Akıllı Gündem

Robotik süreç otomasyonunda bu hatalara düşmeyin

Y Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Selim Elhadef, şirketlerin verimlilik sağlamak için planladığı Robotik süreç otomasyonu (RSO) konusunda işletmeleri uyardı.

Robotik süreç otomasyonunda bu hatalara düşmeyin

Robotik süreç otomasyonu (RSO) şirketler için arka ofis uygulamalarının ve müşteriyle birebir gerçekleştirilen süreçlerin yürütülmesinde maliyetlerin düşürülmesi, verimliliğin ve hizmet kalitesinin artırılmasında büyük potansiyel barındırıyor. Ancak RSO projelerinde ilk denemenin sıkça düşülen hatalardan dolayı başarısız olma ihtimali yüzde 30 ila yüzde 50 arasında değişiyor. EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Selim Elhadef, aslında RSO’ya yapılan yatırımın getirisinin bir yıldan kısa sürede alınabildiğini belirtiyor. Elhadef, bu süreçte düşülmemesi gereken hataları şöyle açıklıyor:

“RSO’yu temel bir iş dönüşümü değil, BT projesi olarak görmek yanlış. Otomasyonun sürdürülebilirliğini sağlayacak iş gücünün yeterli eğitimi alması gerekiyor. RSO’nun yanlış süreçlerde uygulanması da hatalı. RSO’nun optimize edilmeyerek aşırı uygulanması, BT, siber güvenlik, risk ve IK arasındaki iş birliğinin zayıf olması kötü olabilir. BT altyapısındaki eksikliklerle bu sürece başlamayın.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ