Akıllı Gündem

Şirketler sosyal medya yatırımlarında atağa kalktı

Rekabette dijital kanallar ve teknolojinin önemi artmış durumda. Hatta yeni dönemde bu alanda müşteri beklentilerinin ilerisinde hareket etmek gerekiyor. Şirketler de son tüketiciye dijital platformlardan hızlı ve tatmin edici çözümler sunarak oyunun kuralını değiştirmek için çalışıyor. Çoğu, sosyal medya bütçesini ve yer aldığı dijital platform sayısını artırıyor. Dijital platform konusunda şirketlerin en dikkat ettiği konu ise verim olabilecekleri mecralarda yer almak…

Şirketler sosyal medya yatırımlarında atağa kalktı

Her geçen gün değişmeye ve daha da gelişmeye devam eden dijital platformlarda, tüm kanallar birbiriyle ilintili ve hepsi birbirlerine etki ediyor. Rekabette öne çıkmak için sadece ürünler ve fiyatlar değil, teknolojide daha aktif olmak ve müşterileri şaşırtmak da önemli.

Şirketler de bu dönüşümün farkında. Son tüketiciye dijital kanallardan daha çok dokunabilen ve bire bir iletişim kurabilen markalar, pazarlama bütçelerinde dijital platformların payını artırıyor. Örneğin teknoloji perakendesi şirketlerinden Media Markt, pazarlama bütçesinin yüzde 30’unu dijital platformlara ayırırken Bimeks’in başkan yardımcısı Ahmed Akgiray, sosyal medya için yıllık 200 bin TL, dijital reklamlar için yıllık 2 milyon TL civarında bütçe ayırdıklarını söylüyor. Giyim perakendesinin öncü oyuncularından Mavi de bütçesinin yüzde 12’sini dijitale ayırmış durumda.

Dijital platformlar, yalnızca perakendenin değil, hemen her sektörün gündeminde.

Filo kiralamadan bankacılığa, turizmden bilişime, havayollarından seramiğe sektörlerin öncü şirketleri, dijital platformları aktif olarak kullanıyor ve bu alana yatırım yapıyorlar. Bunlardan biri kimya alanında faaliyet gösteren BASF… BASF, sosyal medya çalışmalarına 2016 yılında 400-600 bin TL civarında ayırdığı bütçeyi, 2017 yılında ise 500-800 bin TL seviyesinde tutmayı hedefliyor.

SOSYAL AĞLAR BAŞI ÇEKİYOR

Dijital platformlar arasında sosyal ağlar, müşteriyle bire bir karşılıklı etkileşim kurabilme avantajıyla tüm şirketler için takip edilen ve yatırım yapılan alanların başında geliyor. Facebook, dünyada en fazla kullanıcıya sahip olması ve detaylı reklam seçenekleriyle birçok markanın amiral gemisi durumunda. Son yılların en hızlı büyüyen sosyal platformlarından Instagram da özellikle mobil kullanıcılara ulaşmanın en etkili yolu. Instagram, kısa zaman önce hikaye özelliğini de eklemesiyle markaların en çok kullandığı platformlar arasında yerini aldı. Twitter ise pazarlamadan ziyade müşterilerle anlık ve bire bir iletişim kurmak için kullanılıyor.

Bu 3 mecra hala kullanılan dijital platformlarda öne çıksa da YouTube, Linkedın, Google+ da yoğun olarak kullanılıyor.

Son dönemin yükselen trendi Snapchat ve Scorp da şirketlerin merceği altında.

Sosyal medyayı en yoğun kullanan sektörlerin direkt son kullanıcıya ulaşan B2C sektörleri olduğu görülüyor.

Örneğin Mavi; Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, YouTube, ilovemavi.com, Linkedın, Medium, Scorp, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Google+, Wattpad ve Vimeo gibi 15’ten fazla platformda yer alıyor. Mavi Pazarlama Direktörü Serpil Berkan, pazarlama bütçelerinde dijital platformların payının yüzde 10-12 arasında olduğunu belirtiyor.

Mobil ve online satış kanallarıyla birlikte toplam 8 dijital platform kullandıklarını söyleyen Media Markt Pazarlama Direktörü Çağanur Atay Uçtu ise markanın pazarlama bütçesinde dijital platformlarının payının yüzde 30 olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Dijital stratejimiz, kullanıcılarla olan bağımızı güçlendirmek üzerine. Sosyal medya tüketicilerimizi yakından dinlediğimiz ve nabzını tuttuğumuz çok önemli bir platform.”

Bimeks Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Akgiray, dijital platformlara yaptıkları yatırımları şöyle anlatıyor: “Sosyal medya için yıllık 200 bin TL bütçe harcıyoruz. Dijital reklam ( Google Ads ve SEO ) için değişken olmakla birlikte yıllık 2 milyon TL civarında bir bütçe harcıyoruz. Önümüzdeki dönemde dijital reklam ile mobil ve web platformlarının entegre şekilde direkt satışa döneceği çözümler için çalışıyoruz.

Dijital platformlara, geliştirme ve entegrasyonlar da dahil olmak üzere 1 milyon TL’lik bir yatırım yapmayı planlıyoruz.”

SNAPCHAT KULLANIMI ARTACAK

Flo Mağazacılık Pazarlama Direktörü Kemal Ömerci de grup bünyesinde bulunan 7 markanın her biri için 6 farklı sosyal medya kanalı yönettiklerini belirtiyor.

Flo, zaman zaman yürüttüğü kampanyalar için Swarm/ Foursquare, Scorp gibi mecralara yöneliyor. Hedef kitlesinin tamamına erişebildiği Facebook, 2017 yılında da ana mecra olarak devam edecek. Instagram’dan daha çok yararlanmayı, Kinetix ve Sport in Street markaları için de Snapchat’i 2017 de daha aktif olarak kullanmayı hedefliyor. Ömerci, bu alanda yürüttükleri faaliyetleri ve 2017 planlarını şöyle anlatıyor:

“2017 yılında dijital bütçemizin toplam pazarlama bütçesi içindeki oranını 2 kat artırıyoruz. Bunun dışında 2016 yılının son çeyreğinde, yurt dışında faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde sosyal medya iletişimine başlamak için önemli adımlar attık. Sosyal medya hesaplarımızda hedef kitlemize kendi dillerinde içerik üretmek ve onlarla kendi dillerinde iletişim kurmayı hedefliyoruz.”

Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Entegre Pazarlama İletişimi Direktörü Aylin Kosova Bilgin ise Wattpad ve Snapchat’i 2017 kampanya stratejilerinde kullanmayı düşündükleri mecralar olarak gösteriyor.

Hedef kitlelerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarıyla platformların sunduğu farklı olanakları sürekli incelediğini belirterek en etkin kullandıkları mecraları şu sözlerle açıklıyor:

“Marka mesajımızın bilinirliğinin artırılması ve yeni kampanyaların duyurulması amacıyla bilinirlik odaklı iletişimlerimizi daha çok Facebook ve YouTube üzerinden yürütüyoruz. Twitter’da ise farklı reklam modellerinden (Promoted Trend, Flock to Unlock, Conversational Video) yararlanarak yeni kampanyalarımız ve promosyonlarımızın duyurularına yönelik iletişim yapıyoruz. Kullanıcılarımızla etkileşimin daha yoğun olduğu platformların başında ise Instagram ve Scorp geliyor diyebiliriz.”

OTOMOTİV KULLANICILARI GENÇLEŞİYOR

Dijital platformlar, satış ve pazarlama konusunda otomotiv sektörü tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Örneğin Mercedes-Benz Türk’ün müşterilerine ve yetkili bayilerine ulaştığı toplam 16 farklı dijital platformu bulunuyor. Farklı mecralarda toplam 14 adet resmi sosyal medya hesabı kullanıyor. Mercedes-Benz CIO’su Gökçe Bezmez, dijital platformların kullanıcı dostu, kolay ulaşılabilir olmasına ve en güncel verileri içermesine önem verdiklerini belirtiyor ve “Her ihtiyaca özel platform oluşturmak yerine ihtiyaçları gruplandırarak her bir ana grup için kapsamlı ve özelleştirilebilen platformlar oluşturmak, kontrol ve yönetim konusunda kolaylık sağlıyor” diyor.

Ford Türkiye, Ford Otosan Kariyer, Ford Trucks, Castrol Ford Team Türkiye için 9 farklı sosyal medya kanalında 17 sosyal medya hesabını aktif olarak kullanıyor. Resmi global uygulaması Fordservice, mikro siteleri fordgt.com ve mustang.ford.com.tr de başlıca dijital platformlar arasında yer alıyor. Şirketin sosyal medya hesapları dışında en aktif kullandığı platformlardan biri de Ford Blog.

Ford’un kurumsal iletişim müdürü Gonca Sofuoğlu, bloğun SEO’yu güçlendirmek, sektördeki marka değerini artırmak ve kapsamlı bilgi sunmak için çok faydalı olduğunu söylüyor. Yatırımcıların kullanımına yönelik olarak da Ford Otosan IR uygulamasını devreye aldıklarını belirtiyor.

Dijital iletişim, Doğuş Otomotiv markalarından SEAT’ın da stratejisinin önemli bir parçası. SEAT, 2016’da reklam bütçesinin yüzde 25’ini dijital iletişime ayırdı ve 2017’de bu oranı artırmayı hedefliyor. SEAT Türkiye Pazarlama Müdürü Tilbe Polat, son 5 yılda müşteri kitlelerinin yüzde 69’ununu oluşturduğu ve gençlere ulaşmak için dijital dünyanın vazgeçilmez olduğunu söylüyor “Tüm dijital platformlarda bizimle iletişime geçen müşterileri kendi web sitemize yönlendirmek en büyük amacımız” diyor.

MÜŞTERİ ONLINE DENEYİM İSTİYOR

Dijital platformların yoğun olarak kullanıldığı sektörlerden biri de havayolu. Bilet satışlarının büyük bölümü online kanallar üzerinden gerçekleşiyor. Öyle ki Pegasus’un dijital kanallarının toplam satışları içindeki payı, 2016 yılının ilk 10 ayında yüzde 53’e ulaştı. Dijital platformları, web sitesi, mobil site ve mobil uygulamalar olmak üzere 3 ana kanalda faaliyet gösteriyor, www.flypgs.com, 10 farklı dilde hizmet veriyor. Mobil kanalda satışlar da hızlı bir yükseliş 12 Mobil gösteriyor. Pegasus’un mobil kanallardan satışı bu yıl, 2015’e göre yüzde 36 yükseldi. Bununla beraber sosyal medya kanallarını da aktif kullanan Pegasus’un Türkiye’de Instagram’m yeni hikaye özelliğini satış kampanyasında kullanan ilk marka olduğunu belirten Pegasus Hava Yolları Dijital Pazarlama Müdürü Didem Namver, bu uygulamanın kendilerine ödül getirdiğini de söylüyor.

Kale Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Derya Ercan ise sosyal medya platformları dışında kullandıkları Kale.com.tr, Kale 360, Kale Vizyon gibi uygulamaları şöyle anlatıyor: “Kale.com.tr, kullanıcıların, aradıkları ürünlere binlerce ürün arasından ulaşmasını sağlıyor. Sosyal medya entegrasyonları sayesinde bütün içerikler, kullanıcılar tarafından sosyal ağlarda anında paylaşılabiliyor. Sitenin ‘profesyonellere özel’ bölümünde ise özellikle mimar ve dekorasyoncularm çalışmalarına kolaylık sağlayacak özellikler sunuluyor.

Sektörde ilk kez hayata geçirdiğimiz Kale 360 gibi yenilikçi uygulamalarla insanların hayallerini deneyimleyebilmesini sağlıyoruz. Yaptığımız araştırmalarda, müşterilerin banyolarının nasıl olacağını, daha yapılmadan önce görmek istediğini tespit ettik. Tüketicinin banyosunu değiştirmek istediğini ama nasıl bir sonuç elde edeceğine dair belirsizliklerle dolu bir süreçten korktuğunu gördük. Kale 360’m sunduğu 3 boyutlu çizimlerle, banyolarının gerçek anlamda nasıl olacağı konusunda fikir edinen müşterilerimiz, artık hayalini kurduğu banyoyu, Kale Vizyon teknolojisiyle görüntüleyip satın almadan önce deneyimleyebiliyor.”

4 SEKTÖRÜN DİJİTAL YATIRIMLARI

KİMYA

BASF Türkiye Azerbaycan, Orta Doğu ve Kuzey Batı Afrika İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Arzu Deniz Aksoy, BASF Türk’ün 3 web sitesi, 7 sosyal medya sayfası bulunduğunu söylüyor. “Sosyal medya çalışmalarımız için 2016 yılında 400-600 bin TL civarında bir bütçe ayırdık. 2017 yılında ise bu tutarı 500-800 bin TL seviyesinde tutmayı hedefliyoruz” diyor.

ENERJİ

Enerjisa Teknoloji ve Müşteri Çözümleri Başkanı Gül Erol şunları söylüyor: “Dağıtım hizmetlerimiz içinde 186 Mobil Uygulama, Serbest Tüketici Portali ve Yatırım Portali bulunuyor. Bunlara ek olarak iç ve dış paydaşlarımız için kurguladığımız platformlar arasında Denetim Bulguları takip ve mobil uygulaması, Dağıtım Saha Takip uygulaması kullanıyoruz. Dijital platformlara, 2016 yılında 3 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Gelecek yıl da yatırımlarımıza yaklaşık 1 milyon TL tutarında devam edeceğiz.”

BİLİŞİM

Penta Teknoloji Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü Yasemin Budak, kullandıkları platformlar arasında, ana süreçlerin konumlandığı platform olması nedeniyle SAP ERP, bayileriyle tüm etkileşimin yönetildiği platform olması nedeniyle ise Bayinet B2B portalini en etkili şekilde kullandıklarını belirtiyor. 2017 yılında, son 2 yıldır olduğu gibi dijital platformlara 1 milyon doların üzerinde bütçe ayırdıklarını söylüyor.

TURİZM

Jolly Tour Pazarlama Direktörü Cüneyt Baycan, Facebook, Twitter, Instagram, Yandex, Criteo, Neredekal, Trivago’nun en çok kullandıkları platformlar olduğunu söylüyor. Şu anda dijital platformlara ayırdıkları bütçenin yüzde 35-40 oranında olduğunu belirterek “Dijital platformların toplam reklam pastamız içindeki payı önümüzdeki yıl da bu seviyede kalacak ama toplam reklam bütçemiz artacağı için rakamsal olarak önemli bir artış olacaktır.”

MOBILITE BANKACILIKTA ÖNE ÇIKIYOR

Finans sektörü, hiç kuşkusuz dijhalleşmenin öncüsü olan sektörlerden. Dünyada dijitalleşme trendiyle birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi bankacılıkta da mobil kanalların kullanım oranları hızla artıyor. Akbank da dijital bankacılık kanallarıyla mobiliteye ve hıza önem veren bankalardan. Dijital platformlar arasında mobili biraz daha öne çıkardıklarını söyleyen Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, Akbank.com, Akbank Direkt, bireysel ve kamu internet şubeyle birlikte sosyal medyada da Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Google+, Linkedm, Pinterest, Swarm’i kullandıklarını söylüyor. Ulutaş, şöyle konuşuyor:

“Tüm platformlarda verimliliğin temelinde yeniliklere adaptasyon disiplini yer alıyor. Özellikle dijital platformlarda adaptasyon süreçleri daha dinamik ve değişken. Akbank olarak teknoloji alanındaki gelişmeleri, ürün ve hizmetlerimize hızla uyarlayarak tüm dijital platformlarda sektörümüze öncülük ediyoruz. Türkiye bankacılık sektöründe mobil kanalda ve Finalta verilerine göre Avrupa’nın mobil bankacılık alanında en hızlı büyüyen bankalar arasında olmamız ve bu alandaki başarımızın yakın zamanda Harvard Üniversitesi’nde bir vaka olarak işlenmesini stratejilerimizin verimliliğini göstermek adına somut bir örnek olarak gösterebiliriz.”

 

İLKAY ERSOY/ DRD FİLO KİRALAMA GENEL MÜDÜRÜ

“1 MİLYON TL YATIRIM YAPACAĞIZ”

ÖNE ÇIKAN PLATFORMLAR

Dijital kanallarımızın başında bireysel ve kurumsal web sitelerimiz geliyor. Operasyonel kiralama alanında DRDrive aplikasyonu, bakım, onarım, hasar, trafik cezası, yönetici raporları gibi birçok modül üzerinden müşterilerimize filoları hakkında kapsamlı online raporlar sunan Filomatik uygulamamız öne çıkıyor. Aynı zamanda sosyal medya platformları da önemli bir yer teşkil ediyor.

 

DİJİTAL BÜTÇE ARTACAK

Genel pazarlama bütçemiz içinde dijital platformlar 2015’te yüzde 30,2016’da yüzde 35’ler seviyesindeydi. Önemli altyapı çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından 2017’de itibariyle yüzde 40 seviyelerine ulaşmasını öngörüyoruz. Dijital platformlarımıza yönelik teknolojik altyapı çalışmalarımıza önümüzdeki yıl 1 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapacağımızı net bir biçimde ifade edebilirim. Nil Dumansızoğlu / Capital

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ