Akıllı Gündem

Salı günü takip edilecek gelişmeler

Salı günü takip edilecek gelişmeler

Investing.com – Haftanın ilk işlem gününde Paskalya tatili nedeniyle birçok piyasa kapalıydı ve günün takip edilen verileri, Japonya Tankan Endeksi, ABD ISMA imalat satın alma endeksi ve ülkemiz imalat sanayi endeksi verileri oldu.

Tankan Endeksi, ilk çeyrek verisi beklentinin bir puan altında kalırken yurt içinde imalat sanayi endeksi Mart’ta 51,8 seviyesine geriledi. ABD’den gelen ISM imalat satın alma endeksi ise Mart’ta 59,3 seviyesine geriledi.

Yarın tatilin ardından piyasalarda verilerin artması ile volatilitenin de yükselmesi bekleniyor. Yurt içinde gözler Mart ayı enflasyon rakamlarında olacak. Aylık bazda Şubat ayında %0,73 ile beklenti üzerinde gelen enflasyonun Mart’ta %1 gelmesi bekleniyor. Yıllık bazda %10 üzerinde olan enflasyonunsa Mart’ta çift haneyi koruması bekleniyor. TL’nin Mart ayındaki sert kayıplarının enflasyona yansıması ve beklentilerin üzerindeki artış TL varlıklara negatif yansıyabilir.

Küresel piyasalarda yarın Avrupa’dan gelecek PMI rakamları takip edilecek. Almanya’da imalat satın alma endeksinin 58,4 ile geçen ayla aynı gelmesi beklenirken İngiltere’de imalat satın alma endeksinin son ayda 54,7’ye gerilemesi bekleniyor.

ABD cephesinde yarın özel sektör ham petrol stokları açıklanacak ve Fed yetkililerinden Brainard ile Kashkari’ın konuşması takip edilecek. Ancak verilerden ziyade ticaret tarifelerine dair haberler piyasaların radarında olacak. ABD’nin Çin’e 60 milyar dolarlık ek gümrük tarifesi kararının ardından Çin’in de 100 üzerinde ABD malına %15 ila %25 arasında ek vergi uygulayacağı haberleri endişeleri artırdı. İki taraftan gelecek yeni gelişmelerin fiyatlamalarda belirleyici olması bekleniyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ