Akıllı Gündem

Samsung’un hatası milyonlarca telefonu tehlikeye soktu

Samsung, kendine ait bir uygulamanın alan adını yenilemeyince milyonlarca mobil cihaz tehlike altına girdi. Uygulamayı kullanan milyonlarca cihaza zararlı yazılım gönderilebilir.

Samsung’un hatası milyonlarca telefonu tehlikeye soktu

Samsung’un unutkanlığı hem kendisine hem de müşterilerine pahalıya patlayabilir. Güney Koreli teknoloji şirketi, 2014’te kapattığı bir mobil uygulamaya ait alan adını yenilemeyi unuttu. Güvenlik araştırmacıları Samsung’un bu hatasının, milyonlarca kullanıcıyı hacker’ların merhametine teslim ettiğini söylediler.

Chip’te yer alan habere göre, S Suggest adlı uygulama, 2014’te kapatılana dek Samsung’un telefonlarıyla birlikte geliyordu. İddiaya göre Samsung, uygulamayı kontrol etmeye yarayan ssuggest.com alan adının süresinin dolmasına izin verdi ve bir araştırmacı, bu alan adını kontrol altına almayı başardı.

Anubis Labs’ten CTO João Gouveia’ya göre Samsung, alan adının süresinin dolmasına izin vererek herhangi bir kişinin alan adını kaydettirmesinin yolunu açtı. Bu, milyonlarca cihaza zararlı gönderebilmek anlamına geliyordu.

Alan adını kontrol altına alan Gouveia, sadece 24 saatte 2,1 milyon cihazdan 620 milyon bağlantının geldiğini söyledi. S Suggest uygulamasının telefonu uzaktan baştan başlatma, uygulama veya paket yükleme gibi yetenekleri bulunuyor. Araştırmacı, bir başkasının bu alan adını alarak telefonlar “kötü şeyler” yaptırabileceğini iddia ediyor.

Samsung ise araştırmacının iddialarını kabul etmedi. Firma, alan adının kontrolünü kaybettiğini kabul etse de sadece alan adı üzerinden “zararlı uygulama yüklemeye izin verilmeyeceğini, kullanıcının telefonun ele geçirilmeyeceğini” söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ