DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

Şekerbank’ın sürdürülebilirlik vizyonu kuruluşunda var

Şekerbank Strateji ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Aybala Şimşek, bankanın sürdürülebilirlik çalışmaları ve planları hakkında Sustainable Business’e değerlendirmelerde bulundu. İşte Şekerbank’ın sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalar…

Şekerbank’ın sürdürülebilirlik vizyonu kuruluşunda var
22.01.2017 15:30
0
A+
A-

Şekerbank, tarımsal üretimi ve kırsal gelişime dayak iktisadi kalkınmayı desteklemek için kurulan, yani genlerinde sürdürülebilirlik olan bir banka. Şekerbank Strateji ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Aybala Şimşek “Sürdürülebilir tarım, kadın girişimciliği, eneıji verimliliği ve kapsayıcı finans başlıklarında sektörde örnek olan çalışmalarla sürdürülebilir kalkınmanın finansmanındaki öncü rolümüzü sürdüreceğiz” diyor.

Şekerbank, bundan 63 yıl önce Anadolu’da sayıları yüz binleri bulan kooperatif üyesi pancar çiftçisinin bi­rikimleriyle tarımsal üretimi ve kır­sal gelişime dayalı iktisadi kalkınma­yı desteklemek için kuruldu. Yani Şekerbank’ın sürdürülebilirlik vizyonu, kuruluşuna dayanıyor. Banka, kuru­cularından miras kalan sorumluluk duygusuyla, bugün de sürdürülebilir kalkınmayı finanse ediyor; ‘Anadolu Bankacılığı’ misyonuyla üretimi des­tekliyor. İnsan odaklı bankacılık an­layışıyla hacimlerden çok ulaştığı kişi sayısını önceliğe alıyor.

Esnafa, mikro işletmelere ve KOBİ’lere yol arkadaşı oluyor. Kırsalda yaşamın ve tarımsal üretimin devamlılığı için çiftçi aileleri ve sürdü­rülebilir tarımı destekliyor. Enerji ve­rimliliği yatırımlarının finansmanında öncü rol oynayan banka, kırsalda kadın girişim­cilerin finansal kaynaklara erişimini kolaylaştırıyor.

Finanse ettikleri projelerin çevre­sel ve sosyal etkilerini ölçümleyerek, kaynak sağladıkları müşterileri sür­dürülebilir yatırımlara teşvik ettikle­rini söyleyen Şekerbank Strateji ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yar­dımcısı Aybala Şimşek “Kuruluşu­muzdan gelen sorumlu bankacılık kültürü ile sürdürülebilir kalkınma­nın finansmanını faaliyetlerimizin merkezine alıyoruz” diyor. Şimşek ile Şekerbank’ııı sürdürülebilirliğe ba­kışını ve bankanın projelerini konuş­tuk.

Bankacılık sektörü için sürdürülebilirlik neden kritik öneme sahip?

Türkiye’de her alanda kurumsal­laşmaya öncülük eden finans sektö­rü, sürdürülebilirlik konusunda da ilk adımları attı ve atmaya devam edi­yor. Ekonomik hayatın birçok oyun­cusunu içine alan bir yapıyı ifade eden finans sektörünün sürdürülebi­lirlik alanındaki çalışmaları, sadece finansman sağlanan kesimleri de­ğil, çalışanlardan uluslararası finan­sal kuruluşlara kadar birçok payda­şı içine alan kapsamlı bir etki alanı­nı ifade ediyor. Bankacılık hizmetle­rine ulaşamayan 15 milyona yakın ki­şinin bulunduğu ülkemizde, sektörü­müzün bu alandaki faaliyetlerinin önemi daha net ortaya çıkıyor. Operasyonel maliyeti yüksek olsa da alter­natif kredilendirme süreçleri ile her kesimin finansman imkanlarına eşit ulaşımının sağlanması, sürdürüle­bilir ekonomik büyüme için vazgeçil­mezdir. Anadolu’daki kadınların yüzde 55’inin bankacılık­la tanışmadığını düşünürsek, finans sektörünün kapsayıcı büyüme konusundaki ödevi çok daha net anlaşılacaktır.

Enerji verimliliği konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Enerjinin yüzde 70’inin ithal edildiği Türkiye’de 20 milyonu aşkın konutun yüzde 85’inin ısı yalıtımı bulunmuyor. Eğer tüm bu binalar yalı­tımlı olsa yıllık 10 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlama potansiyeli­miz bulunuyor. EKOkredi ile sadece yalıtım amaçlı değil, güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinden atık arıtma ve atık yönetimine, doğal gaz dönüşü­münden A sınıfı elektrikli cihazlara, verimli ısıtma/soğutmadan verimli aydınlatma sistemlerine, modern su­lama ekipmanlarına her türlü ener­ji verimliliği yatırımını finanse ediyo­ruz.

 

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne odaklandık

Sürdürülebilir tarım, kadın girişimciliği, enerji verimliliği ve kapsayıcı finans alanlarında gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri altında gruplayarak 2030 yılına kadar daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve güçlü bir kalkınma rotası hedefine odaklandık, inanıyoruz ki; Türk bankacılık sektöründe her oyuncunun kendi uzmanlığı olan alanlarda ekonomik, sosyal ve çevresel başlıklarda sürdürülebilir kalkınmaya ivme kazandıracak çok önemli birikimleri vardır ve bu potansiyelin açığa çıkması diğer paydaşları da harekete geçirecek etkiye sahiptir.

[/colored_box]

 

Ne kadarlık bir projeyi finanse ettiniz?

Bugüne kadar enerji verimliliği alanında 732 milyon TL’yi aşkın fi­nansman sağladık ve toplamda 87 bine yakın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdık. Ayrıca yine EKOkredi kapsamında, 123 bini aşkın konutun yalıtımı sonucunda 226 milyon met­reküp doğal gaz tasarrufu gerçekleş­ti. Bilançomuzdaki toplam yabancı kaynağın yüzde 19’unu enerji verim­liliği için elde etmiş bir banka olarak, çevreye duyarlı yatırımların finans­manı için yurt dışı kaynak temini ve dünyada hacmi giderek artan yeşil bono gibi ürünlerin bilinirliğinin artması konularında da sektörümü­zün öncü rol üstleneceğine inanıyo­ruz.

2017 için sürdürülebilirliğe yönelik yürüttüğünüz projeleriniz neler?

Enerji verimliliğinin finansma­nı kapsamında, uluslararası finans kuruluşlarından edindiğimiz uzun vadeli kaynakları Anadolu’daki tabana yaygın müşteri kitlemize ulaştırmaya devam edeceğiz. EKOkredi ile 2018 sonuna kadar 45 bin kişiyi daha enerji verimliliği ile tanıştırmayı ve sürdürülebilir kalkınmanın finans­manındaki öncü rolümüzü koruma­yı hedefliyoruz. 71 il ve 100’e yakın merkez dışı ilçede faaliyet gösteren yaygın şube ağımız ile kapsayıcı bü­yümenin finansmanındaki uzmanlı­ğımızı daha da geliştireceğiz. KOBİ bankacılığında özellikle mikro ve küçük işletmelerin finansmanına verdiğimiz önceliği artıracağız.

 

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Şekerbank ’ın örnek projeleri

ENERJİ TASARRUFU: Enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için 2009 yılında Türkiye’de bir ilk olan EKOkredi ürününü geliştirdik. EKOkredi ile enerji verimliliği alanında bugüne dek 732 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağlandı. Bu sayede, 79 bin 98 bireysel ve 7 bin 900 KOBİ, esnaf ve çiftçi müşterimiz enerji tasarrufu ile tanıştı.

KARBON EMİSYONU: Sektöründe ender rastlanan bir şekilde Çevre ve Sosyal Duyarlılık Yönetmeliği’ne sahip olan bankamız, iklim değişikliği ile mücadele konusundaki duyarlılığını en üst seviyede koruyor. Kendi karbon emisyon ölçümünü yaparak iyileştirme alanları belirliyor. Ayrıca, geçen yıl ilk defa Türkiye’nin de dahil edildiği CDP 2015 Türkiye Su Programı‘na, 2014 yılına ait ölçümlememizi yaparak, gönüllü olarak katılım sağlayan iki bankadan biri olduk. Gönüllü olarak katılım sağladığımız ‘Su Programı’nda bu yıl Türkiye liderleri arasında yer alarak ‘CDP 2016 Türkiye Su Liderlik‘ ödülüne layık görüldük.

KREDİLERDE SOSYAL VE ÇEVRESEL ETKİLER: İklim değişikliği ile mücadelede gelişme odaklı çalışmalar, bankamızın sadece iç operasyonları ile sınırlı olmayıp ayrıca finansman sağlanan projelerin dış çevresel ve sosyal etkileri ile de bağlantılı. Bankamızın sağladığı kredilerin olası çevresel ve sosyal etkilerinin analiz edilmesini temel alan Sosyal ve Çevre Yönetim Sistemi (SÇYS) talimatımız kredilendirme süreçlerimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bankamızın aynı zamanda hissedarı olan IFC’nin (International Finance Corporation) bu konudaki uluslararası bilgi birikimini referans alarak 2009 yılında oluşturduğumuz yapıyı sürekli geliştiriyoruz.

BM ÇEVRE PROGRAMI FİNANS GİRİŞİMİ: İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği üyesi olan Şekerbank, dernek kapsamında yürütülen Sürdürülebilir Finans çalışma grubuna öncülük ederek her yıl bu konuya özel zirvenin düzenlenmesi ve bu alanda farkındalık sağlanması için çalışıyor. Yine sürdürülebilir finans ile sürdürülebilir bir dünya ekonomisini desteklemeyi hedefleyen Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’ne (UNEP Fİ) ve Birleşmiş Milletler Küresel ilkeler Sözleşmesi’ne, Türkiye’den taraf sayılı kurum arasında yer alıyoruz.

RAPORLAR YAYINLADIK: Sürdürülebilir kalkınma alanındaki çalışmalarımız ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasındaki kaçınılmaz birçok ortak paydadan hareketle sürdürülebilirlik stratejimizi, bu amaçlarla daha da uyumlu hale getirerek raporladık. Sürdürülebilir tarım, kadın girişimciliği, enerji verimliliği ve kapsayıcı finans alanlarında gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri, 4 temel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi altında gruplayarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 193 ülkenin imza attığı uluslararası 2030 vizyonuna odaklandık.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM: Üretimin sürdürülebilirliği için çiftçilerimiz toprağını, köyünü bırakıp gitmesin diye 2014 yılının son aylarında “Aile Çiftçiliği Bankacılığını başlattık. Proje kapsamında 2015 ve 2016’da yaklaşık 68 bin çiftçi ailesine ulaştık ve bu alanda 1,8 milyar TL finansman sağladık.

KAPSAYICI FİNANS: Ülkemizde bankacılık sistemine dahil olmamış 15 milyona yakın kişi bulunuyor. Bunun 600-700 bini esnaf ve mikro işletmelerden oluşuyor. Bu fotoğraftan yola çıkarak, 2006 yılında Türkiye’de bir ilk olarak başlattığımız mikrofinansman projesini, 2015 yılında bu alanda uluslararası tecrübesi bulunan International Projekt Consult GmbH danışmanlığı ile daha da geliştirdik.

[/colored_box]

 

Tarım alanında ne gibi çalış­malarınız olacak?

Kuruluş misyonumuz olan sürdü­rülebilir tarımsal üretimin finansma­nı için başlattığımız ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ kapsamında 2015 ve 2016 yıllarında toplamda yaklaşık 68 bin çiftçi ailesine ulaşarak 1,8 milyar TL finansman sağladık. Parçalı ara­zilerin birleştirilmesi, modern sula­ma tekniklerinin kullanılması, ener­ji verimliliği yatırımları, kadın çiftçi­lerin girişimci olması, modern tarım­sal ekipmanlara geçiş gibi farklı baş­lıklarda finansman sağlıyoruz. Böylece çiftçi ailelerimizin gelirlerini artırmasına ve topraklarını bırakıp kente göç etmek yerine köylerinde üretime devam etmelerine yönelik sağladığımız desteği daha da artırma­yı hedefliyoruz.

Kadın bankacılığı konusunda çalışmalarınız sürecek mi?

Kadın bankacılığı kapsamında yaptığımız çalışmalar ile son bir yıl­da yaklaşık 7 bin 500 kadın girişim­ciye 300 milyon TL finansman sağla­dık. 2018 sonuna kadar da özellikle kırsal bölgelerde olmak üzere 25 bin kadın girişimciyi destekleyerek ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz. Bankacılık hizmetlerine dahil olmayan kırsal nüfusun mikro finansman yöntemiyle finansal kaynaklara erişimini artırmayı ve kredi portföyü­müzü daha da tabana yayarak finansal kapsayıcılığı artırmayı amaç­lıyoruz.

Talip Yılmaz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.