Akıllı Gündem

Sorunsuz İkinci El Araba Almanın 6 İpucu

İkinci el bir araba almak için sabırsızlananlardan mısınız? O zaman doğru yerdesiniz.

Sorunsuz İkinci El Araba Almanın 6 İpucu

Kullanılmış/ikinci el arabaların satın alınmasının farklı nedenleri vardır. En bilinen neden ise sıfırlarına kıyasla daha ucuz olmasıdır.

Eğer bir aile babası veya annesiyseniz, mümkün olan her konuda paradan tasarruf etmek istersiniz. Araba söz konusu olduğunda da bu düşünce sizi ikici el araba almaya yöneltir. Güzel haber şu ki, ikinci el arabalar daima kalitesiz araç anlamına gelmez. Çoğu, size yıllarca hizmet edebilecek sağlam bir motora sahiptir.

Bizim size tavsiyemiz, ikinci el araba satın almadan önce aşağıda belirttiğimiz faktörleri göz önünde bulundurun.

1.Bütçenizi Belirleyin

İkinci el araba yeni modellerden oldukça ucuz. Fakat bir araç için bu yeterli mi?

Öncelikle bütçenizi belirleyin. Satın almak için ne kadar harcamaya hazırsınız. Satın alma işlemini aile bütçeniz nasıl karşılayacak? Bu işlemi nasıl finanse edeceksiniz? Bir satıcı aracılığıyla mı satın almayı tercih edersiniz, yoksa sahibinden direk siz mi satın almak istersiniz? Nakit, kredi veya banka kredisi hangisiyle ödeyeceksiniz?

Unutmayın, araç muayene ücretleri, nakliye masrafları ve oluşabilecek ekstra masraflar da ayırdığınız bütçenin bir parçası olacak.

2.Satın Almak İstediğiniz Aracı Araştırma

Sizin için uygun olan en iyi araba modelini seçin. Ardından bu model hakkında her ayrıntıyı araştırın. Örneğin, bu model için uygun olan ortam türünü, hava durumunu ve yolları kontrol edin.

Zorlu arazilerde kullanacaksanız, 4WD veya başka güçlü araç seçin.

Ayrıca web üzerinden bu aracın kullanıcı yorumlarını da kontrol ederek bilgi edinebilirsiniz.

Bu şekilde seçeneklerinizi edindiğiniz bilgilerin hepsini analiz ederek belirleyebilirsiniz.

3.Size En Uygun Arabayı Seçin

Peki, arabayı nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz? Bu sorunun cevabını bilmek, satın alınacak en iyi aracı belirlemenize yardımcı olur.

Örneğin, içinizdeki çocuk çekici bir spor almanızı isteyebilir. Ama ihtiyacınız olan bu mu? Eğer bir aile babası ya da annesiyseniz, bir SUV sizin için daha uygun olabilir.

İhtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza uyan arabaları seçmeye özen gösterin.

4.Aracın Geçmiş Raporunu Gözden Geçirin

Her arabanın görmezden gelemeyeceğiniz kendine ait bir tarihi vardır.Satın almayı düşündüğünüz aracın geçmiş raporunu kontrol etmezseniz, bir dizi sürprizle karşılaşabilirsiniz. Ciddi iç hasarları, birçok kazaya karışmış olması vb. bu süprizlere örnek olabilir.

Bu bilgiyi bilmek, satın alma kararınızın olumlu veya olumsuz değişikliğe uğramasına sebep olabilir. Karar vermenize yardımcı olur da diyebiliriz.

Bu avantajı kullanmayı unutmayın.

5.Satın Alma Öncesi İnceleme İsteyin

Yetkili bir tamirciye bu aracı kapsamlı bir şekilde kontrol ettirin. Bu şekilde araçla ilgili raporda yer almayan herhangi bir sorunu fark edebilirsiniz.

Bu satıcınızın dürüst olmadığı anlamına gelmez. Sadece alıcı olarak sizin temkinli hareket ettiğiniz anlamına gelir. Eğer inceleme raporunda arıza teşhis edilirse, satıcı ile bu konuyu konuşarak satın alma sözleşmesini tekrardan düzenleyebilirsiniz.

6.Pazarlık Yapmakta Tereddüt Etmeyin

Pazarlık yapmaktan çekinmeyin. İkinci el araçlarda çoğu zaman satıcı tarafından ”pazarlık payı” satış fiyatına eklenir. Daha iyi bir fiyata satın alabilmek için bu hakkınızı deneyin. Denetim raporunu ve aracın mevcut durumunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Bunu yaparsanız, inanın pişman olmazsınız.

Kaynak: car-revs-daily.com

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ