Akıllı Gündem

Rus ekonomiste göre TL ve Ruble’deki satışın perde arkası

Danske Bank Kıdemli Ekonomisti Vladimir Miklashevsky, Ruble ve Türk Lirası’ndaki sert satışları analiz etti.

Rus ekonomiste göre TL ve Ruble’deki satışın perde arkası

Danske Bank Kıdemli Ekonomisti Vladimir Miklashevsky, Ruble ve Türk Lirası’ndaki sert satışları analiz etti.

Rus Rublesi ve Türk Lirası birlikte sert bir satış dalgası ile karşı karşıya kalırken, Rus ekonomiste göre satışın arkasında jeopolitik endişeler var. 

Türk Lirası ve Ruble’deki hareketi Business HT için analiz eden Danske Bank Kıdemli Ekonomisti Vladimir Miklashevsky, Suriye’deki durumun iki ülkenin para birimi üzerinde de etki yarattığına dikkat çekti. Miklashevsky, Suriye’de Rusya ve ABD arasındaki açık bir çatışmanın hem Ruble hem de Türk Lirası üzerinde hızlı bir etkisi olacağını söyledi. 

Bugün yaşanan dip seviyeler için kapının açık olduğunu belirterek iki para birimindeki değer kaybının sürebileceğine vurgu yapan Miklashevsky, son sözün ABD Başkanı Donald Trump’a ait olduğunu belirtti. 

Ruble ile Türk Lirası’nı karşılıklı olarak da analiz eden ekonomist, Ruble’nin makro tarafta daha korunaklı olduğunu, bunun karşısında ise Türk Lirası’nın ABD’nin yaptırımlarına maruz olmadığını, bu yüzden de Suriye ile ilgili gerginliğin sakinleşmesi durumunda TL’nin daha hızlı toparlanma potansiyeli olduğunu ifade etti. 

İki para birimi için yıl sonuna ilişkin beklentilerini de açıklayan Miklashevsky, bir ay önceki analizlerine göre yıl sonunda dolar/ruble’nin 54, dolar/TL’nin de 4,05 olabileceğini ekledi. Ekonomiste göre iki para birimi için de kısa ve orta vadeli riskler jeopolitik gelişmelerden kaynaklanacak. 

Türk lirası bugün dolar karşısında hızlı bir gerileme kaydederek 4,10 seviyesinin üzerini görmüştü. Ruble’de satışlar daha hızlı olmuş ve dolar/ruble kuru 64 sınırına kadar yükselmişti. 

TSİ 15:45 itibariyle Ruble yüzde 3,2, Türk Lirası ise yüzde 0,7’lik kayıpla en çok kaybettiren para birimleri oldu. 

ABD’DEN SURİYE’YE MÜDAHALE SİNYALİ

İki ülke para birimini geren en önemli gelişme ABD’nin Suriye’ye müdahale sinyali vermesi oldu. 

Amerikalı yetkililer, Suriye’de yaşanan olası zehirli gaz saldırısına çokuluslu bir karşılık verilmesi ihtimalini değerlendirdiklerini, uzmanlar ise böyle bir misillemeye hedef olabilecek bazı önemli tesisler bulunduğunu söylüyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump dün, olaya sert bir karşılık verileceğini ve Cumartesi günü Duma kentine yapılan ve 69 kişinin öldüğü muhtemel kimyasal silah saldırısı konusunda kısa sürede bir karar alacağını söyledi. 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ