Akıllı Gündem

Sanayide durum o kadar da iyi değil

SANAYİ ÜRETİMİ OCAK AYINDA YILLIK BAZDA YÜZDE 4,2 YÜKSELDİ.

Sanayide durum o kadar da iyi değil

Türkiye İstatistik Kummu’nun (TÜİK) ve­rilerine göre, ocak ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,2 artış gösterdi. Aynı ayda takvim etkisin­den arındırılmış yani işgünü sayısına gö­re düzeltilmiş sanayi üretimindeki yıllık artış ise yüzde 2,6 olarak gerçekleşti. Ocak ayında mevsim ve takvim etkilerin­den arındırılmış sanayi üretimi de önce­ki aya göre yüzde 1,3 yükseldi.

Sanayi üretimi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3,1 düşüş göstermiş ve bu da ekonominin genelin­de de küçülmeye yol açmıştı. Fakat dör­düncü çeyrekte bir miktar toparlanma ol­muş ve yıllık bazda yüzde 2’lik artış ya­şanmıştı. Bunun etkisiyle dördüncü çey­rekte ekonominin genelinde de yeniden büyüme yaşanmış olabileceğini tahmin ediyoruz.

Dördüncü çeyrekteki toparlanmanın üzerine sanayi üretiminde 2017 yılına da yükselişle girilmesi elbette olumlu. An­cak bu yükseliş çok fazla da değil. Ocak ayındaki yüzde 4,2’lik yıllık artış vasatın al­tında kalıyor. Üstelik bu artışın önemli bir bölümü de takvim etkisi kaynaklı. Tak­vim etkisinden arındırılmış yıllık ar­tış 1,6 puan daha düşük seviyede bu­lunuyor. Bu yıl ocak ayında geçen yıldan iki gün daha fazla işgünü var­dı. Fakat bu etki şubat ve mart ayla­rında olmayacak. Şubat ayında ge­çen yıldan bir gün daha az işgünü varken, mart ayındaki işgünü sayısı ise geçen yılkiyle aynı düzeyde bulu­nuyor. Yani şubat ve mart aylarında sanayi üretimindeki yıllık artış ocak ayındakinden daha düşük çıkabilir. Bu da bizi bu yılın ilk çeyreğinde de düşük bir sanayi üretimi artışı ve do­layısıyla yavaş bir ekonomik büyü­meyle karşı karşıya bırakabilir. Ekonomist

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ