Akıllı Gündem

Samsung, orta seviye akıllı telefonlarında 11nm işlemci kullanacak

Samsung’un geliştirdiği 11nm işlemci teknolojisi önümüzdeki yılın Galaxy A, J ve C serilerinde kullanılabilir.

Samsung, orta seviye akıllı telefonlarında 11nm işlemci kullanacak

Samsung boş durmuyor. Görünen o ki Güney Koreli teknoloji devi gelecekteki cihazları için yeni bir yonga seti üzerinde çalışıyor. Şirket, işlemci portföyüne 11nm FinFET işlem teknolojisini ekleyeceğini duyurdu.

%15 yüksek performans %10 boyuttan tasarruf

Samsung düzenlediği basın toplantısında yeni 11 LPP (low power plus) işlem teknolojisinin 14 LPP’ye göre %15 daha fazla performans sağladığını belirtti. Bu tarz 14nm işlemciler şuanda Samsung’un 2017 A ve J serisi modellerinde kullanılıyor. Aynı zamanda, 11 LPP teknolojisi ile üretilen işlemcilerin 14 LPP’ye göre %10 daha küçük olduğunu da açıkladı. Samsung Electronics’ten Ryan Lee, önümüzdeki üç yıl içerisinde 7nm teknolojisini geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

2018 yılının orta seviye cihazlarında bulunacak

2018 yılının ilk yarısı hazır olması beklenen  yeni işlemci orta seviyeden üst seviyeye kadar olan cihazlarda kullanılacak. Yani önümüzdeki yılın Galaxy A, J ve C serileri bu teknolojiye sahip işlemci ile donatılabilir.

Samsung aynı zamanda 7 LPP EUV (extreme ultra violet) teknolojisini de ertelemediklerini, ilk üretimin 2018’in ikinci yarısında başlamasını planladıklarını belirtti. Hatırlarsanız Güney Koreli şirket geçtiğimiz Mayıs ayında var olan yüksek seviye 10nm işlem teknolojisini 4nm’ye düşüreceklerini açıkladığı sırada 7 LPP işlem teknolojisi üzerinde çalıştıklarını da belirtmişti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ