Akıllı Gündem

Şeker fiyatında dikkat çeken artış

Merkez Bankası’nın Mart ayındaki fiyat gelişmelerini değerlendirdiği raporuna göre şeker fiyatlarında dikkat çekici artış kaydedildi.

Şeker fiyatında dikkat çeken artış

Merkez Bankası’nın Mart ayındaki fiyat gelişmelerini değerlendirdiği raporuna göre şeker fiyatlarında dikkat çekici artış kaydedildi.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gündemdeki yerini korurken, Mart ayında şeker fiyatında yaşanan yüzde 5,5’luk artış dikkat çekti. 

Merkez Bankası’nın Mart ayı fiyat gelişmelerini değerlendirdiği raporunda şeker fiyatlarında belirgin bir artış olduğu belirtildi. 

Raporda, “Bu dönemde şeker fiyatlarında kaydedilen belirgin artış (yüzde 5,49) dikkat çekmiştir.” ifadeleri kullanıldı. 

Şeker fiyatları dışında raporda gıda fiyatlarındaki değişime ilişkin değerlendirmeler de yer aldı. Buna göre gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Mart ayında 0,10 puan artarak yüzde 10,37 oldu. Bu dönemde yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada bir miktar gerilerken, işlenmiş gıda grubunda yükseldi.

Yıllık enflasyonu yüzde 6,31’e gerileyen işlenmemiş gıda grubunda taze meyve-sebze fiyatları ılımlı seyrederken, diğer işlenmemiş gıda grubunda kırmızı et kaynaklı yüksek bir fiyat artışı gözlendi. 

 

Kırmızı et fiyatlarında Mart ayındaki yükselişle (yüzde 5,12) birlikte ilk üç aydaki birikimli artış yüzde 8,05 oldu. Süt fiyatlarındaki artışın devam etmesiyle bu üründe yıllık enflasyon yüzde 30’a yaklaştı. Öte yandan, işlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 14,42’ye ulaştı.

Peynir ve diğer süt ürünleri ile Ocak ayında ÖTV düzenlemesine gidilen alkolsüz içecekler grubunda yüksek fiyat artışları (sırasıyla yüzde 2,51 ve yüzde 1,46) sürdü.

Rapora göre tüm Bu gelişmeler sonucunda, taze meyve-sebze dışı gıda yıllık enflasyonu yüzde 12,96’ya ulaştı. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ