Akıllı Gündem

Renault Megane Sedan Bursa’dan dünyaya yola çıktı

Ülkemizde üretilen Renault Megane Sedan, Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Bizde Renault Megane Sedan’ı sizler için yakından inceledik. İşte Renault Megane Sedan’ın tasarımı ve özellikleri.

Renault Megane Sedan Bursa’dan dünyaya yola çıktı

Renault Megane Sedan, Paris Otomobil Fuarı’na katılan ülkemiz temsilcilerinden en önemlileri arasında yer aldı. Bizde bu yazımızda yeni Renault Megane Sedan’ı biraz daha yakından tanıyalım dedik. Gelin isterseniz aracı tanımaya geçmeden önce, Renault Megane Sedan’ın üretildiği Bursa’daki fabrikayı ve üretim aşamasına yakından bakalım.

Bursa fabrikası, Renault ekosisteminde önemli bir yere sahip. Renault’un Bursa’daki fabrikasının Türkiye’deki geçmişi 50 yıla dayanıyor. 1969 yılında kurulan fabrika, 47 yılı geride bıraktı. Bugün geldiği seviye yılda 360 bin otomobil üretme kapasitesine sahip. Bunun dışında, 750 bin tane de motor üretme kapasitesine sahip. Bursa fabrikası, Renault markasının çok önemli fabrikaları arasında yer alıyor. Yeni Megane Sedan’ın üretiminde de Bursa’daki Renault fabrikası büyük katkı sunuyor.

Yeni Megane Sedan, Eylül 2016 başında Türkiye’de üretilmeye başlandı. Geliştirmesinde Türkiye Renault Ar-Ge merkezinde çalışan mühendislerin çok ciddi bir katkısı var. Yaklaşık 100 tane mühendisin katkısıyla yeni Megane Sedan’ın tasarımı ve geliştirmesi sağlandı.

Renault, Megane Sedan’ın üretimi ve geliştirilmesi için Renault fabrikasına 250 milyon euroyu aşan bir yatırım yapıldı.Yeni Megane Sedan’ın üretimi için yaklaşık 1000 yeni çalışan istihdam edildi. Yeni Megane Sedan’ın Türkiye’de üretilmesi istihdama ve otomobil sektörünün gelişmesine büyük katkı sağladı. Bursa’da üretilen yeni Megane Sedan, 5 kıtada 70 farklı ülkeye ihracatı gerçekleşiyor.

Yeni Megane Sedan’ı yakından tanıyalım

4. nesil yeni Megan Sedan, dinamik hatları ve geniş tasarımıyla, kendine özgü, canlı ve sportif tasarımıyla dikkat çekiyor.

Yeni Megane Sedan, sağlam, dinamik ve kromla vurgulanan hatlarıyla Renault tutkunlarını kendine hayran bırakmaya hazırlanıyor. Geniş ve kaslı yapısıyla hiç olmadığı kadar sportif ve güçlü bir otomobil olduğunu ilan ediyor.

Yeni Renault Megane Sedan dinamizmle dolup taşıyor. Kaslı kaputu, geniş omuzları, ince hatları ve şekillendirilmiş yan panelleri modern ve sofistike karakterini vurguluyor.

İddialı krom ızgaranın her iki yanında yer alan PURE VISION FULL LED ön farlar, 3D Edge Dizayn C şeklinde LED gündüz sürüş farları ile daha da dikkat çekici hale geliyor. Krom elmasın hakkını gururla veren Yeni Renault MEGANE Sedan ışığıyla göz kamaştırıyor.

Çok hareketli bir ön kaputa sahip yeni Megane’ın, ön kaputunda dört tane çizgi yer alıyor. Bu çizgiler, orta kısma doğru içbükey çizgilerle birleştirilerek aracın ön tarına dinamik ve hareketli bir görüntü getirmiş. Kaputun yanlarında çamurluk tarafına dönen ekstra bir kırılım yer alıyor. Bu kıvrım kaput ve çamurluk arasında ekstra bir yüzey yaratıyor. Bu da araca, kaslı omuzlar gibi daha güçlü ve sportif bir görünüm veriyor.

Ön kaputtan sonra aşağıya doğru indiğimizde, dikine konumlanmış çok büyük bir Renault ambleminin yer aldığını görüyoruz. Parlak bir hattın ortasında yer alan amblemin alt tarafında petek görünümlü hava girişleri bulunuyor. Ön panelde ve tamponun alt tarafında olmak üzere iki tane hava girişi paneli bulunuyor. Alttaki hava giriş ızgara bölümü normal bir Megane’a göre daha büyük bir yapıda. Parlak siyah boyası ve petek tasarımı ile araca spor bir görünüm kattığı gibi ayrıca lüks bir araç havası katıyor.

Yeni Renault MEGANE Sedan

Bunların dışında ön tarafta söylememiz gereken çok önemli bir konu daha var. Yeni Megane, far tasarımıylada dikkat çekiyor. Ön farlar, bu otomobilin bir Renault olduğunu belirtecek şekilde tasarlanmış. Yeni Megane’ın kenarlara doğru yayılmış C şeklinde bir far tasarımına sahip olduğunu görüyoruz. Hem gündüz, hem gece aracın görüntüsüne ayrı bir kimlik katıyor. Ön farlar için söylediğimizi arka farlar içinde söylememiz gerekiyor. Çünkü önde uygulanan tasarım yaklaşımı aracın arkasında da kullanılmış. Arka stoplar, arka çamurluk kısmından başlayarak aracın ortasına ve yukarıya doğru 50 cm’lik bir kavis çizerek uzuyor. Bu da arkadan baktığınızda geniş bir otomobil hissi veriyor. Araca arkadan özellikle gece baktığınızda, yeni arka stop tasarımı Renault Megane’a has çok hoş bir görüntü katıyor.

Yeni Renault MEGANE Sedan - Aracın sağdan profil görünümü

Yeni Megane Sedan’ı, hatchback modelinden ayıran en büyük tasarım farklılığı tavan hattının arka bagajla bulunduğu bölümde yer alıyor. Çünkü hatchbak modelinin tavanı daha paralel gidecek şekilde tasarlanmışken, sedan da ise arka tarafa doğru inen bir tavan yapısı mevcut. Sedan modelinde orta direkten sonra tavan eğiminin arkaya doğru düştüğünü ve arka bagajla entegre olduğunu görüyoruz.  Hatchback modelinde bagaj olmadığı için tavan tasarımı arkaya doğru paralel bir çizgide ilerliyor.Sedan modelinde tavan tasarımı o kadar eğimli ki, baktığınızda bir sedan otomobil değil, sanki bir coupe otomobil görünümü sunuyor. Ayrıca arka camın takip eden izi, arkaya doğru içbükey halinde verilmiş. Bunu aracın kaportasında rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu da otomobile gerçekten çok hoş bir görüntü katmış.

Araca yandan ve arkadan bakıldığında spor ve kaslı bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Bunun nedeni arka camın altından dışarıya doğru yer alan genişleme. Arka kapı tutacağının olduğu bölümde başlayan yukarıya doğru camurluktaki genişleme, araca dolgun bir omuz yapısı ve sportif bir görünüm katıyor. Özellikle arkadan araca baktığınızda spor bir otomobil havası veriyor.

Ayrıca cam altından başlayan çıkıntılı yüzey arkaya doğru dönüyor ve bagaj kaputunun üst kısmında yukarı doğru kalkarak, aerodinamik bir spoiler görünümü kazandırıyor.

Yeni Renault MEGANE Sedan - Torpido

Aracın iç tasarımında da yenilikler hemen dikkat çekiyor. TFT Renkli Gösterge ekranı, renkli Head Up Display ekranı, ergonomik orta konsolu, geniş 8,7″ sezgisel, dikey dokunmatik ekranı ve diğer özellikleriyle her şey sürücünün kontrolüne sunuluyor.

Yeni Renault MEGANE Sedan

Yeni Renault Megane Sedan, birinci sınıf tasarım atölyelerinde biçimlendirilen ve vücudu saran koltuklarıyla keyifli sürüş deneyimi sunuyor.. Kusursuz işçiliğe sahip koltuklar aynı zamanda sürücü tarafında masaj fonksiyonlu.

Yeni Renault MEGANE Sedan - Kapı açıkken arka koltuğun yandan görünümü

Yeni Megane Sedan, elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla daha aydınlık, daha ferah… Kişiselleştirilebilir ortam ışıklandırması orta konsolu ve kapı panellerini ortaya çıkararak sürücünün ruh haline uygun atmosferi yaratıyor.  Her detayda bir sürüş keyfi, her sürüşte yeni deneyimler saklı.

Renault MEGANE Sedan - Torpido

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ