Akıllı Gündem

Şanlıurfa’lı STEM Türkiye’yi ABD’de temsil etti

Urfalı liseli gençlerden oluşan STEM ekibi, uluslararası robot yarışması FIRST Global Challenge’da Türkiye’yi temsil etti. Ekip yeryüzündeki temiz su kaynaklarının azaldığına dikkat çekmek için geliştirdikleri robotla yarıştı…

Şanlıurfa’lı STEM Türkiye’yi ABD’de temsil etti

ABD’nin başkenti Washington D.C.’de 18-19 Temmuz tarihleri arasında, dünyanın dört bir yanından liseli gençlerin katıldığı bir robot yarışması düzenlendi. Yeni ABD yönetiminin bazı Müslü­man ülkelere uyguladığı giriş yasağı nedeniyle Afganistan adına katılan kız grubu ABD’ye alınmadı. Bu üzücü durum, dünyada olduğu gibi, ülkemizde pek çok yayın organında haber olarak yer aldı. Peki, bu yarışmada Türkiye’yi, hepsi birer Aziz Sancar olma hayali kuran Şanlıurfalı gençlerin temsil ettiğinden haberiniz var mıydı? Sekiz kişilik bir ekip oluşturan gençler, yüzlerce genci ge­ride bırakarak yarışmada Türkiye’yi temsil etti. Bu gençlerin ve en az onlar kadar öğretmenlerinin il sınırlarını aşan başarısı an­
latılmayı fazlasıyla hak ediyor.

Hikayenin başlangıcı şöyle… İki tekerlekli ulaşım ara­cı Segway’in ABD’li mucidi Dr. Kean Karnen öncülüğünde 1989’dan bu yana gençlerin bilim ve teknolojiye ilgisini artır­mak için ABD’de gerçekleştirilen “STEM (Science-Bilim, Tech- nology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik ve Mathemetics- Matematik) Öğrencileri Olimpiyatı” FIRST’ün bu yıl ilk kez uluslararası alanda düzenlenmesine karar verildi. ABD, büyü­kelçilikleri aracılığıyla her ülkenin milli eğitim bakanlıkları ile iletişime geçerek, FIRST Global Challenge’a (FGC) katılmak üzere bir takım seçilmesini istedi. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) seçimini yapmakta zorlanma­dı. MEB’dan bu yarışmaya katılmak içir davetiyeyi alanlar, bakanlığın düzenledi­ği uluslararası robot yarışmasında son iki yıldır dereceye giren, Şanlıurfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve onları yetiştiren Şanlıurfa Tl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM ekibi oldu.

 

BİÇERDÖVERDEN ESİNLENDİLER

Türkiye’yi temsil eden ekibe Washington’da liderlik yapan ekibin Ar- ge proje koordinatörü ve İngilizce öğret­meni Ahmet Göçen, davetiyeyi alınca ne ler hissettiklerini şöyle anlatıyor:

“Aslında bu sonuca hiç şaşırmadık çün­kü çok çalıştık. Geceli gündüzlü üç yıllık bir emek var ortada. Zaten asıl konu, bu işe ülkenin her neresinde olursa olsun ne kadar emek ve gönül verdiğindir. İstanbul da bir Urfa da… Urfa STEM ülkemizde eğitim alanında en iyi gönüllü çalışmalar­dan biri. Ekipte Urfalı olan da var Urfalı olmayıp ilin gelişimine, bölgenin büyü­mesine gönülden destek veren de… FGC kapanışında söz alan Dünya Bankası’nın Güney Koreli Başkanı Jim Yong Kim konuşması başında aslen Güney Koreli olduğunu hatırlatarak ‘Yönettiğim Dün­ya Bankası, ben küçükken ülkeme kredi vermeyi reddetmişti. Ülkem o zaman en küçük borcunu ödeyemeyecek kadar kre­di notu düşük bir ülkeydi. Yani bize, ‘Para versek boşa gider’ denmişti. Şimdi ise ba­kın ben bu kurumun başındayım ve ülke­min gerçekleştirdiği gelişime bir göz atın’ dedi. Bu açıklama bizim perspektifimizi de anlatması bakımından çok anlamlıydı.”

160 TASARIM YARIŞTI

Urfa STEM ekibi, Washington’da bu yılın teması olan yeryüzündeki temiz su kaynaklarının azaldığına dikkat çekmek için geliştirilen robotlarıyla yarıştı. Ya­rışmanın en ilgi çeken kısmıysa, her ülke takımının FGC tarafından gönderilen standart malzemelerden bu amaca dönük robotlar hazırlamasıydı. Aynı malzeme­lerden olmasına rağmen, sahada 160 farklı tasarım yarıştı. Urfalı gençlerin robotları­nı tasarlarken esinlendiği araçsa biçerdö­ver oldu. “Biçerdöver robot” hızlı top top­lama ve engelleri pratik aşma özelliğine sahipti. Yarışma sahasında robotlar temiz suyu temsil eden mavi ve kirli suyu tem­sil eden turuncu topları topladı. Müttefik gruplar stratejik hamleler yaparak bazı engelleri ve birbirlerini geçmeye çalıştı. Öğrencilere “eşit kaynaklarla” maksi­mum başarı ve etkin stratejiyi kullanma becerisi kazandırılmış oldu. Bu uluslara­rası deneyim, Urfalı STEM öğrencileri için yeni olmakla birlikte, teknik anlam­da en az diğer takımlar kadar deneyim­liydiler. Bu gençler MEB’nm düzenle­diği Uluslararası Robot Yarışması’nda Robotino kategorisinde son iki yıldır ilk üçe girmeyi başarmıştı.

 

GÖNÜLLÜLÜK ÜZERİNE KURULU

Urfa STEM ekibinin öğretmenleri de gönüllülük üzerine bu işe katılmışlar. Ahmet Göçen gibi projenin koordinas­yonunda 20-35 yaşlan arasında Türki­ye Ulusal Ajansı desteğiyle yurtdışın- da eğitim alan Halil İbrahim Çetin ve MEB yetkilisi Mehmet Ercan’ın yanı sıra STEM öğretmenleri Abdürrahim Sargın, Fikriye Gezen, Yunus Emre Aykut da yer alıyor. “Aslında bu çekir­dek ekip dışında hafta sonunda gönüllü olarak bizlere destek veren 10 öğretme­nimiz daha var. Örneğin, FGC yarışma ekibinin beyin takımlarından Urfa Mes­leki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Öner ve Otomasyon Bölümü öğretmeni Mehmet Durak Akkaya’nın MEB robot yarışmalarında mentörlük yaptığı ekipler Türkiye derecesi aldı. Gönüllü eğitmenler arasında NASA’da eğitim programına katılmış Dilek Acar ve İsviçre merkezli CERN Öğretmen Programı’na katılan Tuğba Köylü gibi pek çok parlak isim bulunuyor.”

First Global Challenge bundan böyle her yıl farklı bir ülkede düzenlenecek. Önümüzdeki yıla Meksika’da düzenlenecekmiş. Ahmet Göçen, “2020 için bizim planlarımız var” diyor. Neden olmasın? Artık Urfa STEM için hiç bir hedef  uzak değil.

 

Sırada biyonik el ve insansı robot var

Türkiye’nin dört bir yanındaki STEM merkezinin, başarı öyküsünü merak ederek ziyaret ettiği Urfa STEM, mucize yaratmaya devam edeceğe benziyor. Kendilerini aynı topraklarda yetişen Ei Cezeri ve İbn-i Sina’ya benzeten bu gençlerin yeni hedefi, robot el yapmak. Urfa STEM’den Ahmet Göçen, “Şu anda en son sosyal sorumluluk projemizde ‘Robotel’ ile ilimizde kaza gibi sebeplerle elini kaybetmiş çocuklarımıza robot el tasarlayıp üretme aşamasındayız. İlk prototipimiz bitti, şu anda programlama çalışmaları yapılıyor.

Yakında STEM merkezimizin girişine yarışma ekibiyle geliştirilen insansı robotumuzu yerleştirmiş olacağız. Misafirlerimizi insan boyutlarında olan robotumuz sesli ve hareketli karşılayacak ve internet üzerinden kontrol edilebilecek” diyor. Türkiye’de Urfa STEM gibi yerel ekiplerin artmaya başladığına vurgu yapan Göçen, her ilin bu eğitimleri veren öğretmenlerine sahip çıkması ve firmaların da sosyal sorumluluk kapsamında bu eğitim kurumlarının Ar-Ge çalışmalarını desteklemesi gerektiğini söylüyor.

Ivanka Trump da katıldı

VVashington’da gerçekleştirilen First Global’e 160 ülkeden STEM yarışma ekipi katıldı. ABD Başkanı danışmanlarından Ivanka Trump ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim’in konuşmacı olarak katıldığı FIRST Global’e 20 ülkenin büyükelçisi, ABD senatörleri de katılarak destek verdi. Uluslararası alanda STEM alanında en iyileri bir arayı getirmeyi amaçlayan yarışma için her ülkeden 4-7 kişilik lise takımlarının bin mentör/öğretmen eşliğinde katılımına olanak sağlıyor.

 

STEM için köylere gidiyorlar

Şanlıurfa’nın merkezindeki beş katlı binada bu yıl 3 bin öğrenciye STEM eğitimi ve 140 öğretmene STEM eğitici eğitimi veren bir merkez, hafta sonundaysa gönüllü öğretmenlerle en uzak köylerden gelen büyük okul gruplarıyla STEM, robotik, 3D baskı ve tasarım etkinlikleri düzenliyor. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonuyla il merkezinden 100 kilometre uzaklıktaki köy okulları bile Urfa STEM’in programlarına dahil ediliyor. Öğrenciler il merkezinden köylerine servis araçlarıyla ulaştırılıyor. Aynı anda 90 öğrencinin 10’ar kişilik gruplar halinde eğitim alabileceği merkezde sadece STEM uygulamaları değil, artırılmış gerçeklik, raspberry pi, arduino, MIT App Inventor gibi mekanik ve yazılım uygulamaları da öğretiliyor. Urfa STEM Proje Koordinatörü Ahmet Göçen, “Örneğin MIT App Inventor ile program yapan birçok öğrencimiz sayesinde hayatımızı kolaylaştıracak uygulamaları telefonumuza yüklüyoruz, satın alan değil üreten bir gençlik için esasında birçok fırsat var” diyor.

Şule Güner

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ