Akıllı Gündem

Referandum öncesi öne çıkan hisseler

16 Nisan’da düzenlenecek referanduma artık sayılı günler kaldı. Ekonomist Dergisi’ndan Ceren Oral, referandum öncesi aracı kurum uzmanlarıyla beraber piyasada öne çıkan hisseleri değerlendirdi. İşte Referandum öncesi önerilen hisseler.

Referandum öncesi öne çıkan hisseler

Nisan, genelde borsada pozitif seyrin görüldüğü bir ay olsa da bu yıl referandum nedeniyle daha temkinli beklentiler var. Bu süreçte mevsimsel hareketlerle çimento, cam, inşaat, gıda, içecek ve beyaz eşyada hareketlilik bekleyen uzmanlar, dengeli ve düşük riskli portföyü tavsiye ediyor. Alım için ise en çok Garanti, Tofaş, BİM, Enka İnşaat, Petkim, T. Şişecam ve Türk Traktör öneriliyor.

Yılın ilk üç ayında yüzde 14,9 değer kazanan BIST-100 Endeksi’nin bun­dan sonraki süreçle nasıl bir görünüm sergileyeceği merak ediliyor. Bu nok­tada 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu, en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Geçen haftanın son gü­nü ise ABD’nin Suriye’ye füze saldırısıyla piyasalar hareketlendi. Gelin­mekte olan piyasalarda tepki, bunun bölgesel bir risk olarak algılandığı yönünde oldu. Borsa İstanbul da düşüş eğilimiyle satışlara katıldı.

Nisan aylarında genelde pozitif se­yir izleyen BIST-1OO’ün son 10 yılın ni­san aylarının dokuzunu yükselişle, bi­rini düşüşle tamamladığı görülüyor. En sert yükselişi yüzde 22,8 getiriyle 2009’da. en sert düşüşü yüzde -3.9 ile 2012 de yaşayan BIST-100, 2013‘te yüzde 1,2, 2014’te yüzde 7, 2015’te yüzde 5,4.2016 ela yüzde 3.8 getiri sağ­ladı.

BU NİSAN FARKLI OLABİLİR

Her ne kadar nisan ayları borsada bahar başlangıcı olarak anılsa da, BIST-100 su an aylık olarak ekside iş­lem görüyor. Referandum sonucunun piyasaya etkileri açısından çok fazla senaryo bulunduğunu söyleyen Des­tek Yatırım Araştırma Müdür Yardım­cısı Adnan Cekçen, olumlu senaryo­yu, “Piyasalarda belirsizlikler genelde negatif fiyatlandığı için referandum so­nucu ne olursa olsun endeks kısa sü­rede kayıplarını telafi edebilir” diyerek açık­lıyor. Çekçen, belirsizligin ortadan kalk­masıyla yükselişe ge­çen TL varlıklarına bağlı olarak endeksin nisan ayını pozitif kapatabileceğini öngörüyor.

Alnus Yatırım Araştırma Uzmanı Vahap Taştan’ın öngörüsü ise daha olumsuz bir senaryoya işaret ediyor. “Enflasyon ve istihdam verilerindeki kırılganlığa karşın büyüme ve tüketi­ci güven endeksindeki pozitif gidişat, BIST-100’e desteğini bir süredir azal­tıyor” diyen Taştan’a göre, endeks önümüzdeki üç aylık sürede 80.000- 85.000 bölgesine doğru düzeltme ya­pabilir.

 

HANGİ HİSSELER ALINMALI?

Piyasada referandum beklenirken, yatırımcılar nasıl bir hisse seçimi stra­tejisi izleyecekleri yönünde daha çok öneriye ihtiyaç duyuyor. 2016 yılı bi­lançolarının tamamlanmasının ve te­mettü döneminin başlamasının ardın­dan nisan ayı ile bahar dönemine gir­diğimiz bu süreçte, aracı kurumların en çok önerdiği hisseleri araştırdık. Araştırmamız sonucunda dokuz, aracı kurumdan toplam 43 hisse senedi için ‘alım’ önerisi geldi. Tablomuzda kurumların bu süreçte alım’ önerdiği his­seleri görebilirsiniz. Garanti Bankası, Tofaş, BİM Mağazalar. Enka İnşaat, Petkim, T. Şişecanı ve Türk Traktör, dokuz kurumun en çok önerdiği yedi hisse olarak öne çıkıyor.

Referandumun yarattığı belirsizlik ne­deniyle, yatırım ka­rarlarında dikkatli olunması, korumacı ve dengeli pozisyon alınması uzmanların ortak önerileri arasında yer alıyor. Referandumun hemen öncesi ve hemen sonrasında sert fiyat hareketlerinin görülmesinin şaşırtıcı olmayacağını ifade eden Gedik Yatırım Danışmanı Ceren Bakçay, TL ve döviz cinsi varlıkların dengeli dağıtılarak düşük riskli ve nötr stra­teji izlenmesinin faydalı olacağını kay­dediyor. “Endekste geri çekilme ya­şanması durumunda, istikrarlı finansal görünüme sahip, yüksek temettü verimliliği olan TL’deki değer kay­bından pozitif etkilenecek defansif his­selerde kademeli alım’ yapılabilir” di­yen Bakçay, Bolu Çimento, Ford Otosan. Soda Sanayi. Türk Traktör’ü öne­riyor.

MEVSİMSEL HAREKET OLABİLİR

Borsada bahar döneminde, özel­likle nisan sonundan itibaren açıklan­maya başlayan ilk çeyrek bilançoları ve temettüler dikkatle takip ediliyor. Reel Kapital Menkul Değerler Araştır­ma Müdür Yardımcısı Em er Erkan, ba­harla birlikte havalanıl ısınmasının in­şaat ile ona bağlı sektörleri olumlu et­kileyeceğini ve çimento, cam, GYO gibi sektörlerin öne çıkabileceğini söylüyor. Erkan. KDV ve ÖTV indiriminin yılın ilk üç ayında beyaz eşya ve mobilya sek­törüne olumlu yansı­dığını. 30 Nisan da so­na erecek indirimlerin uzatılabileceğinin sinyalinin de geldiğini ifade ediyor. Bu nedenle de beyaz eşya ve mobilyada yüksek satışların devamını bekliyor. Enver Erkan, ihracatçı sektörlerden özellikle otomotivde de iyi seyir öngörüyor.

Ahlata Yatırım Araştırma Uzma­nı Muammer Demir, “Devam eden mega projeler ve kentsel dönüşüm projeleri çimento sektörünü ön pla­na çıkaracak” diyor. Demir, yaklaşan ramazan ayı, KDV indirimi ve sıcak­lıklardaki artışla gıda, içecek ve be­yaz eşyanın da hareketli olmasını bekliyor. Bankacılık sektörüne de ay­rı bir parantez açan Demir, “Banka­cılık sektörü, güçlü bilanço yapısı ve karlıkta artış beklentimizle yakın ta­kibimizde. Ekonomik aktiviteleri can­landırma adımları, bankaların ilk çey­rek kârlarına olumlu yansıyacak. Ga­ranti ve Yapı Kredi için kısa vadede yükseliş potansiyeli öngörüyoruz” di­ye konuşuyor. Muammer Demir, re­feranduma kadar olası geri çekilme­lerde 85.000-87.000’in, referandum sonrasında belirsizliklerin azalma­sıyla olumlu havanın devam etmesi durumunda ise 91.000-91.500’ün alım’ yapılabilecek aralıklar olduğu­nu söylüyor.

ISRARCI OLMAYIN!

Baharla birlikte gübre, hayvancılık ve otomotivde sektörel etki bekleyen Integral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, bu üç sektörden Hektaş’ı, TAV Havalimanları’nı veTofaş’ı ilgile­rini çeken şirketler olarak sıralıyor. Turşucu, endeksin geldiği seviyeler­den ‘alım’ yapılabileceğini dile getirse de “87.500 un altında seyir başlarsa alım da ısrarcı olunmamalı diyor. 91.500 üzerinde güçlenmeler olması durumunda ise yeni riskler alınabile­ceğini sözlerine ekliyor.

EN ÇOK ÖNERİLEN YEDİ HİSSE

BİM Mağazalar: Kârlılıkta başarılı bir geçmişe sahip. Borçsuz yapısı ve düşük kur riski nedeniyle TL ve faiz oranlarındaki olası dalgalanmalara karşı sağlam duruyor.

Enka İnşaat: Rublenin yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 5 değer kazanması ve petrol fiyatlarındaki artıştan olumlu etkileniyor. Yurtdışı inşaat projeleri, Enka’ya katma değer sağlayacak.

Garanti Bankası: Net faiz marjı hedeflerini koruyor. Takipteki krediler oranı yüzde 2,8 ile sektör ortalamasının altında, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 14,7 ile yüzde 12 sınırının üzerinde yer alıyor.

Petkim: 2016’da hammadde fiyatındaki düşüş ve etkin maliyet yönetimiyle kârım artırdı. Star Rafinerisi ve Petkojen projeleriyle ve Petlim liman yatırımlarıyla potansiyel vaat ediyor.

T.Şişecam: 2016’da tüm segmentlerde güçlü büyüme gerçekleşti. Bu büyüme 2017’de de devam edebilir. İhracatın katkısı ve grup içinde süren maliyet iyileştirici adımlar kârlılığı artıracak.

Tofaş: 2016’da da sektördeki şirketler içinde en yüksek ihracat adedini yakaladı. Yurtiçinde ürettiği Egea ve Linea modellerinin baz değerleri 40 bin TL*yi aşmadığı için ÖTV artışından etkilenmeyecek. Euro açık pozisyonunu hedge ettiğinden, kura karşı en sağlam şirketlerden.

Türk Traktör: Satış gelirlerindeki istikrarlı artış, maliyette iyileşme, kârlılık ve yüksek temettü verimliliğiyle dikkat çekiyor. Satış gelirlerinin yaklaşık yüzde 30’unun ihracattan gelmesi, kura karşı doğal hedge sağlıyor.

Ceren Oral / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ