Akıllı Gündem

Şekerbank Ekokredi ile Türkiye’ye enerji verimliliği sunuyor

Şekerbank, Ekokredi ile bu güne kadar 732 milyon TL kredi kullandırarak 87 bin kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdı. Şekerbank Genel Müdür yardımcısı Murat Sabaz, “Ekokredi ile 2018 sonuna kadar 45 bin kişiyi daha enerji verimliliği ile tanıştırmayı ve sürdürülebilir kalkınmanın finansmanındaki öncü rolümüzü korumayı hedefliyoruz” diyor. Sabaz, kentsel dönüşüm projelerine de bu kapsamda destek olacaklarını kaydediyor.

Şekerbank Ekokredi ile Türkiye’ye enerji verimliliği sunuyor

Şekerbank, “Anadolu Bankacılığı” misyonu doğrultusunda, enerji verimliliği alanında tabana yaygın bir farkındalık oluşturuyor. Bu alandaki yatırımları uygun koşullarda finanse ediyor, çevre duyarlılığını kredilendirme süreçlerimize taşıyarak iklim değişikliği ile mücadele platformlarında yer alıyor. Yalnızca birkaç büyük yenilenebilir enerji yatırımını finanse etmek yerine binlerce kişinin enerji verimliliği harcamalarını uygun koşullarda destekliyor.

Enerjisinin yüzde 70’ini ithal eden Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında enerjinin verimli kullanılmasının hayati önemini dikkat çeken Şekerbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Murat Sabaz, “Enerji verimliliğini sağlamaya yönelik her türlü yatıranın finansmanı için sunduğumuz Ekokredi ile bugüne kadar 87 bine yakın kişiyi enerji tasarrufuyla tanıştırdık” diyor. Murat Sabaz, Şekerbank’ın enerji verimliliği ve Şekerbank’ın enerji sektörüne yönelik ürün ve hizmetlerini Energy Business dergisine değerlendirdi.

Şekerbank’ın enerji yatırımlarına, projelerine, enerji verimliliğine bakış açısını değerlendirir misiniz?

Enerji verimliliğinin finansmanında Türkiye’de bir ilk olan EKOkredi ile bireysel müşterilerimizi, çiftçimizi, esnafımızı, üreticiyi enerji verimliliği ile tanıştırarak bu alanda önemli bir misyon üstleniyoruz. Hem boşa harcanan emeğin tasarrufa dönüşmesi hem de doğal kaynaklarımızın korunması açısından bireylerden işletmelere enerji tasarrufu yatırımları konusunda bilinç oluşturmak üzere aralıksız çalışıyoruz.

Toplam kredileriniz içinde enerjinin payı nedir? Yıllara göre nasıl bir değişim gösterdi?

Ülkemizde enerji verimliliği yatırımlarını uygun koşullarda finanse edilmesi için geliştirdiğimiz EKOkredi ile enerji verimliliği alanında bugüne dek 732 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağladık. Bu sayede, toplamda 87 bine yakın kişi olmak üzere 79 bin 098 bireysel ve 7 bin 900 KOBİ, esnaf ve çiftçi müşterimiz enerji tasarrufu ile tanıştı. EKOkredi ile yapılan enerji verimliliği yatırımlarıyla bugüne kadar 26 milyar kilowatt~saat enerji tasarrufu elde edildi. Toplamda 5.5 milyon ton C02 salınımı engellendi. Ayrıca, 123 bini aşkın konutun yakıldığı EKOkredi kapsamında 226 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu gerçekleşti.

Bundan sonra EKOKredi’de hedefiniz nedir?

Enerji verimliliğinin finansmanı kapsamında, uluslararası finans kuruluşlarından edindiğimiz uzun vadeli kaynakları Anadolu’daki tabana yaygın müşteri kitlemize ulaştırmaya devam edeceğiz. Bu konuda yürüttüğümüz iletişim faaliyetleri ve yerelden ulusala farkındalık oluşturma çalışmalarımız da artarak sürecek. EKOkredi ile 2018 sonuna kadar 45 bin kişiyi daha enerji verimliliği ile tanıştırmayı ve sürdürülebilir kalkınmanın finansmanındaki öncü rolümüzü korumayı hedefliyoruz.

Ticari krediler bazında hangi projelere kredi sağlıyorsunuz?

Çevre duyarlılığı politikamız çerçevesinde kredilendirilmesi uygun görülen projeleri finanse ediyoruz. Son dönemde özellikle gelişim gösteren ve potansiyeli de bulunan RES, GES ve her nevi enerji projesi bankamızca değerlendiriliyor.

KOBİ düzeyinde ne gibi ürün ve hizmetleriniz var?

EKOkredi ile bireysel müşteriler gibi KOBl’lerin de yenilenebilir enerji, A sınıfı enerji, atık arıtma ve atık yönetimi, rüzgar enerjisi sistemleri, modern sulama ekipmanları, doğal gaz dönüşümü, yalıtım ve güneş enerjisi sistemine geçiş, verimli aydınlatma sistemleri, ısıtma sistemlerinin değişimi, soğutma odaları ve iklimlendirme cihazlarının finansmanı gibi geniş bir yelpazede farklı enerji verimliliği yatırımlarını uygun koşullarda finanse ediyoruz.

Enerji verimliliğine yönelik projeleri tek tek değerlendiriyoruz. Bireylerin yanı sıra çiftçi, esnaf ve işletmelerin enerji verimliliği yatırımlarını, onların ihtiyaçlarına cevap verecek en uygun vade ve ödeme şekilleriyle finanse ediyoruz. EKOkredi ticari ile ilk yılı anapara ödemesiz olmak üzere 60 aya varan vade seçenekleri, EKOkredi işletme ile de 60 aya varan vadeler sunuyoruz.

Bireysel tarafta da enerji ile alakalı ürün ve hizmetlerinizi açar mısınız?

Apartman ve site yönetimlerine özel Türkiye’nin tek kredisi olan EKOkredi kapsamında yapılacak ısı yalıtımı ile elektrik ve yakıt giderlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlayarak hem doğayı hem de boşa harcanan emeği koruyoruz. Bugün, Türkiye’de 20 milyonu aşkın konutun yüzde 85’inin ısı yalıtımı yok. Eğer tüm bu binalar yalıtımlı olsa yıllık 10 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlama potansiyelimiz bulunuyor. Bu doğrultuda ülkemiz ekonomisini ve doğal kaynaklarımızı koruma hedefimizden hareketle, sektörünün uzman kuruluşu ÎZODER teknik danışmanlığında 60 aya varan vadelerde kullandırdığımız EKOkredi Yalıtım ürünümüzü 12 aya kadar sıfır faizli ve masrafsız olarak sunuyoruz.

Sürdürülebilir enerji konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Bankamız, sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı alanındaki uluslararası bilinirliği sayesinde bilançosundaki yabancı kaynağın yüzde 19’unu enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına finansman sağlamak üzere edindi. Bu kapsamda, EKOkredi için 2009’dan bu yana 60 milyon dolan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Kredisi (TuREEFF) programından olmak üzere enerji verimliliği odaklı birçok uluslararası fon ve finans kuruluşundan yaklaşık 700 milyon TL kaynak sağladık.

 

“ULUSLARARASI KAYNAKLARLA, YATIRIMLARI FONLUYORUZ”

 

TUREEFF PROGRAMİ: Enerji tasarrufunun finansmanı konusunda Türkiye’de üstlendiği öncü rol ile farklı uluslararası finans kuruluşlarından ve fonlarından yabancı kaynak sağlıyoruz. Kasım 2014’te Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Kredisi (TuREEFF) programı kapsamında 60 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladık. Program kapsamında bireylerin ve KOBİ’lerin enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesi, enerji verimliliği projelerinin yine uygun maliyetlerle fonlanması çalışmaları sürüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM: TuREEFF Programı kapsamında, özellikle son dönemde Türkiye’de gündemde olan kentsel dönüşüm projelerine yönelik tonlama mümkün olacak. Bu yolla kentsel dönüşüm kapsamındaki proje sahiplerinin bilinçlendirilmesi, yeniden inşa edilen binaların enerji performans sınıfının B ve üzerine yükseltilmesinin sağlanması hedefleniyor.

115 MİLYON DOLARLIK SENDİKASYON: Bu kapsamda 2016’da piyasada öncü bir rol üstlenerek, Türkiye’nin ilk 5 yıla varan vadeli sendikasyon kredisi olma özelliğini taşıyan, 4 ayrı dilimde toplam 115 milyon dolar tutarında, KOBİ’lerin finansmanında, dış ticaret ve enerji verimliliği yatırımlarının desteklenmesinde kullanmak üzere sendikasyon kredisi aldık. Bu sendikasyon kredisi ile dünyanın önde gelen finans dergilerinden EMEA Finance tarafından ‘Enerji Verimliliğini Destekleyen En İyi Sendikasyon Kredisi’ ödülüne lâyık görüldük.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ