Akıllı Gündem

Restoran pazarlamasında en son dijital yöntemler

Restoran pazarlamasında en son dijital yöntemler

Herkes dışarıda yemek yer. Gittikçe daha fazla tüketici bir şeyler yemek içmek için dışarı çıkıyor ya da dışarıda yiyerek eve geçiyor. Tüketicinin çok olması pazarı artırıyor ve genişleyen pazarda rekabet yükseliyor. Bu durumda restoran sahiplerinin yemeklerini çekici hale getirmek için mutfak dışında da yaratıcı olmaları gerekiyor.

Peki nasıl? Tabi ki dijital pazarlamayla…

Kolay Pazarlama CEO’su ve İletişim Tasarımı Uzmanı Ömer Yoluk, dijital pazarlama yöntemiyle müşteri çeken işletmelerin taktikleri ve yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

MARKANIZI İNSANİLEŞTİRİN

Her ne kadar iyi yemek aşkı restoranların başlangıcı için birinci sıradaysa da pek çoğu bundan fazlasının söz konusu olduğunu, her şeyin harika yiyeceklerle sınırlı olmadığını bilir. Örneğin en altta uzun saatler boyunca çalışanlar restoran başarısının merkezindedir.

Geçmişiniz, içinde yaşadığınız toplum, ekibiniz, hepsi restoranın kimliğinde bir rol oynar. Pazarlama stratejiniz, harika yemek fotoğrafları yerine tüm bunları içine aldığında, insanlar markanıza güvenmek için bir nedene sahip olacaktır. Restoran pazarlaması iyi fotoğraflardan çok daha fazlası demektir.

MÜŞTERİLERLE BAĞLANTIDA OLUN

Marka sadakatini artırmak için, markanın arkasında kimlerin olduğunu göstermekten daha iyi bir yöntem yoktur. Takipçileriniz, sizin kim olduğunuzu bilmek ister.

Sizi müşterilerinize doğrudan bağlayan yorum bölümüne bakın. İnsanlarla bağlantıya geçtikçe – asla orada bulunmamış olsalar bile sizin restoranınızı tanıdıklarını düşüneceklerdir. Topluluk oluşturma sürecini kısa kesmeyin, doğru yapıldığında düzenli müşteri elde eder ve gelecekte de devamlılığı sağlarsınız.

YORUMLAR VE İNSAN İLİŞKİLERİ

İnsanlar dışarıda yerler, çünkü insanlarla etkileşime geçmek isterler. Restoranınızda muhteşem yemeklerin yanı sıra insanları bağlayan bir şeyler de olmalıdır. Bu bağlantının onlineda sürmesini sağlayın. Takipçilerinize online cevap verdiğinizde restoranın marka sesi olarak doğru davranmaya dikkat edin.

Restoranlar için bağlılık yaratmak söz konusu olduğunda, yorumlarla grup oluşturulur. Genellikle insanlar bir sayfayı takip ediyorsa bu bir şekilde o restoran ve orada sağlanan deneyim hakkında ortak ilgi ya da takdir söz konusu olduğu içindir.

Bu, insanlarla ileri bir bağlantıyı yorumlarda anlamlı sohbet oluşturmak için ideal bir fırsattır. Restoranın markasına insan unsurunu da eklemesine imkan verir.

Bu insanların restoranın kendileriyle konuşuyormuş gibi hissetmesini sağlar ve bu da inanılmaz bir marka değeri yaratır.

GERÇEK ZAMANLI GERİ BİLDİRİM

Topluluk bağlılığı sağlamak müşterinin ne istediğini duyma fırsatı sunar. Yorum bölümü restoranınız için paha biçilmez bir veri aracıdır. Gerçek zamanlı bir anket gibidir.

Restoran olarak insanların restoranınız, restoran deneyimi ve yiyecekler hakkında düşündüklerini öğrenme fırsatı verir.

Nasıl daha iyi olabileceğiniz ve takipçilerin soruları, ihtiyaçları ve endişelerini karşılayacak ne tür içerik sunabileceğiniz hakkında hızlı ve değerli geri bildirim almanızı sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ