Akıllı Gündem

Samsung’daki rüşvet skandalı devlet başkanını koltuğundan edebilir

Samsung’un başkan yardımcısı Lee Jae-yong’la birlikte tepe yöneticilerinin karıştığı yolsuzluk skandalı, devlet başkanının azledilmesine yol açabilir. İşte detaylar.

Samsung’daki rüşvet skandalı devlet başkanını koltuğundan edebilir

Geçtiğimiz aylarda Güney Kore’de başlayan yolsuzluk skandalında Samsung‘un başkan yardımcısı ve tepe yöneticileri gözaltına alınmıştı. Güney Koreli teknoloji devinin karıştığı yolsuzluk skandalı soruşturması, genişleyerek devam ediyor. Soruşturma öyle genişlediki ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk devlet başkanına kadar uzandı.

Duvar’da yer alan habere göre, Güney Kore savcıları, ülkenin teknoloji devi Samsung’un başkan yardımcısı Lee Jae-yong’la birlikte şirketin dört yöneticisini rüşvet, yolsuzluk ve şirket hisselerini deniz aşırı ülkelerde saklamakla suçluyor. Lee Jae-yong, hükümetin Samsung’a kolaylıklar sağlaması karşılığında Park Geun-hye’nin yakın arkadaşı Choi Soon-sil tarafından yönetilen muhtelif kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapmakla suçlanıyor. Samsung’un yolsuzlukla suçlanan dört yöneticisinden üçü görevlerinden istifa etti.Bugün sabah saatlerinde Samsung, merkez strateji ofisini tasfiye ettiğini açıkladı.

DEVLET BAŞKANI AZLEDİLEBİLİR
Güney Kore devlet başkanı Park Geun-hye hakkında Aralık ayında açılmış olan soruşturmayla bağlı olarak yöneltilen suçlamalarda Lee Jae-yong aynı zamanda meclis önünde yalancı şahitlikle de suçlanıyor. Park Geun-hye hakkında açılmış olan soruşturmanın seyriyle ilgili ise Anayasa mahkemesinin kararı bekleniyor. Eğer Anayasa mahkemesi soruşturmanın devam etmesine karar verirse bu durum Güney Kore’nin demokratik yollarla seçilmiş ilk devlet başkanının azledilmesine yol açabilir.
Samsung’un şimdiki yönetim kurul başkanı Lee Kun-hee’nin oğlu Lee Jae-yong ise Samsung’un ilerideki veliahtı olarak anılıyordu. 2014 yılında Lee Kun-hee oğluyla beraber Forbes dergisi dünyanın en güçlü 35. kişisi seçilmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ