Akıllı Gündem

Samsung’un varisi Lee Jae-yong için tutuklama kararı

Güney Koreli savcılar, Samsung’un varisi ve başkan yardımcısı Lee Jae-yong’un tutuklanmasını istiyorlar.

Samsung’un varisi Lee Jae-yong için tutuklama kararı

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de patlak veren skandal Samsung‘a uzandı. Hatırlanacağı üzere Güney Kore’de Devlet Başkanı Park Geun-Hye’nin yakın arkadaşı ve tarikat liderinin kızı Choi Soon-Sil’in devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkması ile skandal patlak vermişti. Güney Koreli savcılar, Samsung’un gruba bağlı iki şirketin tartışmalı birleşme anlaşmasına devletten destek almak için Choi’nin kurduğu vakıflara bağış adı altında rüşvet vermekle suçlamıştı. Savcılar, bu suçlamaların ardından  Samsung’un varisi ve başkan yardımcısı Lee Jae-yong’un şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurmuştu.

Pazartesi günü yapılan bir açıklamada, skandal hakkında soruşturma başlatan savcılar, bir Seul mahkemesinden, Samsung grubunun başkanı Lee Kun-hee‘nin oğlu Lee Jae-yong hakkında tutuklama emri çıkarmalarını istediklerini söyledi. Lee’ye karşı suçlamalarda rüşvet, zimmete para geçirme ve yalancı şahitlik olduğu belirtildi.

Savcılık sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bunların hepsinin ekonomik etkisinin olduğu önemli. Bu, Samsung’un ne kadar büyük bir şirket olduğunu, Güney Kore’nin GSYİH’sının yaklaşık beşte birine mal olan gelirinin var olduğunun bir işaretidir. Bu yüzden, bunu ilerletmeye karar vermeden önce çok dikkatli bir biçimde tartıyoruz” dedi.

Güney Koreli haber ajansı Yonhap ise bir mahkemenin tutuklama emrini gözden geçirmek üzere Çarşamba günü bir duruşma düzenleyeceğini bildirdi.

Karar sonrası hisseler düştü

Tutuklama kararının açıklanmasının ardından Samsung Electronics’in hisselerinde yüzde 2; ana hissedarı Samsung C&T’nin hisseleri ise yüzde 0,8 düşüş kaydetti.

LEE JAE-YONG KİMDİR?

– Samsung’un kurucusu Lee Byung-chul’un torunu, şu andaki başkanı Lee Kun-hee’nin oğlu.

– 48 yaşında ve kariyerinin tamamı Samsung’da geçti. Şu anda şirketin Başkan Yardımcısı.

– Geçen yıl Samsung Electronics’in yönetim kurulu üyeliğine aday gösterildi, adaylığı 27 Ekim’de onaylandı.

– Görevi bırakmasının ardından 74 yaşındaki babasının yerine geçmesi bekleniyor.

– Bazıları, şirkette üstlendiği görevlerin deneyimden değil, aile üyesi olmasından kaynaklandığı eleştirisini yöneltiyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ