Akıllı Gündem

Soner Kaya ile Piyasaya Bakış 19.03.2018

Soner Kaya ile Piyasaya Bakış 19.03.2018

SONER KAYA İLE PİYASAYA BAKIŞ 19.03.2018 FED ile Hareketli Bir Hafta Bekliyoruz:

Aralık ayından beri en yüksek seviyesine Cuma günü 3,90 ile yaklaşan USDTRY yeni haftaya da 3,9420 ile başlangıç yaptı.TL bugün %0.5 ile en çok değer yitiren para birim konumunda. Euro karşısında da TL 4,8402 ile tarihi dip seviyesini gördü. Geçtiğimiz hafta görülen ekonomik ve jeopolitik dinamiklerde bozulma Türk Lirasının düşüşünü hızlandırmıştı. Bu hafta ise piyasaların gözü FED kararlarında olacak.

ABD Merkez Bankası 2018 in ilk faiz artışına hazırlanırken, faiz artış sayıları ile ilgili gelebilecek bir sinyal açıklanacak artıştan çok daha etkili olacaktır. Bildiğiniz üzere şimdilik bahsi geçen 3 faiz artışı yerine 4 faiz artışından bahsedilmesi doları tüm varlıklar karşısında uçurabilir. FED’in Powell önderliğindeki ilk PPK toplantısı öncesinde Dolar, Yen hariç tüm G-10 paraları Karşısında değer kazandı. Japonya’da ise yapılan anketlerde Başbakan Shinzo Abe‘nin önemli destek kaybına uğradığı gözlemlendi. Hatırlayacağınız üzere “adam kayırma’’ skandalı sebebiyle Abe sert eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Bugün ise Euro Bölgesi ticaret dengesi ile Almanya Merkez Bankası aylık raporu takibimizde olacak. İtalya koalisyon görüşmeleri ,ABD yeni gümrük vergileri ile ilgili haberler ,Rusya – İngiltere Krizi ve Brexit gelişmeleri , Kuzey Kore – ABD diyalog çabaları ,FBI soruşturmalarına karşılık Trump’ın FBI’ı hedef alan açıklamaları gibi çok önemli haber akışı piyasaları hareketlendirecek.

Buna göre varlıklarda beklentilerim şu şekilde:

USDTRY Geçtiğimiz hafta Dolar karşısında %2.8 değer kaybeden TL bu haftaya da kayıplarını genişleterek başladı. Bugün önemli veri olmasa da haber akışı ve FED faiz artışı ile pompalanan senaryolar Pariteyi ile güçlü direnç olan 3.95 in üzerine taşıyabilir. Geri çekilmelerde ise 3,9220 önemli destek seviyesi konumunda.

EURTRY Bu parite de tıpkı USDTRY gibi yukarıları test etmekten geri kalmıyor. Yeni rekorlara gebe görüntüsü özellikle bugün AB Ticaret Dengesi verisinin beklentileri karşılaması halinde bunu başaracak enerjiye de sahip olacak.

EURUSD ABD‘de yaşanan sancılı görev değişiminden yararlanarak yükselen parite ardından kazançlarını geri vermişti. 20 ve 50 günlük ortalamaların ortak noktası 1,2310 direncinin altına sarkan ve bu Direnci geçemeyen paritede satış baskısının hakim olacağı bir hafta bekliyorum. İlk hedefler olarak 1,2210 ve 1,2180 not alınmalı…

GBPUSD Bu paritede de diğerleri gibi esas oğlan Dolar olacak. FED ile ilgili haberler kura yön verecek.1,39 bölgesi genel destek alanı konumunu koruyor. Alımlarda 1,3960 direncinin kırılmaması durumunda Parite baskı altına girecek. Geri çekilmelerde 1,3900 , 1,3875 ve 1,3830 destek seviyeleri.

PETROL Yukarı yönlü hareketlerin korunmasında oldukça zorlanan emtiada aynı senaryoları göreceğimiz bir hafta bizleri beklemekte. ABD üretimine yönelik endişeler ile alım atakları istenilen enerjisine ulaşamıyor. ABD den gelen Baker Hughes kuyu sayısı raporunda geçen hafta dikkati çeken olay 4 kuyu daha açılmış olması. Teknik olarak yukarı yönlü kanal hareketini devam ettirmek isteyen emtianın bu potansiyeli taşıdığını söylemeliyiz. Ancak ABD’nin petrol politikaları bu hareketleri kısıtlıyor.

Ham Petrolde Dirençler: 61,90 -62,90 – 63,35 Destekler: 60,65-60,00-59,00.

BRENT PETROL Dirençler: 65,80-66,00-67,30 Destekler : 64,15-61,80 -61,00

ALTINSarı bela altın ise siyasi karışıklıklara ve artan jeopolitik risklere rağmen kayıplarını genişleterek şaşırttı.3 aylık periyotta yükselen kanalın içerisinde düşüş kanalı başlatan emtianın özellikle FED gelişmeleri ile baskı altına girmesi kaçınılmaz görünmekte.1313 seviyesini aşağı doğru kırarak 1310 a gerileyen altın , 1309 , 1305 ve 1295 desteklerini hızla geçebilir. Volatilitenin yükselmesini beklediğimiz bu haftada tüm yatırımcılara bereketli işlemler dileriz.

Soner KAYA

Tradeoro Baş Analist

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ