Akıllı Gündem

Son 70 yılın en büyük dolunayına hazır mısınız?

Son 70 yılın en büyük dolunayına hazır mısınız?

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi‘nden yapılan açıklamaya göre, Dünya 14 Kasım Pazartesi günü son 70 yılın en yakın dolunayını gözlemleyecek. Ay’ın kendisini 2034 yılına kadar bir daha bu kadar yakından göstermeyeceğini belirten bilim insanları, bu yıl ise ortalamadan %14 daha büyük ve %30 daha parlak gözlemleneceğini belirtti.

21. yüzyılın en yakın dolunayı, en son 1948 yılının Ocak ayında Dünya’ya bu kadar yaklaşmıştı. NASA‘ya göre 14 Kasım‘daki dolunay yalnızca 2016’nın değil, aynı zamanda 21. yüzyılın en yakın dolunayı olacak.

Dolunay, 25 Kasım 2034’e kadar Dünya’ya bir daha bu kadar yakın olmayacak” açıklamasında bulunan NASA, Ay’ın hangi noktadan gözlemlendiği, onun ortalama bir dolunaydan daha büyük olduğunu anlamak açısından büyük önem arz ettiğini belirtti. Eğer Ay uzakta ve tepedeyse, etrafında kıyaslama yapacak bir yapı yoksa, onun normalden daha büyük olduğunu anlamak biraz daha zor olabilir. Fakat Ay’ı ufuk çizgisine oturmuş şekilde gözlemleme şansınız varsa, o halde ‘Ay illüzyonu’ denen durum yaşanabilir.

NASA: “Ay ufka yakın olduğunda, ağaçların, binaların ve diğer objelerin arasından gözlemlendiğinde doğal olmayan bir şekilde büyük görülebilir. Bu etki optik illüzyondur.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ