Akıllı Gündem

Rus bilim adamları görünmezlik maddesi keşfetti

Rus bilim adamları herkesin hayallerini süsleyen görünmezliği mümkün kılacak bir madde geliştirdi.  İşte Rusların geliştirdiği görünmezlik maddesinin detayları.

Rus bilim adamları görünmezlik maddesi keşfetti

Rus bilim insanları görünmezliğin peşinde. Geçtiğimiz aylarda görünmezlik pelerini icad ettikleri iddia edilen Rus bilim insanlarının, bu sefer de nesneleri görünmez kılan bir madde geliştirdiği iddia edildi. Rus haber ajansı Sputnik’te yer alan habere göre Rus devlet teknoloji şirketi Rostec’e bağlı Tekhnomash Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanlarının geliştirdiği madde, kimi nesneleri kısmen, kimi nesneleri ise tamamen görünmez kılıyor. Rostec çatısı altında faaliyet Roselectronica adlı şirketin yayımladığı basın bildirisinde, bu maddenin ortamda bulunan diğer maddelerin ve eşyaların rengini taklit edebildiği aktarılıyor.

ELEKTROŞOKLARLA YAPILDI

Bu ilginç madde ayrıca rüzgârda hareket eden yapraklar gibi karmaşık grafik temsiller oluşturmak için taklit ettiği renkleri gereken yerlerde yoğunlaştırıyor. İcadın elektroşoklar sayesinde mümkün olduğu belirtiliyor. Maddenin bir nesneyi tamamen gizlenmesini sağlayan kamuflaj ekranlarına benzediği kaydedildiyor. Roselectronica şirketinin Genel Direktörü Igor Klotchko, “Sentez maddeler hassas silahları önlemekte çok fazla ümit vaat ediyor” açıklamasında bulundu. Klotchko, bu teknolojinin, termik ve elektromanyetik kamuflaj sayesinde değil, görsel kamuflaj sayesinde etkili olacağını da ifade etti. Uzun zamandan beri mühendislerin askerler için görünmezlik pelerini geliştirmeye çalıştığını söyleyen Klotchko, bunu başaran çok az bilim insanı olduğunu belirtti. 2012’de ABD’deki Texas Üniversitesi, karbon liflerinden bir görünmezlik pelerini geliştirmişti. Kıyafet üzerine konulan nesneyi bir illüzyon sayesinde görünmez kılıyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ