Akıllı Gündem

Random Ne Demek? Random Nedir?

Çoğu kişi random ne demek veya random nedir Sorularının cevabını merak etmektedir. Random nedir sorusuna cevaben, İngilizce bir kelime olan ‘random’ direkt olarak rastgele, tesadüfi, gelişigüzel anlamlarına gelir. Günümüzde internet ve benzeri evrensel uygulamaların kullanılması sonucu Türkçe’mizde aslında Türkçe olmayan kelimelerin kullanımı yaygınlaştı. Bu da random ne demek sorusuna cevap olmuş oldu.

Random Ne Demek? Random Nedir?

Özellikle son zamanlarda bununla ilgili pek çok örneğe rastlayabiliriz: trend, medya, transfer, defans, agresif, hatta ‘market’ buna örnek olabilecek yabancı kelimelerden bazıları. Bu kelimelerin Türkçeleri var ancak aklımızda bu şekilde yer ettiklerinden dolayı bildiğimiz gibi kullanmayı tercih ediyoruz. Random da bu kelimelerden bir tanesi.

Random Kelimesine En Çok Nerede Rastlarız?

  • En çok sosyal medya kullanırken karşılaştığınız ‘random atma’ kelimenin ilk anlamından da anlaşılabileceği üzere klavyedeki tuşlara rastgele basma eylemidir. İnsanların ortak kanısı; diğer pek çok ülkenin de kullandığı random gülme eylemini ifade ettiği yönünde. Random gülme ne kadar uzunsa o kadar uzun gülmüş oluyorsunuz.
  • Bilgisayarla veya programlama ile uğraşanların hemen anımsayacağı ‘random numbers’ ise rastgele sayı seçme durumudur. Bunu kendiniz de deneyebilirsiniz: Google Chrome’u açıp random numbersı aratın size, eğer ayarlarını değiştirmediyseniz 1 ile 10 arasında rastgele bir sayı verecektir. Minimum, maksimum ayarlarıyla oynayıp bu aralığı değiştirerek rastgele sayılar elde edebilirsiniz.

Neden Random Diyoruz?

Tabii ki bunun birincil etkeni çevremiz. Etrafımızdan sürekli ‘random atma’yı duyduğumuz için bizim de aklımızda o şekilde yer ediyor ve aynı şekliyle kullanıyoruz. İkincil sebebi ise, kavramı direkt olarak Türkçeye çevirip ‘rastgele atmak’ şeklinde yazdığımız zaman kulağa hoş gelmeyişi olarak söylenebilir. Hepimizin artık alışmış olduğu o ‘random atma’ eylemini değiştirmek için oldukça kürek çekmek gerekli.

Random Atmak Hakkında

Pek çok insan random atmak ne demek bilmediğini ve beceremediğini veya randomlarının samimiyetsiz olduğunu düşünüyor. Random atmak tamamen rastgele bir şekilde tuşlara basarak ve hiçbir yetenek gerektirmeyen bu eylem hakkında bu şekilde konuşulması, düşünüldüğünde saçma. Ancak 21. yüzyılda hepimiz bir şeylere uyum sağlamaya çalışıyoruz. İnsanların profesyonel bir şekilde random atmayı istemesinde hiçbir yanlış yok.

Sadece insanlara bunun üzerine çok fazla kafa yormamalarını; klavyeye rastgele basıp gönderdikten sonrasını kafalarına takmamalarını öğütleyebiliriz. Karşınızdaki kişi sizin rastgele hangi tuşa bastığınıza dikkat etmeyecektir, şüpheniz olmasın.

Kaynak: https://bilgikat.com/random-nedir-random-atma-random-ne-demek/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nicat Mütəllibov dedi ki:

    Salamlar necəsiniz ?

BİR YORUM YAZ