Akıllı Gündem

Samsung’un 8 milyar dolarlık Harman hayali gerçek oldu

Samsung, bir süre önce satın almak için girişimlere başladığı ses teknolojisinin önde gelen ABD’li şirketi Harman’ın yüzde 71 hissesinin 8 milyar dolara satın aldı.

Samsung’un 8 milyar dolarlık Harman hayali gerçek oldu

Teknoloji dünyasında dev satın alma. Güney koreli teknoloji devi Samsung, ses teknolojisinin önde gelen ismi Harman’ın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. Bir süredir görüşmelerin sürdüğü satın alma sonuçlandı. Samsung, Harman hisselerinin yüzde 71’ini 8 milyar dolara satın aldı.

Bugün yapılan açıklama ile Samsung, 8 milyar dolarlık satın alma işleminin tamamlandığını kamuoyuna duyurdu. Samsung açıklamayı kendi sayfası üzerinden yaptı. Bilindiği üzere Harman, JBL, AKG Acoustics, Infinity, Mark Levinson gibi markaları da bünyesinde bulunduruyor.

Apple ve Google’un akıllı otomobil projelerine rakip olmak isteyen Samsung, satın alma işlemini tamamladıktan, sonra ilerleyen zamanlarda ses getiren projeler üretmeyi planlıyor.

Samsung’un elektronik konusundaki geniş birikiminin Harman’ın otomotiv içi ürünler konusundaki uzmanlığı ile birleştirerek, akıllı otomobiller için önemli ürünlerin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Harman’da yönetim değişikliğinde bulunmayacak olan Samsung, Harman’ın CEO’su Dinesh Paliwal’ın görevine devam edeceğini açıkladı. Ayrıca Harman International önceden olduğu gibi Samsung’un tedarikçisi olarak hizmet vermeye devam edeceği de belirtildi.

HEDEF YAPAY ZEKA MI?

Samsung’un Harman’ı satın almasının ana nedenlerinden birisi de şirketin otomobil sektöründe sahip olduğu yapay zeka teknolojisiydi.

Şu aralar Bixby üzerine yoğunlaşmış olan Samsung’un yapay zeka konusunda dünyanın 1 numarası olmak için kolları sıvadığı ortaya çıktı.

2016 yılında Siri’nin yaratıcılarından bazıları tarafından kurulan Viv Labs’ın da içerisinde bulunduğu 10 şirketi bünyesine katan Güney Koreli teknoloji devi yapay zeka için hatırı sayılı paralar harcamaya da devam ediyor.

Güney Kore’den gelen son haberlere göre Samsung, anavatanında iştirak eden yapay zeka üzerine yoğunlaşmış bir şirket için de 1 milyar doları gözden çıkarmış durumda. Bu şirketin ismi hakkında henüz bir bilgi verilmese de, tüm detayların yakında gerçekleşecek satın alım sonrasında ortaya çıkması bekleniyor.

Yazılım konusunda geleceğin devleri arasında yer almak isteyen Samsung’un, Google’dan önce Android’i satın alma girişiminde bulunduğunu da hatırlatmak lazım. Bu belki de Güney Koreli teknoloji devinin firma tarihindeki en büyük kayıp oldu diyebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ