elon Musk, tekrar kullanılabilirliği bu yolda atılmış en büyük adım olarak görüyor. Bakalım SpaceX, Mars’ta koloni kurma hayalini gerçeğe dönüştürebilecek mi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ