Akıllı Gündem

Simpsons fanları Avustralya’nın para birimini değiştirmeyi amaçlıyor

Simpsons fanları Avustralya’nın para birimini değiştirmeyi amaçlıyor

Simpsons’ın fanı olan Probst “Bart ile Avustralyalı” adlı bölümünde geçen “dollarydoo”yu Avustralyan’nın para birimi yapmak için bir imza kampanyası başlattı. Avustralya’nın para birimi bir anda değişebilir.

“Gerçekten mi? Ama bidette bir sıkıntı yok ki? Yoksa var mı?” Bu replikler “Bart ile Avustralyalı” bölümündeki Avustralyalı babaya ait. Oğlunun uydurma şirket Uluslararası Kanalizasyon Komisyonu’ndan Bart Simpsons ile karşıdan ödemeli bir telefon görüşmesi yapması sonucu bu şaka aileye 900 “dolarydoo”ya patlar.

“Dolarydoo” tabii ki kurmaca, ABD gibi Avustralya da kağıt paralarına dolar diyor. Ancak Bir Simpsons hayranı ülkenin resmi para birimi yapmanın hayalini kuruyor.

Thomas Probst , çarşamba günü Change.org’a bir dilekçe yükledi. Bu dilekçede yapılan çağrı ise Avustralyalı politikacılara: “Para biriminin “dolarydoo” olmasını istiyoruz.” Bu dilekçe şimdiye kadar 15,500 imza aldı.

Dilekçede yazılanlara bir göz atalım: “Dünya çapında ürün fiyatlarının düşmesi sebebiyle Avustralya ekonomisi de zorluklar çekmekte. Bu yüzden Avustralya’nın ekonomisini güçlendirmek için bir şeyler yapmalıyız ve para birimini “dolarydoo” olarak değiştirmek çok iyi bir fikir. Çünkü birçok insan Simpsonslarda geçen para biriminin gerçekten kullanıldığını görünce “dolarydoo”dan almak isteyeceklerdir. Bu da Avustralya para biriminin değerini artıracaktır.”

Eğer kanun olarak bu değişim kabul edilirse Probst’a göre para biriminin değişik olması kendi değerini de artıracak. Bu gerçekleşmeyebilir; ancak hiç olmazsa Avustralya yine de çok havalı bir para birimine sahip olacak.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ