Akıllı Gündem

Sosyal medyayı en aktif kullanan iş insanları

Sosyal medyayı en aktif kullanan iş insanları

Ekonomist dergisi, pek çoğumuzun haberleşme aracı olarak kullandığı Twitter’ı en aktif kul­lanan iş insanlarını bu yıl da takipçi sayısına göre sıraladı. Listede ilk dört isim değişmezken, bazı isimlerin takipçi sayısını hızla artırdığı, bazılarının ise takipçi kaybettiği görülüyor. Listeden çıkanlar yanında listeye yeni girenler de var. En dikkat çekici olan ise bazı iş insanlarının hesaplarım kapatması.

Türkiye’de aktif internet kullanıcısı sayısı 46,3 mil­yon. Yani nüfusun yüzde 60’a yakını internete bağlı. Türkiye’deki aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 42 milyon civarında. Bu yı­lın ilk yansında tüm dünyada 313 milyon kullanıcıya ulaşan Twitter ise en çok kullandığımız sosyal ağlardan biri. 10 yıldır hayatımızda olan Twitter, bugün pek çok kişi tarafından haberleşme aracı olarak kullanılıyor. Türkiye’deki iş dünyasının liderleri de sosyal ağları kullanmada oldukça hevesli. Hatta bu konuda gençlerden eğitim alanlar bile var. Facebook, Linnkedin, Instagram oldukça yaygın olarak kulla­nılıyor. Ancak patronlar ve CEO’lar en çok Twitter da ak­tif. Onların en çok kullandığı, dahası en çok zaman geçirdi­ği sosyal ağlarından biri Twit­ter. Kimi iş dünyasıyla, kimi tuttuğu takımla ilgili payla­şımda bulunuyor.

Şirketiyle ilgili ya­pacağı yatırımı Twitter’da duyuran da var, bu mecra­da anket yapan da…

Bu yıl üçüncüsü yapılan araştırmayla iş dünyası­nın Twitter kullanım alışkanlıkları mercek altına alındı. Pek çok iş insanının bu ağda hesabı olsa da pek çoğunun da aktif olmadığını gördüğümüz bu araştırmayla mecrayı en aktif kullanan kişile­ri ise takipçi sayılarına göre sıraladık.

İLK DÖRT DEĞİŞMEDİ

Twitter’i en etkin kullanan 50 tepe yöneticiye baktığımızda ilk dört sıradaki is insanının yerini koruduğunu görüyo­ruz. Son iki yıldır olduğu gibi Abdurrahim Albayrak yine ilk sırada yer alıyor. Albayrak’ın geçen yıldan bu yana tweet sayısı azalsa da hem takip etti­ği insan sayısı hem de takipçi sayısı artmış durumda.

İkinci sırada yer alan Demsa Group kurucularından De­met Sabancı Çetindoğan, son bir yıl­dır Twitter’ı etkin şekilde kullanıyor. Bunu yıl içinde attığı binden fazla tweet’ten anlıyoruz. Ancak Çetindo­ğan geçen yıldan bu yana ciddi bir ta­kipçi kaybı yaşamış bulunuyor. Geçen yıl 495 binin üzerinde takipçisi olan Çetindoğan’ın takipçi sayısı bu vıl 415 bin 667 olarak görünüyor.

Benzer bir kaybı listeye üçüncü sı­radan giren Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Nazlı Boyner’de de görüyoruz. Bir yılda sadece 150 tweet atan Boyner’in takip ettiği kişi sayısı da takipçi sayısı da düşmüş durumda. Boyner, 8 binin üzerinde takipçi kay­betmiş bulunuyor.

Dördüncü sırada yer alan Aydın Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başka­nı Dr. Mustafa Aydın ise son bir yılda Twitter’ı her anlamda aktif kullanmış görünüyor. Aydın, bu süre zarfında 300 e yakın kişiyi takip etmeye başlar­ken, 5 bine yakın tweet attı. Ama asıl gelişme takipçi sayısında oldu. Aydın, geçen yıl 150 bine yakın olan takipçi sayısını 250 binin üzerine çıkardı.

sosyal9

YÜKSELİŞTE OLANLAR

Ancak takipçi sa­yısını en çok arttıran kişi Mustafa Aydın değil. Çünkü geçen yıl 21’inci sıradan listeye giren Yemeksepeti.com’un kuru­cusu Nevzat Aydın, takipçi sayısını hızla arttırarak bu yıl be­şinci sıraya yüksel­di. Nevzat Aydın, yıl içinde 145 binin üzerinde yeni takipçi elde etti. Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlıı, Aslanoba Capital Yönetim Ku­rulu Başkanı Hasan Aslanoba, BKM Genel Müdürü Soner Canko, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ve İTO Başkanı İbrahim Çağlarda takipçi sayılarını ar­tırarak listede üst basamaklara çıkan isimler arasında yerlerini aldılar.

Bir yıl içinde en çok paylaşımda bulunan isimler ise Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel ve İHKİB Başka­nı Hikmet Tanrıverdi oldu. Bu iki isim son bir yılda attıkları 5 binin üzerinde tweet ile öne çıktılar.

sosyal10

Geçen yıldan bu yana en çok tweet silen iş insanı ise Aydınlı Group CEO’su Ahmet Sait Kavurma­cı oldu. Ceffi Kamhi, Abdurrahim Albayrak ve Zeynel Abidin Erdem’in de tweet sayısı geçen yıla göre azalmış görünüyor.

Neden yoklar?

Geçen yıl listede olup bu yıl listeye giremeyen iş insanları da var. Geçen yıl sıralamaya 14”üncü sıradan giren Mustafa Boydak’ın takipçi sayısı 37 bin 619’dan 277’ye düştüğü için bu yıl listeye giremedi. Yine 2015’te 31’inci sırada yer alan İshak Alaton ise yakın zamanda vefat ettiği için listeden çıktı. Geçen yıl listede olan bazı isimler ise hesaplarını kapattıkları için bu yıl listede yoklar. Listeye geçen yıl 23’üncü sıradan giren Monitise MEA CEO’su Fatih İşbecer, geçmişte attığı tweet’leri önce sildi, ardından ise hesabını tamamen kapattı. Galatasaray Kulübü Genel Sekreteri Fatih İşbecer’in attığı bu tvveet’ler genellikle kulüple ilgiliydi. FETÖ operasyonu nedeniyle tutuklanan Memduh Boydak ve Taner Nakipoğlu da hesaplarını kapattı.

Kaynak-Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ