Akıllı Gündem

Şimşek’ten kamu bankalarına çağrı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Kamu bankaları hala buna katılmamış, buradan tekrar çağrıda bulunuyorum.

Şimşek’ten kamu bankalarına çağrı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Kamu bankaları hala buna katılmamış, buradan tekrar çağrıda bulunuyorum.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten kamu bankalarını çevre dostu yatırımlara finansman sağlamaya çağırdı.

Şimşek, “Çevre dostu yatırımları finanse etmek üzere bu yönde tahvil ihraçlarının teşvik edilmesi, artırılması çok kritik ve önemli. Türkiye’de de bu farkındalık var, bankalarımızın bir kısmı bir araya geldiler. Bu yönde bir sözleşmeye imza attılar. Kamu bankaları hala buna katılmamış, buradan tekrar çağrıda bulunuyorum. Bu hepimizin menfaatine. Kamu bankalarından bu yönde öncü bir rol oynamasını bekliyoruz” dedi.

Şimşek şöyle konuştu:

“Ülkemizde bütün finansal sektör yaklaşık 2,5 trilyon liralık bir büyüklüğe sahip. Bankacılık sektörü bunun yüzde 80’den fazlasına denk geliyor. Burada önemli olan 350 milyar liralık kaynağı yenilebilir enerjiye ve diğer ilgili alanlara kanalize etmemiz. Bu inanıyorum ki gerçekleşir.”

“PARİS ANLAŞMASINA UYUM ÇOK KRİTİK”

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) İklim Toplantıları’nın ilki olan ‘Düşük Karbonlu Kalkınma Sürecinde Finansmanın Rolü’ etkinliğinde konuian Şimşek, Paris Anlaşmasına uyumun dünya için çok kritik olduğunu da vurguladı.

Şimşek, “Çünkü çok önemli bir adım, her alanda olduğu gibi iklim noktasında da çok taraflı kurala dayalı bir dünya sistemini idame etmemiz lazım. Tek taraflı veya ikili yaklaşımlar dünya ticaretinde sorun olduğu gibi iklim konusunda da karşımıza çıkıyor. Enerji çok önemli bir alan dedik. Dünyada şuanda bileşenler itibariyle baktığımız zaman maalesef kömür yüzde 41, doğalgazı da eklerseniz yüzde 63 gibi bir oranla karşı karşıyayız. Bu kolay kolay kısa vadede değişmeyecek gibi. Yenilebilir enerjini payı yüzde 25’in altında, bunun çok hızlı bir şekilde artması gerekir. Burada ciddi yatırımlar var doğru yoldayız. 2016-2040 döneminde ilave enerji yatırımlarının veya kapasitesinin büyük oranda yenilebilir olacağı çok net olarak görülüyor. Teknoloji sayesinde yenilebilir enerjini karlılığı artacak” ifadelerini kullandı.

“Bizim pozisyonumuz çok net, biz gelişmekte olan bir ülkeyiz” diyen Şimşek, “Paris Anlaşması’nı imzaladık ama özellikle bu teknolojilerin ve yatırımların finansmanında Türkiye’nin teşviklerden, küresel fonlardan yararlanması noktasında ısrarcıyız. Türkiye sorumluluklarını yerine getirmek istiyor ama Türkiye 1990’lı yıllarda OECD üyesi ülke diye biz gelişmiş ülke kategorisine konulmuşuz, Türkiye net olarak gelişmekte olan bir ülkedir. Türkiye’nin bu pozisyonunun dünya tarafından kabul edilmesi lazım” şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ