Akıllı Gündem

Soner Kaya ile Piyasaya Bakış 20.03.2018

Soner Kaya ile Piyasaya Bakış 20.03.2018

SONER KAYA İLE PİYASAYA BAKIŞ 20.03.2018

FED‘in Bugün başlayıp yarın sona erecek olan Mart faiz toplantısında beklentiler karışık. Bazı uzmanlara göre Powell ve arkadaşları bu yıl 4 faiz artışını benimsemişler ancak bu toplantıda bunun sinyalini vermeyecekler ve bu durumda gelecek 25 baz puanlık arışın etkisi de sınırlı kalabilecek. Beklentiler Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayında 25 er baz puanlık faiz artışına gidileceği yönünde kuvvetleniyor.

Traderların odaklanması gereken nokta faiz artışının yanında verilecek net mesajlar olmalı.

FED toplantısının gölgesinde kalsa da Trump Hükümetinin Çin mallarına yönelik toplamda 60 milyar dolarlık gümrük tarifesini bu hafta hayata geçirmesi bekleniyor. Çin’in özellikle sahte marka ve çalınan fikirler konusunda cezalandırılması gerektiğini savunan hükümet üyeleri Trump’ın bu programını destekliyorlar. ABD’li şirketlere yönelik iş yapma koşulu olarak teknolojik know-how datalarını yerli şirketlere aktarma baskısı kurmaları hatta bunu mecbur etme politikaları Trump’ı rahatsız eden diğer bir konu. Gündemi sarsan bir diğer konu da dün Cambridge Analytica‘nın yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının profil datalarını çaldığı haberi. Bu haberin can alıcı noktası ise şirketin, seçimlerde kullandıkları algoritmalarla profiller üzerinde yönlendirme yapmaya çalıştığı iddia edilmekte.

Bu haber ile birlikte ABD teknoloji hisselerinde geri çekilme görüldü.

İngiltere ise dün AB ile BREXIT geçiş süreci üzerinde %75’lik oranda anlaştıklarını duyurdu. Ancak İrlanda konusu hala masada çözüm bekleyen en önemli sorun. Tam bir anlaşma sağlanmadan BREXIT denkleminin hallolduğu imajı gerçekleri yansıtmasa da özellikle GBP varlıklarında toparlanma getirdi. Bugün İngiltere’den beklenen Şubat ayı enflasyon dataları Sterline yön verecek. Bunun yanısıra Almanya ve EURO bölgesi ZEW endeksleri de önemli verilerden bazıları. Dün 3,95 seviyelerinde hareketlenen USDTRY ise güne 3,94’ün altında başladı. EURTRY ise yeni rekorlara koşusunu sürdürüyor anlık seviye 4.8626 olsa da 4,8710’u gördüğünü de ekleyelim.

Buna göre varlıklarda beklentilerim şu şekilde:

USDTRY Paritede panik alımlar sürerken geri çekilmeler alım fırsatı olarak görülmekte. Özellikle Afrin gelişmeleri uluslararası basında değişik şekillerde yer alırken yabancıların Türk varlıklardan çıkışını hızlandırmakta. Paritede 3,9490 direnci çok önemli, kırılması ile yeni bir yükseliş trendi başlayabilir. Bu seviyenin altında ise satışlar için bir başlangıç gelebilir.

Dirençler: 3,9490 – 3,9540 – 3,9580

Destekler ise 3,9360 – 3,9280 – ve 3,9190

EURTRY

Rekorların paritesi EURTRY haftalık geleneğini bozmayarak 4,8710 ile yeni rekor kaydını oluşturdu. Özellikle Avrupa’dan gelen olumlu haber ve dataların etkisi ve Türkiye’nin zayıf karnı olan Jeopolitik risklerin sunduğu ortamı değerlendiren Euro kazancını genişletmeyi sürdürüyor. Bugün beklenen Euro Bölgesi ZEW endeksi etkili olacaktır.4,8600 üzerinde kalan paritede Yükseliş devam edecek ve yeni rekor 4,8750 ile gelebilir.

EURUSD Avrupa’dan ardı ardına gelen olumlu veriler ve özellikle İngiltere ile BREXIT konusunda yaşanan olumlu gelişme EURO ya destek oluyor. Bugün de Almanya ve Euro Bölgesinden gelecek dataların Parite üzerinde etkili olması kaçınılmaz. Yükselen kanalın içerisinde 1,2335 in üzerinde kalması yükselişler için önemli. Enerjisini sürdürebilirse sırası ile 1,2360 ,1,2390 ve 1,2440 dirençlerini beklemek yanlış olmayacaktır. Geri çekilmelerde ise 1,2300 önemli destek konumunda.

GBPUSD Dün AB ile %75 oranında anlaştığını açıklayan İngiltere GBP ye önemli katkıda bulunurken taslak metin sonrası yapılan konuşmalarda müzakereciler, vatandaşlık ve mali uzlaşma konusunda uzlaşma sağladıklarını İrlanda konusunda herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini belirttiler. Rusya ile oluşan kriz sürerken bugün Başbakan May konuyu görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Komisyonunu toplantıya çağırdı.

Beklenen ekonomik takvim dataları ve FED faiz kararları bu parite üzerinde etkisi olması beklenen diğer gelişmeler olarak not alınmalı.

Yükselen kanalda sınırlı değer kazanan GBP 1,4065 direncini kırabilir ise 1,4175 e giden yükseliş koridorunu açmış olacak.1,4065 altında kalacak parite ise satıcıların devreye girmesini hızlandırabilir.

HAM PETROL OPEC den gelen açıklamalar ile 62,42’yi test eden petrol stokların hala 5 yıllık ortalamaların üzerinde olması sebebi ile hareketlerinde sınırlı kalmakta. Bugün açıklanacak olan ABD, API

Haftalık Ham Petrol Stokları verisi yönü belirleyecek.

Dirençler 62,60 62,90 63,10

Destekler 61,85 61,60 61,35

ALTIN Sarı Bela karışık seyrinden örnekler vermeyi sürdürdü. Dolar endeksinde yaşanan dalgalanmalar, ABD on yıllık tahvillerinde görülen ufak çaplı tırmanışlar altın üzerinde baskı kurmakta.1315 te tutunamayan altında satışlar hızlanabilir ve sırası ile 1311, 1305, 1300 destek seviyelerine dek çekilme yaşayabilir. Sürpriz alımlarda ise hedefler 1322, 1330

Soner KAYA

Tradeoro Baş Analist

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ