DOLAR
9,2110
EURO
10,7439
ALTIN
528,53
BIST
1.433
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
19°C
Pazar Sağanak Yağışlı
18°C

Şirketlerin 2017 2. çeyrek bilanço ve kar tahminleri – Ziraat Yatırım

Ziraat Yatırım, Borsa İstanbul’da işlem gören takip listesindeki şirketler için (2Ç2017) 2017 2. çeyrek kar tahmin raporu yayınladı.

Şirketlerin 2017 2. çeyrek bilanço ve kar tahminleri – Ziraat Yatırım
26.07.2017 17:55
0
A+
A-

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin ve bankaların 2017 2. çeyrek bilanço dönemi başlıyor. Bu dönemde yaşanan referandum ve büyümedeki olumlu sonuçlar şirketlerin bilançolarına nasıl yansıyacak? Yatırımcıların merakla beklediği bilançolar öncesi, Ziraat Yatırım, Borsa İstanbul’da işlem gören takip listesindeki şirketler için (2Ç2017) 2017 2. çeyrek kar tahmin raporu yayınladı. İşte kurumun hazırladığı bilanço kar tahminleri raporu…

Tahminlerimizde Etkili Olan Faktörler

2017 yılının 2. çeyreğinde Euro, TL’ye göre %2,4 oranında değer kazanırken, Dolar ve Japon Yeni ise sırasıyla %3,6 ve %4,8 oranlarında değer kaybetmiştir. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları Dolar ve Japon Yeni olan şirketler bu durumdan olumlu etkilenecekken, Euro açık pozisyonu olanlar ise bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

2017 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslandığında, Euro cinsi döviz açık pozisyonu olan şirketlerde olumsuz etki 2. çeyrekte azalacakken, Dolar ve Japon Yeni cinsi açık pozisyonu olan şirketlerde ilk çeyreğin aksine olumlu etki gözlenecektir. 2017 yılının ilk çeyreğinde Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre sırasıyla %3,4, %5,3 ve %8,8 oranlarında yükselmişti.

Ana karşılaştırma dönemi olan 2016 yılının 2. çeyreğinde ise Dolar TL’ye karşı değer kazanırken, Euro ise yatay kalmıştı. Bu sebeple, 2016 2. çeyrekle 2017 2. çeyrek mukayese edildiğinde, Euro cinsi açık pozisyonu olanlarda kur etkisi görece olumsuz olacakken, döviz açık pozisyonu dolar olan şirketlerde ise etki geçen yılın aynı dönemine göre olumlu olacaktır.

En yüksek açık pozisyona sahip olan THY’nin, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun Japon Yeni ve Euro cinsinden olması nedeniyle, yaklaşık 899mn TL kur farkı gideri kaydedeceği hesaplanmaktadır. THY’de Euro ve TL’deki Dolara karşı değerlenmeye bağlı olarak kur etkisi olumsuz olacaktır.

Türk Telekom (TTKOM) 305mn TL ile kurlardaki değişimden en olumlu etkilenecek şirket olarak ön plana çıkmaktadır.

Tüpraş (TUPRS), dolar cinsi açık pozisyonu yüksek olmasına karşın hedge (korunma) sebebiyle olumlu etki 87mn TL ile sınırlı olacaktır. TOFAŞ (TOASO) ve Ford Otosan’ın (FROTO) yüksek döviz açık pozisyonu olmasına karşın, tamamının korunması nedeniyle etki sınırlı olacaktır.

Döviz pozisyon fazlası yüksek olan Aselsan (ASELS), Dolar kurundaki düşüş nedeniyle 31mn TL olumsuz etkilenecektir. (Pay Piyasası: Kurların İkinci Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi_30.06.2017)

Brent petrol fiyatları Haziran ayı sonunda, Mart ayı sonundaki 53,7$/varilden 48,9$/varile gerilemiştir. Bu durum akaryakıt ve petrol türevi satan firmalarda stok zararı kaydedilmesine neden olacaktır (TUPRS, AYGAZ). Diğer taraftan, Akdeniz rafineri marjlarının hem bir önceki yılın aynı dönemine göre, hem de bir önceki çeyreğe göre iyileşme kaydetmesinin Tüpraş’a olumlu yansıması beklenmektedir. Tüpraş’ın karlılığı Aygaz’ın karını da olumlu yönde destekleyecektir. Petkim tarafında ise petrokimya ürünleri fiyatlarındaki gerilemeye karşın, etilen nafta marjının hem bir önceki yılın aynı dönemi, hem de ilk çeyreğe göre artış kaydetmesinin 2. çeyrek karlılığına olumlu katkı yapması beklenmektedir.

2017 yılı 2.çeyrekte otomotiv sektörü ihracat ağırlıklı iyi bir performans sergilemiştir. Otomotiv ihracatı %24,8 artışla 358.885 adete ulaşmış ve çeyreksek olarak rekor kırmıştır. Buna bağlı olarak üretim %17,1 artışla 444.939 adet olmuştur. Yurtiçi satışlar ise ithal araç satışlarındaki düşüş sebebiyle %9,7 gerilemiştir.

Otomotiv ihracatındaki %24,8’lik artışa en yüksek katkıyı yapan 2.şirket Ford Otosan olurken, TOFAŞ negatif etki etmiştir. TOFAŞ’ın ilk çeyrek ihracatı adet bazında %1,4 azalırken, Ford Otosan’daki artış %19,6 olarak hesaplanmıştır.

Yurtiçi satışlar geçen sene 2. çeyreğe göre %9,7 gerileme kaydetmesine karşın düşüş tamamen ithal araç satışlarındaki %14,5’lik gerilemeden kaynaklanmıştır. İkinci çeyrekte yerli araç satışları geçen seneyle aynı seviyede gerçekleşmiştir. TOFAŞ’ın ve Ford Otosan’ın 2. çeyrekte yerli otomobil satışları %28,5 ve %12,9 artarak güçlü bir görüntü sergilerken, yerli hafif ticari araç satışları sırasıyla %17,4 ve %3 gerilemiştir. Böylelikle TOFAŞ’ın yerli hafif araç satışları geçen sene 2. çeyreğe göre %5,5 artarken, Ford Otosan’ın yerli hafif araç satışları %1,3 gerilemiştir. TOFAŞ’ın toplam ithal hafif araç satışlarındaki gerileme %4,7 olurken, Ford Otosan’daki gerileme %8,8 seviyesindedir. TOFAŞ yerli hafif araç satışlarındaki artış sebebiyle toplam hafif araç satışlarını %4,9 artırırken, Ford Otosan hem yerli hem ithal satışlarındaki gerileme sebebiyle toplam hafif araç satışlarında %4,3 gerileme kaydetmiş durumdadır.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan havayolu yolcu ve uçak istatistiklerine göre Türkiye geneli havalimanlarından, Nisan-Haziran döneminde, hizmet alan yolcu sayısı %10,1 artışla 48,6mn olmuştur. Türk Hava Yolları’nın ise Nisan-Haziran döneminde yolcu sayısı %8,5 artış ile 17,2mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise geçen sene aynı döneme göre 4,1 puan artışla %77,7’ye yükselmiştir. TAV’ın hizmet verdiği yolcu sayısı da ilk çeyrekteki %2’lik daralmanın ardından, 2. çeyrekte çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,3 oranında artarak 28,4 milyona yükselmiştir. TAV’ın faaliyet gösterdiği havalimanlarındaki ticari uçuş sayısı da %3,1 oranında artarak 209.540 adet olmuştur.

Merkez Bankası’nın sıkı duruşu, ABD’den beklentileri karşılamayan veriler sonrasında Dolar’daki değer kaybı ile küresel çapta risk iştahının devam etmesi birleşince, kurda 2. çeyrekte görece stabil görüntü korunmuştur. Konut faizleri ise genel olarak kredilerdeki hızlı büyüme ile birlikte kaynak maliyetinin artmasına bağlı olarak yılın 2. çeyreğinin sonuna doğru ufak çaplı bir artış yaşasa da, ortalamada bir önceki çeyreğe göre yıllık olarak sadece 20 baz puan artarak %11,5 olmuş ve aylık eşik %1’in altında kalmayı sürdürmüştür. Kamunun ve özel bankaların konut alımını teşvik edici adımları konut sektöründeki talebi desteklemeye devam etmiştir. Diğer yandan, konut satışları yılın Nisan – Mayıs döneminde 231bin adet gerçekleşerek bir önceki yılın aynı döneminin %4 üzerinde gerçekleşmiştir. Konut kredilerinde ise artış hızı devam etmiş ve Haziran ayında yıllık %20’ye ulaşmıştır. Haziran ayı itibariyle konut kredileri 181milyar TL’ye ulaşmıştır. TCMB’nin açıkladığı konut fiyat endeksinde ise en son açıklanan Nisan ayı verilerine göre sınırlı bir gerileme yaşanmıştır. Öte taraftan, takibimizdeki şirketlerden Emlak Konut GYO tarafından geliştirilen projelerde, 2017 yılı ilk yarısı itibariyle, toplamda 3,9 milyar TL değerinde, 3.556 adet bağımsız bölümün satışı gerçekleştirilmiştir. Şirket’in ilk yarı yıl toplamına ilişkin 3,3 milyar TL satış değeri hedefi ve 3.965 adet bağımsız bölüm satış hedefi bulunmaktaydı. Diğer yandan toplam satışların 157 adeti yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir.

Geçen yılın 2. yarısında başlayan daralmayla birlikte kurdaki artış ve kötü hava koşulları çimento sektörünün ilk çeyreğinde zayıf bir görüntü sergilemesine neden olmuştu. Çimento üretimi ve satışlarındaki düşüş en son açıklanan Nisan ayı verilerinde de gözlense de düşüş hızı azalmış gözükmektedir. Olumlu hava koşullarının yanı sıra hükümetin ekonomiye yönelik teşvikleri, alt yapı yatırımlarının devam ediyor olması, kentsel dönüşüm ve büyük projelerle çimento talebinin toparlanacağını öngörürken, çimento şirketleri karlılıklarında düzelme beklemekteyiz. Artan enerji maliyetlerinin bilançolar üzerinde baskı yapmaya devam etme ihtimali ise risk olarak durmaktadır.

Savunma Sanayii’nde, sınır komşularında yaşanan sorunlar ve jeopolitik riskler savunma sanayi harcamalarının doğal olarak artmasına neden olmaktadır. Bu durumun 2. çeyrekte de Aselsan ve Otokar’a olumlu katkı sağladığını düşünmekteyiz. Diğer taraftan Otokar’da ticari satışların zayıf seyretmesine bağlı hafif de olsa zarar açıklayacağını öngörüyoruz.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak yaptığımız tahminlere göre takibimizdeki banka dışı şirketlerde, toplam karın 2017 yılının 2. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %56 oranında artarken; bir önceki çeyreğe göre ise %67 oranında artacağını tahmin ediyoruz. Bir önceki yıla göre tahmin edilen artışta Tüpraş ve Türk Telekom karlarındaki yüksek artış beklentileri ve Türk Hava Yolları’nın zararının azalması etkili olmuştur.

ZİRAAT YATIRIM/ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ

 

Bankaların 2017 2. çeyrek bilanço ve kar beklentileri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.