Akıllı Gündem

Rusya İle ABD Çatışır Mı?

Rusya İle ABD Çatışır Mı?

Yaşanan sert düşüşün nedeni, Trump’ın attığı ;”Rusya hazır olsun, o füzeler Suriye’ye gelecek!” twitinden kaynaklandı. İki ülkenin Suriye konusunda karşı karşıya gelme riski tüm piyasaları panikletti. Maalesef böyle zamanlarda alıcılar yok olunca borsadaki düşüşler çok yüksek oranlı olur. Aynı şekilde kurlar da yükselir. Ama bu riskler kalkınca da geri toparlanmalar aynı sertlikte yaşanır. Bu geri dönüş bazen aynı gün içinde bile olabilir.

Sizce iki ülke savaşa bile yol açacak karşılıklı bir çatışmaya girerler mi? Bence dünya savaşına neden olabilecek bu durumu göze alamazlar. Çünkü iki ülkenin savaşı dünya savaşına yol açar. Herkes için büyük bir yıkım olur. ABD’nin de, Rusya’nın da buna kalkışmasını beklemiyorum.

Ancak, ABD Suriye’ye füze atarak, Rusya da, karşı savunma füzeleri ile müdafaya geçerek Suriye’nin üzerinde karşılıklı askeri imkanlarını ve teknolojilerini test edebilirler. Ama bu durum birbirlerini vurmak olmayacağı için bir çatışma sayılmaz. Fakat yine de gerçekleşirse dünya için sıkıntılı bir süreç başlamış olur.

Biz de Esad’a Karşıyız!
Aslında en başından beri asıl Esad’a karşı olan ülke biziz. Cumhurbaşkanımız da, Esad’ın Doğuguta’da kimyasal silah kullanmasının cezalandırılmasını istemişti. Yani ABD’nin olası bu müdahalesinin iktidar olarak Türkiye’ye ters gelen bir yanı yok. Ama sorun son dönem Suriye üzerinde ABD ile asıl amacı yeni bir Kürt devleti kurmak olan PYD yapılanmasını desteklemeleri nedeniyle ters düşerek, Rusya ve İran ile aynı saftaymış görüntüsü vermemizde yatıyor.

Bölgede olan bir ülke olduğumuz için de, savaş riski artınca, bundan en çok etkilenen piyasaların başında Türkiye geliyor.

Yeni Alım Öngörülerim Her An Gelebilir!
Öncelikle yaşanan gerilim yüzünden BİST’deki düşüş ile hisselerin ederlerinin bir ilgisi olmadığını bilmenizi isterim. Teknik olarak dün 111.107 seviyesi kırılınca omuz baş omuz denen bir düşüş formasyonu tetiklenmiş ve piyasalara ekstra satışlar gelmişti. Şimdi de Trump’ın twiti bu formasyonun iyice derinleşmesine neden oldu.

Bu nedenle Destek-Direnç Tablosunda paylaştığım alt destek seviyelerine doğru yeni bir panik düşüş yaşanacak olursa, çok sayıda yeni hisse öngörüm gelebilir. BİST yaklaşık 4.000 puan düşmesi sonrası şu an -3.000 puana kadar toparlanmış durumda. Ama henüz Trump’ın uyarısını yaptığı müdahale yaşanmadı. Eğer yaşanacak olursa, yeni bir panik satış daha gelebilir. İşte öyle bir durumda yeni öngörüler yapmayı düşünüyorum.

Çünkü tekrar ediyorum, ben iki ülkenin savaşına dönüşecek karşılıklı bir çatışmanın olmasını beklemiyorum. Ne gelişmiş batı ülkeleri, ne de Çin dahil doğunun diğer ülkeleri böyle bir savaşı istemiyorlardır.

Ama dediğim gibi, Suriye üzerinde karşılıklı füzelerinin teknik kapasitelerini test etmeye kalkabilirler. Sonrasında olası bu durumun hızla durulmasını beklerim. Yani ABD belirlediği kimyasal silah ve Esad birliklerinin bulunduğu yerlere füzelerini atar, Rusya karşıladıklarını karşılar. Sonra ABD belirlenen hedefler vurularak Esad cezalandırılmıştır deyip geri çekilir. Rusya da ABD’yi vurmayacağına göre ortalık durulur.

Lakin böyle bir durum bizim için çok farklı etkiler taşıyor! Böyle bir durum yaşanırsa, bölgede ve dünyada yeni denge arayışları başlar. Rusya net bir şekilde Türkiye’yi kendi safına çekmek isteyebilir. Bunun karşılığında PYD’ye tavır takınabilir. ABD ve batı ile tam manasıyla kopma noktasına gelecek olursak, sözde dost batı ülkeleri ve kurumları yeni not indirimi ve ABD’deki Halkbank davasını da kullanarak Türkiye’yi kendi saflarında kalmak için tehdit edeceklerdir ki, zaten bunları yapıyorlar.

Böyle bir saflaşmanın Türkiye üzerindeki batı baskısından yararlanmak isteyen Yunanistan da, bizi başka maceralara çekebilir. İşte tüm bunlar BİST için yeni riskler yaratacaktır. Ama yakın risk, iki süper askeri gücün Suriye üzerinde güç test etmesi ile sonuçlanıp daha ileri boyuta taşınmayacaktır görüşündeyim. Bölgesel yeniden yapılanmalar sonraki işler ve süreçler olacaktır.

Tabi bizim lehimize olacak asıl gelişme, ABD ülke olarak bizi kendi safında tutmayı önemli bulursa, o zaman PKK ve türevleri ile bölgedeki amaçlarını erteleyip, PYD’ye sırt çevirebilir. Kısa vadede bizim için en iyi gelişme bu olur.

NOT: Yazı,15:41’de borsaanalizci.com’da yayınlanmış güne ait olan ikinci yazımdır! Lütfen ilk yazımı da okuyunuz.

Saygılarımla
Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
https://borsaanalizci.com/gunluk-beklenti/4011-rusya-ile-abd-catisir-mi
Twitter: @_Stratejist_

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ