Akıllı Gündem

Rusya: OPEC ile işbirliği düzenlemesi süresiz olabilir

Rusya: OPEC ile işbirliği düzenlemesi süresiz olabilir

MOSKOVA, 6 Nisan (Reuters) – Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, ülkesinin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile sürdürdüğü işbirliğinin, üretim kısıtlama anlaşmasının bu yıl sonunda bitiminden sonra da süresiz olarak uzatılmasının mümkün olduğunu söyledi.

OPEC ve Rusya’nın başını çektiği diğer üretici ülkeler, aşırı şişmiş rezervleri eritmek için bu yılın sonuna kadar sürecek bir anlaşmayla, toplam ham petrol üretimini günde 1.8 milyon varil kısma kararı almışlardı.

Petrol piyasası oyuncuları, anlaşma sona erdikten sonra ortaya çıkacak tablo konusunda tedirginler.

Bugün gazetecilerle konuşan Novak, anlaşmanın bitiminden sonraki döneme atıf yaparak, “Süresiz bir düzenleme yapılabilir,” dedi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman geçen ay Riyad ve Moskova’nın bu anlaşmayı uzun bir süreyle uzatma konusunu görüştüklerini söylemişti.

Yürürlükte olan anlaşma, ham petrol fiyatlarındaki büyük düşüş üzerine 2017 Ocak ayından itibaren üretimin kısıtlamasını sağlamıştı.

Novak, küresel petrol piyasasında ortak çabaların kolaylaştırılması için OPEC ile birlikte bir örgütlenmeye gidilmesi önerisini tekrarladı.

Novak, “Temelde her altı ayda bir toplanacak ve petrol piyasasındaki durumu görüşecek uluslararası bir örgüt olabilir; hem OPEC üyesi hem de OPEC dışı ülkelerin katılımıyla” dedi.

Novak, başka büyük üretici ülkelerin de bu örgüte katılabileceklerini söyledi ancak ABD’nin katılması konusunda bir görüş belirtmedi.

ABD’nin petrol üretimi, kaya petrolündeki üretim patlamasıyla bu yıl günde 11 milyon varili aşabilir. Bu durumda ABD dünyanın en büyük üreticisi konumuna gelebilir.

Haberin orijinali için tıklayınız: ÖNEMLİ: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ