Akıllı Gündem

Samsung liderliği Apple’a bırakıyor

Akıllı telefonlardaki işletme gelirinde büyük kayıp yaşayan Samsung, liderliği Apple’a bırakıyor. Apple, işletme gelirinde geçen yıla göre yüzde 79,8 artış gösterdi.

Samsung liderliği Apple’a bırakıyor

Akıllı telefon pazarının iki rakibi Apple ile Samsung arasındaki rekabet her alanda kendini gösteriyor. Her ne kadar Samsung, Apple’ın tedarikçisi olsa da sahada kıyasıya rekabet içindeler. Apple iPhone 7 ile Samsung ise yeni Galaxy S8 modeli ile akıllı telefon pazarında boy gösteriyorlar. Son gelen raporlara göre Apple, rakibi Samsung’u akıllı telefon piyasası gelirlerinde geçmiş gözüküyor.

Strategy Analytics hazırladığı yeni raporda, bu yılın ilk çeyreğinde Samsung’un küresel akıllı telefon piyasası gelirleri toplamının %13’ünü aldığını açıkladı. Bu da global akıllı telefon satıcılarının yayınladığı toplam işletme karının %13’ünü oluşturuyor.

Samsung, bu yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefon bölümünün işletme gelirinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,9 oranında bir düşüşle 1,57 milyar dolarlık bir sonuç aldı.

Bu metrik söz konusu olduğunda Samsung piyasa liderliğinden düşüyor ve yerini açık ara farkla Apple’a bırakıyor. Şirket bu yılın ilk çeyreğinde 10.1 milyar dolarlık işletme geliri kazanarak piyasanın toplam gelirinin %83.4’ünü ele geçirdi. Apple geçen yılın aynı ayına kıyasla işletme gelirinde %79.8 artış gösterdi.

Paylaşılan veriler Apple’ın işletme gelir oranının satışla ilişkisinin %30.7 olduğunu da gösteriyor. Bu da Samsung’un %9.7 satış ve gelir oranına kıyasla oldukça fazla.

Endüstri araştırmacıları, Samsung’un pazardaki doygunluğa ve genel olarak küçülen paylara bağlı olarak karlılığını artırmada sıkıntı yaşadığını düşünüyorlar. Şirketin bu metriği tekrar geri çevirmek için hangi adımları attığını görmek ilginç olacak.

 

Apple akıllı ev hoparlörü HomePod’u duyurdu

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ