Akıllı Gündem

Şimşek: 10 Yılda 8,7 Milyon Kişi İş Buldu

Şimşek: 10 Yılda 8,7 Milyon Kişi İş Buldu

Şimşek: Türkiye büyüyor ama biz hissetmiyoruz deniyor, 8.7 milyon kişi iş bularak büyümeyi hissetmiş.

TÜGİK (Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu) tarafından Antalya’da gerçekleştirilen 7’nci TÜGİK İş Zirvesi, Türkiye’nin dört bir yanından üyesi olan 8 federasyon ve 72 derneği temsilen yüzlerce iş insanının katılımıyla gerçekleşti. Zirvede konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, son 10 yılda 28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde 5,2 milyon, Türkiye’de ise 8.7 milyon kişinin iş bulduğunu belirterek, “Türkiye büyüyor ama biz hissetmiyoruz deniyor. 8.7 milyon kişi iş bularak büyümeyi hissetmiş” diye konuştu.

TÜGİK Başkanı Erkan Güral, “Türkiye’nin dört köşesinden 10 bine yakın üyelerimizle, 500 farklı sektörü tek bir çatı altında topluyoruz. Bu anlamda Türk ekonomisinin adeta ‘mozaiği’yiz. Ülkemiz için çalışmaya hız kesmeden, tereddüt etmeden devam ediyoruz.” dedi.
Bünyesinde bulunan 8 federasyon ve 72 dernekle iş dünyasında önemli bir temsil gücüne sahip olan TÜGİK (Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu), iş dünyasının liderlerini bu sene 7’ncisi düzenlenen TÜGİK İş Zirvesi’nde bir araya getirdi. Geçen gün açıklanan 2017 büyüme rakamlarının damga vurduğu toplantıda iş dünyası tarafından “Güçlü Ekonomi, Güçlü Türkiye” mottosuyla güven mesajı verildi. Antalya’da gerçekleşen toplantıda, Türk iş dünyasının önemli bir kesimini temsil eden TÜGİK tarafından yapılan dev yatırımların ekonomiye duyulan güvenin işareti olduğu belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek : “10 Yılda 8,7 Milyon Kişi İş Buldu”

Zirvede konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyümenin 2018’de devam edeceğine işaret etti. Bu yılın ilk çeyreğinde güçlü bir seyir olduğunu belirten Şimşek, “AB toparlanıyor, turizm toparlanıyor, yatırımda artış var. Özel tüketimde artış var. Bütün bu faktörler 2018’de Türkiye’nin büyüme olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Teşvik talebi rekor düzeyde. Geçen yıl 206 bin firma kredi garanti fonundan yararlandı. İstihdam artıyor. Geçen yıl 1 milyon 635 bin kişiye iş bulduk.. İlave bir tedbire gerek kalmadan iç talebin güçlü seviyede olacağı ortada. AB son 10 yılda 5,2 milyon, Türkiye’de ise 8,7 milyon kişi iş buldu. ‘Türkiye büyüyor ama biz hissetmiyoruz’ deniyor. 8.7 milyon kişi iş bularak büyümeyi hissetmiş” diye konuştu. Beklentilerin 2018 itibariyle parasal genişlemenin duracağını, hatta sıkılaşmaya gidebileceğini gösterdiğini dile getiren Şimşek, dünyada 30’dan fazla ülkenin potansiyelinin üzerinde büyüdüğünü aktardı. Gelişmiş ülkelerde çıktı açığının kapandığını vurgulayan Şimşek, gelişmiş ülkelerde yatırımların durağan seviyede, gelişmekte olan ülkelerde de güçlü seviyede olduğunu belirtti.

TÜGİK Başkanı Erkan Güral: “TÜGİK Türkiye’nin Mozaiğidir”

TÜGİK olarak Türkiye’nin ekonomisini güçlendirmek ve daha çok katma değer sunmak için gece gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayan Güral, “Türkiye’nin dört köşesinden 10 bine yakın üyelerimizle, 500 farklı sektörü tek bir çatı altında topluyoruz. Bu anlamda Türk ekonomisinin adeta ‘mozaiği’yiz. Ülkemmiz için çalışmaya hız kesmeden, tereddüt etmeden devam ediyoruz. TÜGİK üyeleri aynı zamanda Türkiye ekonomisinin de birer temsilcisi konumundadır. Bu bakış açısıyla daha fazla üretim yaparak ülke ekonomisine daha fazla katma değer sunacağız. TÜGİK üyelerinin milyon dolarları bulan yatırımlarıyla üretime daha fazla yatırım yaparak ülkemizin büyümesinde ve cari açığın düşmesinde etkin rol oymaya devam edeceğiz. “diye belirtti.

Üretim, Yatırım ve İstihdam Sözü Verdi

Konuşmasında Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulunan Güral, “Son dönemde faizdeki dalgalanmalar, dövizin güncel durumu üretim ve yatırım iştahımızı bazı dönemlerde düşürüyor. Hükümetimizin faizlerin stabil olması, dövizin TL karşısında makul seviyede olması için çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. Eğer buradaki desteğin biraz daha artırılması mümkün olursa, ülkemizde üretim daha da artacak, cari açık ve dışa bağımlılık da ortadan kalkmış olacaktır. Yüksek faizlerden hükümetimmizin biz üreticileri biraz daha kollaması ve kolaylık sunmasını bekliyoruz. Eğer faizler makul seviyeye düşer, sanayiciye daha çok destek verilirse biz de TÜGİK ailesi olarak üretim, yatırım ve istihdam sözü veriyoruz.” dedi.

İstihdama Tam Destek

TÜGİK olarak sadece üretimde değil, aynı zamanda istihdamda da lider konumda olduklarına işaret eden Güral, hükümetin geçtiğimiz dönemlerde başlattığı istihdam seferberliğine her koşulda destek olduklarını ifade etti. Güral, “Böylece her üyemiz 4 kişiye iş ve aş imkânı verdi. TÜGİK olarak hükümetinizin başlatacağı istihdam, eğitim gibi reformların en büyük destekçisi ve takipçisiyiz. “dedi.

Güral: “Türkiye’de üretip dünyaya satıyoruz”

Güral, 2017 büyüme rakamlarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Son derece sevdiren bu gelişme karşısında rehavete kapılmadan üretime ve ülkemiz için yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Gelecek yıllarda Türkiye’nin büyümesini yüzde 7.5’un üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.Eğer birlik beraberliğimiz devam eder, daha da birbirimize sıkı sıkı kenetlenirsek bunu başarabileceğimize yürekten inanıyorum.”

Türkiye’nin 22 OECD ülkesi arasında 2. büyük büyüme gösteren ülke konumuna yükseldiğini hatırlatan Güral, “Türk sanayisinin bu büyümedeki payı azımsanmayacak kadar fazladır. OECD’deki bu rakam da yerli ve millileşme konusunda atılan adımları adeta doğruluyor.Bugün bile ülkemizde üretilen ürünler dünyanın dört bir köşesine ihraç ediliyor. Türkiye’de üretip dünyaya satıyoruz. Ülkemizdeki üretimlerin ve buna bağlı tüketimlerin yerli ve milli konusunda TÜGİK olarak daha fazla çalışacağız. 2020 yılında hedeflenen 13 bin dolarlık kişi başı milli gelirin de üzerine çıkmak için elimizden gelen çabayı ve gayreti göstereceğiz.” dedi.

Güral, 8 federasyon ve 72 derneğin temsilcilerine hitap ederek yaptığı konuşmasının ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e plaket takdim etti.

TÜGİK HAKKINDA

2003 yılında Türkiye’nin ilk iş adamları konfederasyonu olarak kurulan Türkiye Genç İş Adamları Konfedderasyonu (TÜGİK); 8 federasyon, 72 dernek, 500 farklı sektör ve meslekten oluşan 9 bin üyesiyle,100 bin kişiye direkt istihdam sağlayan, Türkiye’nin en büyük genç iş adamı kuruluşu ve en etkin sivil toplum örgütlerinden biridir. Genel Başkanlığını Erkan Güral’ın yürüttüğü TÜGİK, kuruluş amacına uygun olarak, iş adamlarının ekonomik beklentilerine cevap verirken, sosyal sorumluluk anlayışının gereği olarak toplumsal destek faaliyetlerini de sürdürmektedir. Bu kapsamda; sosyal ve siyasal sorumluluklarını dayanışma ruhu ile yerine getirerek, toplumun ekonomik ve kültürel gelişmesine katkıda bulunmayı vazgeçilmez bir hedef olarak görmektedir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ