Akıllı Gündem

Socar’ın Petrol Ofisi ve halka arz hedefi

Türkiye’de 18 milyar dolar yatının planı olan Socar, bunun 11 milyar dolarını yaptı. Geri kalan 7 milyar dolarlık yatırını ise 2020’ye kadar yapılacak. Şirket, bu yatırımın bir bölümünü bir akaryakıt dağıtım şirketine yapmayı planlıyor. Bunun için ise satış masasındaki Petrol Ofisi’ni (PO) gözüne kestirmiş durumda. Ancak PO’yu alamazsa sıfırdan bir dağıtım şirketi kurmaya da sıcak bakıyor.

Socar, Azerbaycan devletinin bütün doğalgaz ve petrol rezervlerinin imti­yazını elinde bulunduran, rafinerisi olan ve globalleşen bir şirket. Socar Grubu’nun 2008 yılında özelleştirmey­le Petkim’i 2 milyar 40 milyon TL ye sa­tın almasıyla Türkiye’ye yatırım süreci başladı. Socar Türkiye’nin 2008-2020 döneminde yaklaşık 18 milyar dolarlık yatırım yapma planı var. Bugüne kadar PetLim, Petkim, Star Rafineri ve TANAP dahil yapılan yatırım harcamaları 11 milyar dolan buldu. Geri kalan yatının ise ağırlıklı olarak 2017 ve 2018 yıllarında yapılmak üzere 2020 yılına kadar tamamlanacak.

Şirket, bu yatırımın bir bölümünü bir akaryakıt dağıtım şirketine yapma­yı planlıyor. Bunun için ise Zaur Gahramanov ile ilgili görsel sonucu satış masa­sındaki Petrol Ofisi‘ni (PO) gözüne kestirmiş durumda. Ancak PO yu satın alamazsa sıfırdan bir dağıtım şirketi kurmaya da sıcak bakıyor.

DAĞITIM ŞİRKETİ İSTİYOR

Socar Türkiye’nin 5,7 milyar dolar yatırımla hayata geçireceği Star Rafineri’nin yüzde 82’si tamamlandı. Hedef 2018’de yıllık 10 milyon ton dizel yakıt üretim kapasitesine sahip tesisin dev­reye alınması yönünde. Böylece yılık 2,5 milyar dolarlık ithalatın önüne ge­çilecek.

Socar Türkiye Genel Müdürü Zaur Gahramanov, bu rafineriyle birlikte petrol dağıtım şirketine olan ihtiyaçlarının daha da artacağını vurguluyor. Bu bağlamda da Petrol Ofisine olan ilgile­rini dile getiriyor. Gahramanov, ‘ Pet­rol Ofisi bizim için en uygun seçenek. Tabii burada ortaya çıkacak değerleme de önemli. Petrol Ofisi olmazsa bizim B ve C planlanınız da var. Ya başka bir Şirket için görüşmeler yaparız ya da kendimiz sıfırdan bir şirket kurarız” di­ye konuşuyor.

Son dönemde TL ve Manat’ta önemli değer kayıplan yaşandı. Zaur Gahramanov, bununla ilgili olarak, “Biz Türkiye’ye 4-5 yıl için bakmıyoruz. Uzun süre buradayız. Yatırımlarımız devam edecek” diyor.

HALKA ARZ NE ZAMAN?

Goldman Sachs, 2015 yılında Socar Türkiye’nin yüzde 13 hissesini 1,3 mil­yar dolar bedelle satın almıştı. Bu or­taklığın ardından halka arz beklentisi ortaya çıkmıştı. Zaur Gahramanov, 2020 yılında büyük yatırım planlan ta­mamlandıktan sonra iki yıl içinde hal­ka arz yapma hedeflerinin olduğunu söylüyor. Gahramanov, Borsa İstan­bul’a ilave olarak Hong Kong veya Londra borsasında da olma niyetleri bulunduğunu ifade ediyor.

Socar Türkiye’nin hangi yatırımları var?

1- İzmir Aliağa yerleşkesinde iki fazdan oluşan ve 400 milyon dolara mal olan PetLim limanını yapıyor, ilk faz devreye alındı, ikinci faz bu yıl haziran ayında devreye girecek. 13 bin konteyner kapasiteli gemiler limana yanaşabilecek. Ege havzasındaki en büyük kapasiteli liman olacak. Bu, konteyner başına 200-250 dolar maliyet avantajı sağlayacak.

2- Yüzde 60’ı biten T ANAP yatırımı 2020’de tamamlanacak. İlk gazı ise Haziran 20l8’de Türkiye’ye verecek. Fizibilitede 11,7 milyar dolarlık plan vardı ancak bu rakam 8,5 milyar dolara kadar çekildi. 3,2 milyar dolarlık yatırım tasarrufu sağlandı.

3- Petkim’de her yıl 150 milyon doları bulan yatırım harcaması oluyor. Aliağa yerleşkesinde. şirketin kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde enerji yatırımlarına devam edilecek.

Talip Yılmaz / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abe Zerde dedi ki:

    Ne gonustugunu bilmeyen

BİR YORUM YAZ