Akıllı Gündem

Renault Megane Hatchback’i yakından tanıyalım

Fransız otomobil devi Renault’un yeni Megane Hatchback modeli tüketicilerle buluştu. Akıllıgundem.com olarak yeni Megane Hatchback’i yakından inceledik.

Renault Megane Hatchback’i yakından tanıyalım

Renault, 4. nesil yeni Megane Hatchback modelini bu yıl içinde satışa sundu. 4. nesil Megane Hatchback İspanya’da üretiliyor. İspanya, Renault’un üretimi için çok önemli bir yere sahip. Renault’un bu ülkede tam dört tane fabrikası var. Palencia’da bulunan fabrika sadece Megane üretimine ayrıldı.

İlk Renault Megane 1995’te dünya pazarına çıktı. O günden bu yana 4 milyon tane Megane, Palencia fabrikasında üretildi.

Yeni Renault Megane geliştirme aşamasında 2 milyon 100 bin km’lik bir teste tabi tutulmuş. Onun haricinde ise 25 tane otomobil 1.2 milyon km katederek daha detaydaki konular geliştirilmiş. Özellikle bunlardan bir tanesi de kabin iç sessizliği konusu.

Yeni Megane’da bir önceki 3. jenerasyona göre çok önemli tasarım değişiklikleri var. En önemli değiklik aracın boyutunda ve tasarımında göze çarpıyor. Yeni Megane Hatchback‘in boyutuna baktığımızda 4 metre 36 cm olduğunu görüyoruz. Eski Megane ile karşılaştırdığımızda araç 6.5 cm daha uzun tasarlanmış. Onun dışında yeni Megane, 1.45 metrelik bir yükseliğe sahip. Eski Megane ile karşılaştırdığımızda yaklaşık 2.5 milimetre aracın alçaldığını görüyoruz. Yani yeni Megane C serisi tasarım olarak uzarken, yükseklik olarak ise daha alçak bir tasarımda dizayn edilmiş. Ön iki tekerleğin arasındaki mesafe yeni Megane’da 1591 mm ile eski modele göre 50 mm (5 cm) daha fazla genişlediğini görüyoruz. Aynı şeyi arka içinde söyleyebiliriz. Arkada da iki tekerlek arasında yaklaşık 4 cm’lik bir genişleme söz konusu.

Ölçüsel olarak bunları söyledikten sonra otomobile ilk baktığınızda, bir önceki Megane’a göre daha alçak, daha uzun ve daha geniş bir otomobil olduğunu görüyoruz. Bütün bu ölçü değişiklikleri özellikle otomobilin iç ve bagaj hacmine pozitif etkide bulunuyor. Mesela omuz mesafesi önde 145 mm’ye, arkada 140 mm’ye yükseliyor. Ayrıca üzerindeki hatlarla daha sportif tasarlanmış bir otomobil. Hatchback bir otomobil olmasına rağmen 384 metreküplük bagaj hacmine sahip. Yani neredeyse sedan bir otomobilin bagaj hacmine yakın ölçülerde.

Renault MEGANE - Sokakta bir restoranın önüne park edilmiş

Araca yandan bakıldığında yüksekliğin alçaltıldığı daha çok fark ediliyor. Arka camın gövdeye oranının daha da azaldığı rahatlıkla görülebiliyor.

Arka kapı tutacağının olduğu bölümde başlayan yukarıya doğru çamurluktaki genişleme, araca dolgun bir omuz yapısı ve sportif bir görünüm katıyor. Özellikle arkadan araca baktığınızda spor bir otomobil havası veriyor.

Çok hareketli bir ön kaputa sahip yeni Megane’ın, ön kaputunda dört tane çizgi yer alıyor. Bu çizgiler, orta kısma doğru içbükey çizgilerle birleştirilerek aracın ön tarafına dinamik ve hareketli bir görüntü getirmiş. Kaputun yanlarında çamurluk tarafına dönen ekstra bir kırılım yer alıyor. Bu kıvrım kaput ve çamurluk arasında ekstra bir yüzey yaratıyor. Bu da araca, kaslı omuzlar gibi daha güçlü ve sportif bir görünüm veriyor.

renault-megane

Ön kaputtan sonra aşağıya doğru indiğimizde, dikine konumlanmış çok büyük bir Renault ambleminin yer aldığını görüyoruz. Parlak bir hattın ortasında yer alan amblemin alt tarafında petek görünümlü hava girişleri bulunuyor. Ön panelde ve tamponun alt tarafında olmak üzere iki tane hava girişi paneli bulunuyor. Alttaki hava giriş ızgara bölümü normal bir Megane’a göre daha büyük bir yapıda. Parlak siyah boyası ve petek tasarımı ile araca spor bir görünüm kattığı gibi ayrıca lüks bir araç havası veriyor.

megane

Bunların dışında ön tarafta söylememiz gereken çok önemli bir konu daha var. Yeni Megane, far tasarımıyla da dikkat çekiyor. Ön farlar, bu otomobilin bir Renault olduğunu belirtecek şekilde tasarlanmış. Yeni Megane’ın kenarlara doğru yayılmış C şeklinde bir far tasarımına sahip olduğunu görüyoruz. Hem gündüz, hem gece aracın görüntüsüne ayrı bir kimlik katıyor.

megane-2

Ön farlar için söylediğimizi arka farlar içinde söylememiz gerekiyor. Çünkü önde uygulanan tasarım yaklaşımı aracın arkasında da kullanılmış. Arka stoplar, arka çamurluk kısmından başlayarak aracın ortasına ve yukarıya doğru 50 cm’lik bir kavis çizerek uzuyor. Bu da arkadan baktığınızda geniş bir otomobil hissi veriyor. Araca arkadan özellikle gece baktığınızda, yeni arka stop tasarımı Renault Megane’a has çok hoş bir görüntü katıyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ