Akıllı Gündem

Rusya yeni lideri için sandık başında

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 75 oyla yeniden “Başkan” seçildi

Rusya yeni lideri için sandık başında

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 75 oyla yeniden “Başkan” seçildi

Rusya, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana oy kullanacağı yedinci başkanlık seçimi için sandığa gitti. 1999-2000 ve 2008-2012 yılları arası başbakanlık yapan, 2000, 2004 ve 2012 seçimlerinden de devlet başkanı olarak çıkan Vladimir Putin dördüncü kez Devlet Başkanlığı koltuğuna oturdu. 

Henüz yarısı açıklanan sandıklardan oyların yüzde 75’ini alan Putin, yaptığı zafer konuşmasında “Biz büyük bir takımız ve ben de bu takımın üyesiyim. Ülkemizi başarı bekliyor. Rusya için önemli işler yapacağız” dedi. 

Toplam sekiz adayın katıldığı seçimde açılan sandık sayısına göre, Komünist Parti adayı Pavel Grudinin yüzde 13,3, Rusya Liberal Demokratik Partisi Başkanı Vladimir Jirinovskiy yüzde 6,33, Yabloko Partisi lideri Grigoriy Yavlinsky yüzde 0,8, Büyüme Partisi lideri Boris Titov yüzde 0,6, Rusya Halk Konseyi Partisi lideri Sergey Baburin yüzde 0,6, Rusya Komünistleri Partisi lideri Maksim Suraikin yüzde 0,6 ve Sivil İnsiyatif Partisi adayı Kseniya Sobçak ise yüzde 1,4 oy oranına sahip oldu.

Yaklaşık 109 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu seçim için 08:00’da açılan sandıklar 20:00’da kapanmıştı. İstanbul’da yaşayan Rus vatandaşları için İstiklal Caddesi’ndeki Rusya Başkonsolosluğu’nda tek sandık kuruldu.

Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, seçim sistemlerine 15 farklı ülkeden binlerce siber saldırı yapıldığı belirtilerek, ABD, Ukrayna ve Yeni Zelanda başta olmak üzere çeşitli ülkelerde Rusya’daki seçimlere yönelik “provokatif” eylemlerin düzenlendiği iddia edildi.

Putin’in ardından seçimlerde en çok oyu alması beklenen Komünist Parti’nin adayı Pavel Grudinin, sanayileşme ve tarım ağırlıklı yeni politikaların geliştirilmesi gerektiğini ve Sovyetler dönemine benzer köy ve taşra unsurlarının kalkındırılmasına yönelik hamleler vadediyordu. Diğer adaylar ise şöyle:

– Milliyetçi çizgideki söylemleri ile özellikle göçmen karşıtı politikalarıyla ve devletin daha da güçlü bir yapıya kavuşması gerektiğine yönelik vaatleriyle bilinen Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy,

– Rusya Halk Birliği partisinin adayı olan ve milliyetçi çizgisiyle bilinen, geleneksel değerleri savunan, özellikle yaşlılara hitap eden bir aday olarak ön plana çıkan Sergey Baburin,

– Komünist Parti’den ayrılan bir grubun kurduğu Rusya’nın Komünistleri isimli partinin adayı, geleneksel bir komünist olarak tanımlanabilecek Maksim Suraykin,

– Ekonomi ve ticaret politikaları ile öne çıkan Büyüme Partisi’nin adayı Boris Titov,

– Liberal Yabloko Partisi’nin adayı Grigoriy Yavlinskiy,

– Rusya’da sunuculuk yaptığı eğlenceli TV programlarıyla tanınan Kseniya Sobchak. Sobchak’ın babası Anatoly Sobchak, 1990’lar St Petersburg Belediye Başkanı olarak görev yapıyordu. Putin ise Sobchak’ın yardımcısıydı. 2000 yılında hayatını kaybeden Sobchak’ın, Putin’in birçok politik konuda akıl danıştığı isimlerden biri olduğu biliniyor.

MUHALİF AKTİVİST ADAY OLAMADI 

Rusya Merkezi Seçim Komisyonu, Putin’in en önemli rakiplerinden birisi olarak gösterilen, Rus muhalif aktivist ve “Yolsuzlukla Mücadele Fonu” kurucusu Aleksey Navalnıy’ın ise yolsuzluk suçlamaları ve 2014’te mahkum edilmesi nedeniyle seçimlerde başkanlığa aday olamayacağını açıklamıştı.

“PUTİN EN AZ YÜZDE 65 ALIR”

Rusya’da yapılan son kamuoyu araştırmalarına göre, Putin’in seçimlerde oyların yüzde 65 ila 70’ini kazanması beklenirken, Grudinin’in yüzde 7, Jirinovskiy’nin yüzde 5,5, Yavlinsky ve Sobçak’ın yüzde 1’er, Titov, Baburin and Suraikin’in ise yüzde 0,3 oranında oy alabilecekleri tahmin ediliyor.

Gerek devlet gerekse de özel şirketler, çalışanlarına SMS ve e-mail yoluyla seçimlerde oy kullanmaları ve oy kullandıktan sonra yöneticilerini bilgilendirmelerine yönelik talimatlar verirken, halkın seçimlere katılımını arttırmak için de sandık kurulan yerlerde ücretsiz yiyecek dağıtılması ve çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor.

BAŞKAN OLMAK İÇİN ANAYASAYI DEĞİŞTİRMİŞTİ

İki kez art arda başkan seçilmesinin ardından, Rusya Anayasası’nın iki dönemden daha fazla başkanlık yapılmasına müsaade etmemesi nedeniyle 2008-2012 yıllarında başbakanlık görevini üstlenen Putin, 2012’de yapılan seçimlerde oyların yüzde 63,6’sını alarak tekrar başkan seçildi.

Rusya’da güçlenen milliyetçi duyguların insanları Putin’e yakınlaştırdığı belirtilirken, ekonomik ve sosyal yapının da bozulması yönetimin uzun vadede başını ağrıtacağı düşünülüyor.

PUTİN’DEN OLAĞANDIŞI SEÇİM KAMPANYASI

Televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katılmayı tercih etmeyen Putin, hazırlanan filmlerle milyonlarca seyircinin önüne tek başına çıkmayı tercih etti. Filmlerde Putin’in özel hayatına, önce Sovyet, ardından da Rus istihbaratında uzun yıllar boyunca çalıştıktan sonra siyaset merdivenlerini tırmanışına ışık tutuluyor.

Çalışmanın geniş kitlelere ve özellikle de gençlere hitap etmesini hedef alan filmin yapımcısı Andrea Kondrashov, amacına ulaştı. Filmin önceki gün yayınlanan ikinci kısmı, sadece 24 saat içinde 6 milyon izlenme oranına ulaştı.

Putin, St. Petersburg Belediye Başkanı Anatoly Sobchak’a asistanlık yapma görevini kaybettikten sonraki dönemle ilgili, “O dönemde başka bir iş fırsatı yoktu. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki taksi şoförü olarak çalışmayı bile düşündüm. Bu bir şaka değil, son derece ciddiyim. Önümde başka çıkış yolu yoktu” açıklamalarında bulundu.

Putin iş ararken Moskova’da başkanlık işleri idaresinde yasal konular alanında çalışmak üzere bir iş teklifi aldığını ve kendisinin yasal işler ve avukatlıkta yüksek lisans diplomasına sahip olduğunu söyleyerek “Elbette bu işi kabul ederek Moskova’ya taşındım” ifadelerini kullandı.

1990’lı yıllarda St. Petersburg şehrindeki çalışmalarında Putin’in hayatının anlatan arkadaşı Sergei Roldugin’in söylediklerine ilişkin de yorumda bulunan Putin, “Fazla abartılı ama durum genel olarak zordu. Yazlık evime gidiyordum ve yanımda silah taşıyordum. Bu doğru. O zaman durum öyleydi. Tanrı tedbirli olanı korur” dedi.

Dedesi Spiridon Putin’in Sovyet Devleti’nin kurucusu Vladimir Lenin’in evinde aşçı olarak çalıştığını, daha sonra Sovyet Lider Joseph Stalin’in evine taşındığını da ifade etti.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ