Akıllı Gündem

Referandum sonrası borsada kar satışına dikkat!

Piyasalar son günlerde 16 Nisan’da yapılacak referanduma dikkat kesildi. Aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin üst düzey yöneticileri, referandum süreci ve sonrası için BIST-lOO’de ağırlıklı olarak 90.000-95.000 bandım öngörüyor. Buna rağmen ‘kâr satışı’ olasılığına da dikkat çekiliyor. Hızlı kâr realizasyoııuıum ‘seçici alım’ fırsatı olarak kullanılabileceği de ifade ediliyor.

Referandum sonrası borsada kar satışına dikkat!

2017 yılının ilk çeyrek dönemini kıs­men olumlu havayla geride bırakan piyasalarda, nisan ayıyla dikkatler 16 Nisan’daki anayasa değişikliği refe­randumuna çevrildi. Türkiye’nin bu süreci nasıl atlatacağı, referandum sonrasındaki siyasi ortam ve gelişme­lerin piyasalara etkileri. BIST-100 En­deksi ve döviz fiyatlamalarında belir­leyici olacak. Yurtdışı kanatta ise ABD ve bu ülkenin merkez bankası olan FED kaynaklı haber akışlan ile küre­sel risk iştahının seyri dikkatle takip edilecek. Biz de bu süreçte, aracı ku­ruluş ve portföy yönetim şirketlerinin üst düzey yöneticilerine referandum süreci ve sonrasındaki BİST-100 En­deksi tahminlerini sorduk. Aldığımız yanıtlan tablomuzda görebilirsiniz.

 

AĞIRLIK 90.000-95.000’DE

Referandum süreci ve sonrası için BİST-100 Endeksi öngörüleri, en kö­tümser 75.000 ile en iyimser 100.000 bandı arasında seyrediyor. Beklenti­ler 90.000-95.000 bandında ağırlık ka­zanırken. bu bandı 85.000-90.000 ara­lığı takip ediyor.

AHL Forex Genel Müdürü Tuncay Karahan, BİST-100 için 90.000-95.000 aralığını öngörüyor. Piyasanın refe­randum sonucuna göre yeni beklen­tilerle yönünü tayin edeceğini söyle­yen Karahan, işsizlik, enflasyon ve bü­yüme gibi ekonomik verilerin görü­nümü, Avrupa Birliği ile ilişkilerin ve Suriye sorununun seyrinin de önem arz eniğini kaydediyor. Ancak kâr sa­tışı* uyarısı yapmayı da ihmal etme­yen Karahan, şöyle devam ediyor: “Ocak ve şubat aylarındaki yurtdışı kaynaklı para girişinde olası azalma­ların da etkisiyle test edilen maksi­mum seviyelerden kâr satışları gelme olasılığı yüksek. Olası kâr satışlarıyla endeks 85.000-87.000 aralığına geri çekilebilir.”

 

İSKONTO ORANI YÜZDE 30

Garanti Yatırım Genel Müdürü Ze­ki Şen. BİST-lOOÜn gelişmekte olan piyasalara göre bir yıl ileriye yönelik fiyat/kazanç (F/K) çarpanı bazında yaklaşık yüzde 30 iskontolu olduğu bilgisini paylaşıyor. BlST-100’deki to­parlanmayı destekleyen ana faktörün

küresel risk alma iştahı okluğunu, yurtiçinde politik belirsizlik faktörü ön plana çıkmadıkça küresel ekilimin belirleyici olmayı sürdüreceğini ifade eden Şen e göre, 93 398 zirvesi kısa vadede yenilenebilir. Ancak Şen, bu zirveye yaklaşılırken endeksin yükseliş potansiyelinin azalacak olmasıy­la toparlanmadaki ivmenin de azalabileceğinin altını çiziyor.

 

SATIŞ GELİR Mİ?

Küresel piyasalar, bu politikaların netleşmesiyle gelişmekte olan ül­kelere (GOÜ) dönük risk iştahının an­tiği bir dönem yaşıyor. Ancak Ak Ya­tırım araştırma uzmanları. ABD Baş­kanı Donald Trump’ın vaatleri arasın­da yer alan ve ABD hisse senetlerini 2016 Kasım dan İni yana yukarıya ta­şıyan vergi indirimi ve diğer reformlar konusunda henüz adım atılmamış ol­masının olumsuz etkilerinin BlST- 100 de de satışlara yol açabileceğini söylüyor. “Aralık başı itibarıyla BlST- 100. TL İvazında yaklaşık yüzde 23. do­lar bazında yaklaşık yüzde 17.5 geti­riyle benzer piyasalardan da hafifçe olumlu ayrışarak Morgan Stanley Ca­pital International (MSCI) GOÜ En­deksinin yüzde 1 üzerinde getiri sağ­ladı” diyen Ak Yatırım, endeksin 90.000’in üzerindeki hareketlerde iv­me kaybettiğini belirtiyor. Kurum, yükselişin devamı için kur ve faizdeki istikrarın izleneceğini de not ediyor.

İvme kaybı görüşüne katılan ve piyasalara temkinli yaklaşan Ata Port­föy Genel Müdürü Mehmet Gerz’in bu süreç için endeks tahmini 85.000- 90.000 bandında bulunuyor. Refe­randumdan sonra ihracat ve turizm­deki toparlanma açısından önem ta­şıyan Avrupa Birliği (AB) ile köprüle­ri atma noktasına gitme riskinin fiyatlanıııaya başlayabileceğini anlatan Gerz, bu durumun piyasadaki negatif etkilerinin referandum sonrasına yan­sıyabileceğini dile getiriyor. Gerz, FED’in hızlı faiz arttırdığı küresel ortamda kredi derecelendirme kuruluş­larının eleştirel açıklamalarının Tür­kiye’ye yabancı sermaye girişinin azal­ması riskine işaret ettiğine de dikkat çekiyor.

 

‘SEÇİCİ ALIM’ FIRSATI

Deniz Portföy Genel Müdürü Fa­tih Arabacıoğlıı’nun tahmini ise aşağı yönlü beklentiyle 80.000-85.000 ban­dında yer alıyor. Trump rallisi’ adı ve­rilen yükselişin önümüzdeki dönem­deki potansiyel ekonomik genişle­menin çok erken satın alınmasına ne­den olduğunu belirten Arabacıoğlu. “Dünyada ve Türkiye’de faizlerdeki yukarı riskler ve büyümeyi sekteye uğratabilecek ayrışma olasılıkları yük­sek. Bu olasılık hızlı kâr realizasyonuna neden olabilir” diyor. Arabacı- oğlu, hızlı kâr realizasyonunun seçi­ci alım’ fırsatı olabileceğini söylerken, alım için ise mevcut seviyelerde ka­zanç potansiyelinin belirdiği sanayi hisselerini öneriyor.

Ceren Oral / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ