Akıllı Gündem

Rosengren: ‘Fed 2018’de 3 üzerinde faiz artışınagidebilir’

Rosengren: ‘Fed 2018’de 3 üzerinde faiz artışınagidebilir’

Investing.com – ABD ekonomisinde işsizlik %4,1 ile rekor düşük seviyeye gerilerken istihdam piyasasındaki güçlü seyir de devam ediyor. Boston Fed Başkanı Rosengren, işsizliğin Fed’in tahmin ettiğinden daha fazla düşebileceğini ve bunun da aşırı ısınmaya neden olabileceğini belirtti. Aşırı ısınma ve dış ticaret anlaşmazlıklarının ABD büyümesine en büyük kısa vadeli riskleri oluşturduğunu ifade eden Rosengren, ” İşgücü piyasaları medyan tahminin gösterdiğinden daha fazla sıkılaşabilir ve enflasyon muhtemelen FOMC katılımcılarının mevcut medyan tahmininden biraz daha fazla hızlanacaktır” şeklinde görüş bildirdi.

Rosengren, Fed’in geçen yazki ekonomik projeksiyonlar özetinden elde edilen medyanın, geçen ayki dahil (Mart), 2018 yılında 3 faiz artırımını işaret ettiğine dikkat çekerek, “Böylece, federal fon oranı için mevcut tahmin medyanında görülenden daha fazla bir sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulabileceğini düşünüyorum,” dedi.

İşsizliğin %3,7’lere gerileyeceğini ön gören Rosengren, dış ticaret anlaşmazlıklarının yayılma etkilerinin, ABD ihracat değerinin GSYH’ye oranının gösterdiğinden daha geniş bir ekonomik olumsuzluğa yol açabileceğini belirtti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ